iPhone’y 11 i 11 Pro posiadają wbudowany nowy chip Apple U1 – czym jest i do czego służy ten układ?

Łukasz Bernaczyk   13 września 2019

We wszystkich trzech nowych iPhone’ach (11/11 Pro/11 Pro Max) znajduje się zupełnie nowy chip – U1. W tym artykule wyjaśnię, czym w zasadzie jest ta tajemnicza jednostka i w jaki sposób będzie wykorzystywana przez użytkowników nowych smartfonów Apple.

berrolia

Czym jest chip U1?

Układ U1 to autorski chip opracowany od podstaw przez Apple. Dołącza on tym samym do procesorów Aple z serii “H”, “T” czy “W” stosowanych m.in. w Apple Watchu, AirPodsach czy Macach.

Każdy z powyższych układów, w tym także U1, ma ściśle określone zadania, a jego zastosowanie w danym urządzeniu wprowadza nowe możliwości technologiczne.

Technologia ultraszerokopasmowej komunikacji

Nazwa U1 pochodzi od technologii, którą obsługuje ten chip, czyli UBW (ang. Ultra WideBand). Przekładając to na język polski -chodzi o technologię ultraszerokopasmowej komunikacji radiowej.

Brzmi zawile? Już wyjaśniam.

UBW to technologia nieco podobna do Bluetooth Low Energy. Pozwala na bezprzewodowe wysyłanie i odbieranie sygnałów radiowych (danych). Przewaga UBW nad pozostałymi technologiami (w tym Bluetooth) to:

  • jeszcze niższe zużycie energii;
  • szerokie pasmo transmisji;
  • znacznie większa precyzyjność przy określaniu dystansu między komunikującymi się urządzeniami;
  • możliwość bardzo precyzyjnego orientowania się urządzenia w przestrzeni (do 30 cm).

Do czego służy U1 w iPhonie 11/11 Pro?

Apple mówi o U1 w ten sposób:

Chip U1 sprawi, by nowe, wspaniałe funkcje były możliwe.

Jakie mają być te nowe funkcje?

Już niebawem chip U1 będziemy mogli wykorzystać w następujący sposób:

  • precyzyjny, kierunkowy AirDrop – przesyłanie danych za pomocą funkcji AirDrop zyska nowe możliwości. Dzięki chipowi U1, który potrafi określić bardzo dokładne położenie telefonu Apple, a nawet stronę, w którą smartfon jest zwrócony, będziemy mogli skierować iPhone’a na urządzenie, do którego chcemy wysłać dane, dzięki czemu transfer ma być jeszcze szybszy (funkcja zostanie udostępniona 30 września, wraz z pojawieniem się iOS 13.1);

  • dokładne lokalizowanie innych urządzeń – to właśnie dokładność działania jest tu kluczowa. W aplikacji Lokalizator, która zastąpiła apki “Moi znajomi” i “Znajdź mój iPhone”, będziemy mogli bardzo precyzyjnie namierzać inne urządzenia Apple. Wśród nich ma się niebawem pojawić tracker Bluetooth od Apple, który między innym lokalizowany będzie przy wykorzystaniu układu U1;

  • ulepszona rozszerzona rzeczywistość – dzięki układom U1 wbudowanym w urządzenia Apple, a w przyszłości może i w urządzenia innych firm, możliwe będzie lepsze lokalizowanie różnych przedmiotów w przestrzeni, a co za ty idzie – bardziej precyzyjne wyświetlanie informacji o przedmiotach w widoku rozszerzonej rzeczywistości (na iPhonie lub… inteligentnych okularach od Apple).

To tylko niektóre zastosowania wykorzystania układów Apple U1. Technologia UBW ma naprawdę ogromny potencjał i jeżeli Apple udostępni swoje rozwiązanie deweloperom oraz firmom zewnętrznym, możemy spodziewać się prawdziwego wysypu nowych, fenomenalnych rozwiązań.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: