Poradnik ThinkApple: Jak robić zdjęcia makro każdym iPhonem, nie tylko iPhonem 13

Łukasz Bernaczyk   20 października 2021

Jedną z większych nowości iPhone’ów 13, przynajmniej jeżeli chodzi o aparaty, jest nowy tryb makro, pozwalający robić zdjęcia nawet z odległości 2 cm. Apple twierdzi, że jest to możliwe wyłącznie na najnowszych iPhone’ach. My pokażemy Wam, że starsze modele poradzą sobie prawie tak samo dobrze.

berrolia

Świetne zdjęcia makro nie tylko z iPhone’ów 13

W swoich kampaniach marketingowych Apple twierdzi, że iPhone’y 13 są w stanie robić wyjątkowe zdjęcia makro dzięki zastosowaniu nowych sensorów, pozwalających uzyskać niższe zakresy ostrzenia (uzyskiwania w pełni ostrego zdjęcia przy bardzo małej odległości obiektywu od fotografowanego obiektu).

Jest to oczywiście prawda, natomiast nie oznacza to, że nie możemy wykonywać naprawdę dobrych zdjęć makro używając iPhone’a starszej generacji.

Halide Mark II

Tu z pomocą przychodzi najlepsza moim zdaniem dostępna na iPhone’a aplikacja do obsługi wbudowanych aparatów, która oferuje znacznie większe możliwości niż systemowa apka od Apple.

Mam na myśli aplikację Halide Mark II, którą z pewnością znają już wszyscy miłośnicy mobilnej fotografii, bo – tak jak wspomniałem wcześniej – daje ona znacznie szerszą kontrolę nad wbudowanymi w iPhone’a aparatami oraz oferuje szereg funkcji niedostępnych we wbudowanej w iOS apce “Aparat”.

Jedną z takich funkcji jest właśnie tryb makro, który dzięki zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji oraz narzędzi do ustawiania ostrości, pozwala na wykonywanie naprawdę dobrych zdjęć makro z nawet kilkuletnich iPhone’ów.

Oczywiście efekt końcowy nigdy nie będzie tak wspaniały jak na iPhone’ach 13, co wynika z ograniczeń stricto sprzętowych, jednak przy użyciu apki Halide jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę dobre efekty w makrofotografii.

Jak robić dobre zdjęcia Makro na starszych iPhone’ach

Na wstępie dodam, że aplikacja Halide Mark II jest apką płatną i kosztuje w planie abonamentowym 57,99 zł rocznie lub 13,99 miesięcznie.

Halide Mark II można też kupić płacąc jednorazowo około 250 zł.

W celu wykonania zdjęcia marko przy użyciu Halide Mark II wykonaj kolejno czynności:

  1. Otwórz aplikację Halide Mark II
  2. Naciśnij ikonę auto focus (okrągła ikona “AF” w lewej dolnej części ekranu)
  3. Naciśnij ikonę kwiatka włączającą inteligentny trym makro (ikona po wciśnięciu przycisku z punktu 2. pojawi się w jego miejscu)
  4. Zbliż iPhone’a do fotografowanego obiektu
  5. Dostosuj ostrość za pomocą suwaka pod podglądem zdjęcia
  6. PSTRYK!

W komentarzach (tutaj, na Facebooku lub Twitterze, możecie pochwalić się swoimi najlepszymi zdjęciami makro.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: