AirDrop to bardzo niedoceniana funkcja, pozwalająca na łatwą, szybką i bezpieczną wymianę plików (a od wersji iOS 12 także haseł!) między urządzeniami Apple znajdującymi się w pobliżu.
Zobaczmy, jak włączyć, skonfigurować i używać tego narzędzia na iPhonie, iPadzie i Macu.
AirDrop wykorzystuje Bluetooth oraz moduł Wi-Fi do stworzenia połączenia między dwoma urządzeniami Apple, np. dwoma iPhone’ami lub Makiem i iPhonem. Każde z urządzeń w takim połączeniu „wytwarza” tymczasowo pewien rodzaj firewalla i wysyła pliki w sposób szyfrowany, co sprawia, że tego typu wymiana dokumentów jest na przykład bezpieczniejsza od przesyłania tych samych plików mailem.
Włączyć i skonfigurować AirDrop możemy na dwa sposoby.
1. Otwórz Centrum sterowania, a następnie naciśnij i przytrzymaj palec na sekcji zawierającej ustawienia połączeń.
2. Naciśnij ikonę AirDrop.
3. Wybierz tryb (opis trybów znajdziesz poniżej)
1. Otwórz Ustawienia i przejdź do zakładki Ogólne.
2. Wybierz AirDrop.
3. Wybierz tryb działania.
Jeśli widzisz opcję odbieranie wyłączone i nie możesz jej stuknąć w celu zmiany, wybierz kolejno opcje Ustawienia -> Czas przed ekranem -> Zawartość i prywatność- > Dozwolone aplikacje i upewnij się, że funkcja AirDrop jest włączona.
Włączenie i konfiguracja AirDrop w systemie macOS jest bardzo podobna i równie prosta do tej, przedstawionej na urządzeniach z iOS. W celu konfiguracji należy przejść do okna AirDrop, do którego możemy dostać się na trzy sposoby:
Wszystkie trzy opcje prowadzą nas do okna przedstawionego poniżej.
W związku z faktem, że AirDrop jest funkcją systemową iOS, w większości aplikacji systemowych znajdziecie przycisk umożliwiający przesłanie pliku czy tekstu właśnie za pomocą tej opcji.
Ja dla przykładu wybrałem aplikację Zdjęcia.
1. Przejdź do aplikacji Zdjęcia, znajdź fotografie, które chcesz przesłać i naciśnij Wybierz.
2. Zaznacz wybrane zdjęcia i naciśnij na ikonę wysyłania.
3. Pod zdjęciem powinny się pokazać urządzenia w pobliżu, które udostępniły AirDrop. Wybierz odpowiednie i stuknij w jego nazwę.
4. Zobaczysz komunikat o przygotowywaniu pliku/plików do wysłania.
5. Następnie zobaczysz pasek postępu dookoła kontaktu, do którego wysyłasz pliki (odbiorca musi potwierdzić chęć odebrania plików).
6. Na sam koniec otrzymasz powiadomienie o wysłaniu plików.
Podobnie jak w iOS, także macOS natywnie wspiera funkcję AirDrop, co oznacza, że wysyłać pliki za pomocą tego narzędzia możemy na kilka sposobów:
Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam i jednocześnie przekona do używania funkcji AirDrop. Moim zdaniem jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób wymiany plików między dwoma urządzeniami Apple, które znajdują się blisko siebie.