Poradnik ThinkApple: jak wyłączyć śledzenie lokalizacji użytkownika przez chip U1 w iPhone’ach 11

Łukasz Bernaczyk   12 lutego 2020

Jakiś czas temu część użytkowników najnowszych iPhone’ów skarżyła się, że iPhone’y 11, mimo wyłączonej opcji śledzenia telefonu, nadal rejestrują jego położenie. Winny tej sytuacji jest prawdopodobnie chip U1. W iOS 13.3.1 Apple dodało więc opcję wyłączeni chipa.

W tym poradniku podpowiemy, jak wyłączyć śledzenie naszej lokalizacji za pomocą tego układu.

berrolia

Chip U1 w iPhonie 11, 11 Pro i 11 Pro Max

W dużym skrócie, autorski chip Apple U1, znajdujący się we wszystkich iPhone’ach z serii 11, to układ służący do określania bardzo precyzyjnej lokalizacji telefonu. Więcej o nim przeczytacie tutaj.

Główne zalety chipu U1 wynikają bezpośrednio z zastosowanej technologii komunikacji ultraszerokopasmowej. U1 pobiera jeszcze mniej energii niż np. moduł Bluetooth, posiada szerokie pasmo transmisji, potrafi doskonale orientować urządzenie w przestrzeni, a do tego znacznie zwiększa precyzyjność w jego lokalizowaniu.

To, co jest jego atutem, stało się też problemem – część użytkowników najnowszych iPhone’ów twierdziła bowiem, że mimo wyłączenia usług lokalizacji, ich telefony nadal były śledzone właśnie za pomocą chipa U1. Taka sytuacja jest możliwa, gdyż używanie układu U1 do lokalizacji urządzenia jest zabronione w kilku krajach. Apple śledzi ponoć użytkowników, by wiedzieć, kiedy użytkownik znajduje się w jednym z tych krajów i wtedy całkowicie odłączyć chip.

Jak wyłączyć śledzenie przez U1

Żeby ręcznie wyłączyć lokalizowanie waszego iPhone’ach przy użyciu układu U1, wystarczy wykonać następujące czynności:

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Przejdź do zakładki Prywatność.
  3. Przejdź do zakładki Usługi lokalizacji, a następnie do Usługi systemowe.
  4. Wyłącz opcję “Sieci i połączenia bezprzewodowe”.
  5. Potwierdź monit w wyskakującym okienku.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: