Test baterii: iPhone XS Max vs. Galaxy Note 9 – jak flagowiec Apple wypada przy konkurencie z baterią większą aż o 26%?

Łukasz Bernaczyk   16 października 2018

Specjaliści z PhoneBuff przeprowadzili w ubiegłym tygodniu testy baterii największych flagowców Apple i Samsunga. Tą batalię zdecydowanie wygrał Note 9. Ale inny test wykazał, że ostatecznie to jednak iPhone XS Max jest górą.

berrolia

Panowie z PhoneBuff przeprowadzili serię naprawdę miarodajnych testów obu telefonów, wykonując na nich te same czynności i porównując zużycie baterii.

Aby badanie było przeprowadzone w identycznych warunkach, urządzenia obsługiwało zrobotyzowane ramię.

iPhone XS MAx vs. Galaxy Note 9 – test pierwszy

Od początku wiadomo było, że Samsung Galaxy Note 9 posiada większą o 26% wbudowaną baterię (4000 mAh), w stosunku do iPhone’a X (3174 mAh).

Porównując czas działania obu telefonów na jednym ładowaniu, kwestią kluczową pozostawało więc, czy procesor A12 Bionic wykonany w technologii 7 nm będzie na tyle mniej energochłonny od procesora w Note 9 (wykonanego w technologii 10 nm), by skompensować fizyczną różnicę w rozmiarze baterii.

Zaczęło się nawet dobrze, ale finał testów nie był pomyślny dla iPhone’a XS Max. W momencie, kiedy w urządzeniu Apple bateria zupełnie padła, Galaxy Note pokazywał jeszcze 37% naładowania.

Zresztą zobaczcie sami.

Już miałem przygotowany artykuł o tym, że nowy iPhone zdecydowanie przegrywa test porównawczy baterii z wspomnianym Note 9, kiedy to wydarzenia nabrały bardzo ciekawego zwrotu.

Jeden szczegół pominięty w teście

Jak się okazało, w teście PhoneBuff zapomniano o jednym bardzo ważnym szczególe – podczas testu Note 9 działał w domyślnej rozdzielczości ekranu 1920 x 1080 pikseli, podczas gdy iPhone XS Max wyświetlał natywną rozdzielczość 2688 x 1242 px.

Co prawda pewnie wielu użytkowników Note’a 9 działa na domyślnej rozdzielczości telefonu, jednak można ją zwiększyć w opcjach telefonu do pełnej, wynoszącej 2960 x 1440 pikseli.

iPhone XS Max vs. Galaxy Note 9 – test drugi

Taką właśnie rozdzielczość ustawił w swoim Galaxy Note 9 użytkownik YouTube’a Mrwhosetheboss, który następnie wykonał bardzo zbliżony test porównawczy baterii do tego przeprowadzonego przez PhoneBuff.

Dodatkowo, w teście Mrwhosetheboss wzięły jeszcze udział telefony Sony Xperia XZ3 oraz Google Pixel 3.

Po przeprowadzeniu serii operacji na pełnych rozdzielczościach wszystkich telefonów, wyniki flagowców Apple i Samsung okazały się zupełnie odmienne od tych z pierwszego testu.

Bateria w Galaxy Note 9 rozładowała się po 6 godzinach i 4 minutach od momentu rozpoczęcia testów. Bateria w iPhonie XS Max pracowała 12 minut dłużej, by ostatecznie wyzionąć ducha po 6 godzinach i 16 minutach.

Pozostałe dwa smartfony osiągnęły znacznie gorsze wyniki:

  • Google Pixel 3 – 5 godzin i 19 minut pracy na jednym ładowaniu
  • Sony Xperia XZ3 – 3 godziny i 58 minut na jednym ładowaniu.

Jak wyglądał test Mrwhosetheboss możecie zobaczyć sami.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę oba testy baterii w najnowszych modelach smartfonow Samsunga i Apple, moim zdaniem wynik jest remisowy, z lekkim wskazaniem w kierunku XS Maxa.

Co prawda w pierwszym teście iPhone znacząco przegrał, ale tego wyniku nie można traktować jako wyznacznik, gdyż ekran Note 9 podawał w nim znacznie mniejszą liczbę wyświetlanych pikseli.

W drugim teście, gdy z kolei flagowiec Samsunga obsługiwał ekran z ustawioną większą rozdzielczością, wygrał iPhone. Co prawda minimalnie, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że pojemność jego baterii jest o 26% mniejsza niż Note’a 9, ostatecznie widać, że to smartfon z Cupertino lepiej radzi sobie z zarządzaniem energią.

Trzeba tu zauważyć to, jak wielką robotę w oszczędnym zużywaniu energii robi integracja zamkniętego systemu iOS 12 ze sprzętem Apple oraz niewątpliwie procesor w technologii 7 nm.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: