Raport: Apple zacznie produkować okulary AR. Być może już pod koniec tego roku

Tomek Czech   8 marca 2019

Od dawna mówi się o tym, że Apple pracuje nad „inteligentnymi okularami” wykorzystujacymi rozszerzoną rzeczywistość. W najnowszym raporcie potwierdza to analityk Ming-Chi Kuo, którego informacje o planach firmy z Cupertino niemal zawsze się sprawdzają.

berrolia

Okulary AR od Apple

Według Kuo, Apple może zacząć produkować okulary AR już w czwartym kwartale tego roku. Jeśli nie uda się dotrzymać tego terminu, masowa produkcja rozpocznie się w pierwszym, a najpóźniej w drugim kwartale 2020 r.

Okulary mają być w rzeczywistości wyświetlaczem, który będzie pokazywał obrazy/informacje zaciągnięte z sieci przez połączonego z nimi iPhone’a. Wydaje się więć, że tak jak w przypadku Apple Watcha, okulary nie będą niezależnym urządzeniem (przynajmniej na początku) i będą wymagały, żeby w pobliżu zawsze znajdował się sparowany z nimio smartfon z Cupertino.

Wiele szczegółowych informacji o okularach AR od Apple podawał już niemal półtora roku temu Mark Gurmam z Bloomberga. W listopadzie 2017 r. pisał, że firma znacznie przyspieszyła prace nad tym produktem – w Cupertino chciano mieć wszystkie potrzebne technologie gotowe na 2019 r., żeby sprzedaż urządzenia mogła ruszyć już rok później. Projekt otrzymał roboczą nazwę “T288”.

W odróżnieniu od obecnych gogli AR wykorzystujących smartfona jako ekran, okulary Apple mają mieć własny wyświetlacz. W Cupertino intensywnie pracują też nad specjalnym chipem i systemem operacyjnym, na którym działałoby urządzenie.

Grupa ekspertów, która pracuje nad okularami urosła do kilkuset osób. Ich pierwszym produktem był ARKit, który zadebiutował w iOS 11. Był to pewnego rodzaju test przed wprowadzeniem rozszerzonej rzeczywistości do docelowego produktu, którym są właśnie okulary.

Pod koniec 2017 r. zaspół miał proacować już nad miniaturowym, zużywającym jak najmniej energii chipem, który łączyłby w sobie m.in. CPU, procesor graficzny i moduł wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Programiści pod dyrekcją Geoffa Stahla, który w przeszłości stał w Apple na czele zespołu zajmującego się grami i grafiką, pracowali też nad systemem operacyjnym dla okularów, który będzie bazował na iOS. Jest on roboczy nazwany rOS (od “reality operating system”).

Trwały też prace nad sposobem kontroli urządzenia – testowane były zarówno gesty głową, panele dotykowe, jak i sterowanie głosem.

Zespół opracowywał też pierwsze aplikacje dla okularów – od prostych, jak mapy czy wiadomości, do bardziej zaawansowanych, jak wirtualne pokoje spotkań czy odtwarzanie wideo w 360°. Jak każde inne urządzenie Apple, okulary AR mają posiadać własny sklep z aplikacjami.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: