EKG w Apple Watch Series 4 ma zostać aktywowane już wkrótce wraz z premierą watchOS 5.1.2. Ma działać też w Polsce

Łukasz Bernaczyk   29 listopada 2018

Wewnętrzne dokumenty treningowe sieci sklepów Apple Store dostały się w ręce MacRumors, a w nich niespodzianka – opis funkcji EKG w Apple Watch Series 4 oraz informacja, że elektrokardiogram w zegarku Apple zostanie aktywowany wraz z premierą systemu watchOS 5.1.2, który obecnie jest w fazie beta testów.

berrolia

EKG w Apple Watch Series 4

Aby dokonać pomiaru EKG za pomocą Apple Watch 4. serii, użytkownik musi mieć założony zegarek na jednym z nadgarstków, a następnie palec drugiej ręki przyłożyć do korony zegarka – Digital Crown.

Po upływie 30 sekund pomiar zostanie zakończony, a dane przesłane do aplikacji Zdrowie w sparowanym iPhoneie. Użytkownik otrzyma także informację, czy podczas badania rytmu serca zostały wykryte oznaki migotania przedsionków, nieregularnego rytmu serca lub nieprawidłowego rytmu zatokowego.

Ograniczenia działania

Przechwycony dokument wewnętrzny Apple przypomina też pracownikom, że obecnie funkcjonalność EKG jest obecnie ograniczona jedynie do terytorium USA, oraz że w żadnym wypadku nie powinna zastąpić normalnych badań wykonywanych w placówkach medycznych w celu wykrycia wad serca.

Ale EKG ma działać wszędzie, również w Polsce

Pomimo, iż rzeczywiście funkcjonalność EKG teoretycznie ma działanie ograniczone tylko do USA (ma to związek z regulacjami prawnymi i otrzymaniem specjalnych certyfikatów), okazuje się, że w praktyce najprawdopodobniej będzie dostępna także we wszystkich innych krajach, bo działanie EKG jest limitowane przez oprogramowanie, a nie sprzętowo. Jako że każdy Apple Watch 4, kupiony gdziekolwiek na świcie, również w Polsce, jest wyposażony w czujnik EKG, oznacza to, że po obejściu blokady software’owej będzie można korzystać z pomiaru EKG we wszystkich państwach – wystarczy w zegarku zmienić region na Stany Zjednoczone.

Czy tak rzeczywiście będzie, przekonamy się już niedługo – aktualizacja watchOS 5.1.2 powinnna zostać udostępniona przed końcem roku (no i Apple obiecało, że EKG będzie dostępne jeszcze w 2018 r.).

W dokumencie zdobytym przez MacRumors znajduje się też informacja, że do działania EKG zegarek będzie musiał być sparowany z iPhonem 5s lub nowszym działającym na iOS 12.1.1 (który obecnie również jest w fazie testów).

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: