Jak sprawdzić, czy zdjęcia zrobione iPhonem 11 (Pro/Max) były wykonane przy użyciu Deep Fusion lub Night Mode (poradnik)

Łukasz Bernaczyk   4 grudnia 2019

Tegoroczne iPhone’y 11, 11 Pro i 11 Pro Max oraz system iOS 13 przyniosły duże zmiany w fotografii mobilnej. Oprócz zmian sprzętowych w smartfonach Apple, znalazły się w nich dwie świetne funkcje poprawiające jakość robionych zdjęć, jak Deep Fusion i Night Mode. Apple postarało się, by użycie ich było praktycznie niewidoczne dla użytkownika. W naszym poradniku podpowiadamy, jak stwierdzić, czy dana fotografia była zrobiona przy użyciu jednej z tych technologii.

berrolia

Deep Fusion i Night Mode

O ile tryb nocny i sposób jego działania zna pewnie większość z Was, to Deep Fusion może stanowić nieco większą zagadkę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tej funkcji, to szczegółowo opisaliśmy ją tutaj.

Generalnie, obie technologie służą do poprawy jakości zdjęć wykonywanych iPhone’ami, jednak Apple wyszło z założenia, że to sam smartfon, a nie użytkownik, powinien się martwić o to, by wykonywane zdjęcie było dobrej jakości, dlatego obie funkcje uruchamiają się automatycznie. W przypadku Deep Fusion użytkownik w ogóle nie jest informowany o tym, czy funkcja została użyta przy wykonywaniu danego zdjęcia, natomiast kiedy aparat chce użyć tryby nocnego pojawia się informująca nas o tym ikonka (mamy też możliwość wyłączenia Night Mode przed zrobieniem zdjęcia).

Jeżeli jednak chcemy sprawdzić czy iPhone używał Deep Fusion lub Night Mode przy wykonywaniu konkretnego zdjęcia, które mamy zapisane w naszej galerii, nie możemy tego zrobić w natywnej aplikacji Zdjęcia, ani w żadnym innym miejscu systemu – Apple nigdzie nie podaje takiej informacji oficjalnie. Ale jest sposób, by tę informację zdobyć.

Jak wykryć działanie Deep Fusion i Night Mode?

Wystarczy pobrać aplikację Metapho bezpośrednio na iPhone’a lub iPada. Apka jest darmowa (z możliwością zakupów w aplikacji) i pozwala na wgląd do pełnych metadanych zdjęcia. W ostatniej aktualizacji została dodana możliwość sprawdzenia, czy dana fotografia została wykonana w trybie nocnym, albo czy użyta została funkcja Deep Fusion.

Jest to prawdopodobnie pierwsza i na razie jedyna aplikacja, która pozwala na uzyskanie takich informacji. Znajdziemy je w sekcji “Image information” oznaczone jako “Deeply Fused” oraz “Night Mode”. W przypadku funkcji Deep Fusion możemy nawet zobaczyć (w sekcji “Camera”), ile zdjęć było wykorzystanych do złożenia finalnego obrazu.

Aplikację Metapho znajdziecie pod tym linkiem.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: