Apple udostępniło watchOS 5.1.2 z EKG. Niestety funkcja nie działa w Polsce

Tomek Czech   6 grudnia 2018

Apple udostępniło właśnie finalną wersję watchOS 5.1.2. Zdecydowanie najważniejszą nowością jest funkcja EKG, czyli pomiar elektrycznej czynności serca. 

berrolia

Teoretycznie EKG działa jedynie w Stanach Zjednoczonych (ma to związek z regulacjami prawnymi i otrzymaniem specjalnych certyfikatów), ale wydaje się, że w praktyce powinno działać także we wszystkich innych krajach, bo działanie EKG jest limitowane przez oprogramowanie, a nie sprzętowo.

Jako że każdy Apple Watch 4, kupiony gdziekolwiek na świecie, również w Polsce, jest wyposażony w czujnik EKG, oznacza to, że po obejściu blokady software’owej będzie można korzystać z pomiaru EKG we wszystkich państwach – wystarczy w zegarku zmienić region na Stany Zjednoczone.

Aktualizacja: zmiana regionu niczego nie zmienia – funkcja EKG działa jedynie na zegarkach kupionych w Stanach Zjednoczonych. Ustawiony region nie ma znaczenia.

Jednak, jako że każdy Apple Watch Series 4, kupiony gdziekolwiek na świecie, jest wyposażony w czujnik EKG, Apple prawdopodobnie będzie mogło odblokować tę funkcję dla konkretnego kraju przez aktualizację oprogramowania, po uzyskaniu przez AWS4 odpowiedniego certyfikatu – oficjalnej zgody na sprzedawanie go jako urządzenia medycznego.

Tak Apple oficjalnie opisuję funkcję EKG w Apple Watchu:

  • pozwala wykonywać elektrokardiogram posobny do elektrokardiogramu jednoodprowadzeniowego;
  • pozwala określić, czy tętno wskazuje na migotanie przedsionków (poważny rodzaj arytmii), czy jest sinusoidalne (serce bije w normalnym rytmie);
  • pozwala zachować wykres i klasyfikację EKG, jak również wszystkie stwierdzone objawy, w pliku PDF na iPhonie (aplikacja Zdrowie) na potrzeby konsultacji lekarskiej

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: