„Kobiety, które zmieniły świat” – nie kupuj dzisiaj kwiatów, kup aplikację!

Tomek Czech   8 marca 2019

W Dzień Kobiet, zdecydowanie lepszym pomysłem od kupienia kwiatka jest przyłączenie się do walki o prawa kobiet. Choćby przez tak drobny z pozoru gest, jak kupno i zainteresowanie się treścią aplikacji Women Who Changed the World, którą dzisiaj wyróżniło Apple.

berrolia

Women Who Changed the World to aplikacja stworzona przez kobiety (trzy Katalonki – Gemma Malet, Laura Pratsobrerroca, Sonia Alins ), opowiadająca ilustrowane historie o kobietach, „które dzięki cięzkiej pracy, talentowi, inteligencji oraz odwadze zmieniały świat na lepsze”.

Dowiemy się o trudnościach, jakie musiała pokonać pakistańska aktywistka Malala Yousafzai, by zyskać możliwość uczęszczania do szkoły. Przypomnimy sobie również, jak ważna była praca urodzonej w Polsce, a mieszkającej we Francji fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie, amerykańskiej działaczki na rzecz praw człowieka Rosy Parks oraz kilku astronautek, które przełamały barierę nazywanę szklanym sufitem.

Oczywiście to aplikacja przeznaczona dla dzieci, ale, jak podkreśla autorka, zaprojektowana także z myślą o zaangażowaniu rodziców: „Z aplikacji można korzystać jak z ksiązki z bajkami, by każdego wieczoru wspólnie poznawać inną postać, która zmieniła bieg historii”.

Aplikacja jest świetnie zrobiona – prezentuje historie każdej kobiety w formie interaktywnej animacji-gry, w czasie której dzieciom zadawne są pytania zmuszające do głębszego zastanowienia nad tym co widzą i robią, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć sens całej opowieści.

Wybierając bohaterki, zespół tworzący aplikację kierował się specjalnie opracowanym zestawem kryteriów: kobiety musiały być zróżnicowane pod względem pochodzenia, rasy, narodowości i religii, żyć w naszych czasach lub stosunkowo niedawno (według Malet, dzieciom trudno byłoby się zainspirować postacią sprzed 2000 lat) oraz mieć inspirujące zajęcie i ciekawe życie. Ostatnim wymogiem była działalność, dzięki której świat zmienił się na lepsze.

Warto zainteresować dzieci tymi historiami, żeby uświadomić im, że o przebiegu historii nie decydowali wyłącznie mężczyźni, jak uczą tego podręczniki szkolne. Żeby zaprezentować im bohaterskie kobiety, które dycydowały o losach świata, a o których świat nieco lub całkowicie zapomniał.

Aplikacja kosztuje 13,99 zł (mniej niż bukiet kwiatów) i można ja kupić w App Store.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: