Apple Watch Series 4 może być wyposażony w sensor, którego nie ma żaden inny smartwatch na rynku

Łukasz Bernaczyk   2 września 2018

Premiera iPhone’a XS i innych nowych urządzeń Apple już 12 września. Wśród nich ma znaleźć się Apple Watch Series 4. Kilka dni temu do sieci wyciekło pierwsze oficjalne zdjęcie nowego zegarka Apple, które wskazuje na potencjalne zastosowanie nowego czujnika, niestosowanego dotychczas w żadnym smartwatchu.

berrolia

Apple Watch Series 4

O wszystkich nowościach, na które wskazuje grafika promocyjna Apple Watcha 4. generacji pisaliśmy tutaj.

Teraz jednak Waszą uwagę chciałem skierować na detal, który został wcześniej przeoczony.

fot 1. Pierwsze zdjęcie Apple Watch Series 4

Jak widać na zdjęciu, poza godziną, na ekranie zegarka mieści się dziewięć komplikacji, czyli informacji takich jak temperatura, data czy kalendarz. Jeśli spojrzycie na komplikację w lewym, dolnym rogu ekranu, zauważycie wskaźnik UVI.

UVI to indeks UV, czyli wskaźnik promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez słońce, określony dla danego miejsca na świecie o konkretnej godzinie.

Podawanie wskaźnika UVI (np. w prognozach pogody) “ma na celu pomagać ludziom w ochronie zdrowia, gdyż silne promieniowanie UV (wysoki wskaźnik indeksu UV) może powodować uszkodzenia organizmu, m.in. oparzenia słoneczne, zaćmę, mutacje DNA, a nawet przyczynić się do powstania raka skóry” (za: Wikipedia).

Wskaźnik UV na tarczy Apple Watch Series 4 pokazuje wartość 3.6 oraz odpowiednik tej wartości zaznaczony białą kropką na kolorowej skali.

Skala kolorystyczna na zegarku Apple odpowiada tej oficjalnej, zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

fot. 2 Skala indeksu UV.

fot. 3 Opis skali UVI

Co oznacza wskaźnik UVI na tarczy Apple Watcha 4. generacji?

Jeśli chodzi o to, co może oznaczać kompilacja UVI na tarczy nowego zegarka Apple, to w zasadzie mamy dwie możliwości:

  • pierwsza to taka, że Apple wbudowało czujnik promieni ultrafioletowych w nadchodzący model Apple Watcha;
  • druga opcja, łatwiejsza do wykonania dla Apple jest taka, że firma z Cupertino wejdzie w partnerstwo z którymś z serwisów zajmujących się podawaniem indeksu UV dla danej lokalizacji, jak np. WeatherOnline. Wskaźnik UV na zegarku byłby w takim wypadku pobierany z bazy danych danego dostawcy na podstawie lokalizacji z GPS Apple Watcha.

Osobiście skłaniałbym się jednak ku pierwszemu rozwiązaniu, czyli wbudowanym w zegarek sensorze, odczytującym aktualną wartość indeksu UV. Uważam tak, ponieważ to drugie rozwiązanie wymagałoby ciągłego działania modułu GPS, czyli dużego poboru energii, inaczej wskazanie UVI nie byłoby dokładne.

Kolejnym argumentem za pierwszym rozwiązaniem – wbudowanym sensorze UV, jest fakt, że Apple ma w zwyczaju pokazywać wyłącznie swoje rozwiązania na grafikach promujących nowe urządzenia.

Konferencja Apple, na której spodziewana jest premiera Apple Watch Series 4 rozpocznie się 12 września o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Źródło
Grafika

Odkrywaj codziennie nowe promocje na iSpot.pl

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: