Czy to ptak? Samolot? Nie, to superman! A raczej kamera Netatmo Welcome z HomeKit – najbardziej wszechstronna inteligentna kamera na rynku

Dawid Olczak   16 grudnia 2018

Wielu z nas wydaję się, że głównym zadaniem kamery zainstalowanej w naszym mieszkaniu jest rejestrowanie obrazu na wypadek włamania i ewentualne powiadomienie nas o zaistniałym zdarzeniu. A jeśli powiedziałbym Wam, że jest jeszcze całe mnóstwo zastosowań, o których nie mieliście nawet pojęcia?

Co, jeżeli kamera może kontrolować oświetlenie, włączenie i wyłączenie telewizora, czy aktywację oczyszczacza powietrza po Waszym powrocie do domu? Co, jeżeli kamera jest w stanie precyzyjnie rozpoznawać twarze domowników i poinformować Cię o powrocie do domu Twojego syna, córki czy żony?

Zdziwiony? A to tylko niektóre z funkcji kamery Netatmo Welcome.

berrolia

Netatmo Welcome – wygląd i wykonanie

Kamera Netatmo Welcome została wykonane z pozłacanego aluminium oraz odrobiny plastiku, które znajdują się na górze i na spodzie urządzenia. Walcowaty kształt kamery (o wymiarach 45 x 45 x 155 mm) z elegancko umieszczoną kamerą, mikrofonem oraz diodą, sprawiają, że kamera prezentuje się wyśmienicie i idealnie pasuje do wystroju nowoczesnego mieszkania czy biura.

Sama kamera została wykonana wręcz perfekcyjnie – nic nie trzeszczy, nie skrzypi i nie żyje własnym życiem, wszystko zostało zaprojektowane z myślą o całości, a nie jest zlepkiem przypadkowych elementów. Tutaj naprawdę nie ma się do czego przyczepić. No, może poza jednym – użyciem złącza micro USB, które zasila kamerę, ale to wyjątek od reguły.

Jestem pewien, że wygląd kamery Netatmo zrobi wrażenie na każdym, kto choć raz będzie miał okazję zobaczyć ją na żywo – jest piękna, nowoczesna, minimalistyczna.

Netatmo Welcome – złącza i inne ważne elementy

Kamerę Netatmo, jak na prawdziwą nowoczesną kamerę przystało, możemy podłączyć do internetu, jednak możemy zrobić to aż na dwa sposoby – przez WiFi lub za pomocą złącza LAN. Moim zdaniem umożliwienie nam wyboru jest bardzo ważne, ponieważ nie zawsze mamy wystarczająco dobry sygnał WiFi w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania, a przewód pomoże nam wyeliminować ewentualne braki zasięgu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest port na karty micro SD, który służy do zapisywania nagrań wideo. Standardowo do zestawu wraz z kamerą Netatmo otrzymamy kartę o pojemności 8 GB, jednak samodzielnie możemy rozszerzyć ją aż do 32 GB. Aplikacja oferuje nam również opcję zapisu nagrań wideo na Dropbox. Możemy też skorzystać z FTP.

Zasilanie kamery, jak pisałem powyżej, odbywa się za pomocą złącza micro USB – złączą, którego nienawidzę. Niestety, kamera nie ma również żadnego wbudowanego akumulatora, który pozwoliłby na jej zapasowe zasilanie w przypadku awarii prądu (np. przez godzinę). Jednak cena oraz pozostałe możliwości kamery w zupełności to rekompensują.

Dwa systemy = więcej możliwości

Netatmo Welcome, jak pewnie wielu z Was się domyśla, pracuje na własnym autorskim oprogramowaniu. Jednak pewnie wielu z Was nie wie, że od niedawna Welcome współpracuje także z HomeKit. Połączenie tych dwóch elementów daje naprawdę spektakularne możliwości.

Netatmo Welcome – możliwości HomeKit

Jeżeli choć trochę interesujecie się technologią HomeKit, najprawdopodobniej zdajecie sobie sprawę, że możliwości kamer pracujących wyłącznie w tym standardzie są, delikatnie mówiąc, dość mocno ograniczone. Tak naprawdę, w samym HomeKit mamy jedynie możliwość podglądu obrazu na żywo na naszym iPhonie, iPadzie, MacBooku czy Apple TV (przez specjalną aplikację).

Więc dlaczego wszyscy czekali, aż Netatmo wprowadzi wsparcie dla technologii HomeKit? Z dwóch powodów:

  1. Pierwszym jest oczywiście szybki i wygodny dostęp do podglądu samej kamery z aplikacji „Dom” na iPhonie, iPadzie, MacBooku czy Apple TV. Każdy, kto choć raz miał okazję używać natywnej aplikacji od Apple wie, jaka jest ona przyjazna i wygodna w obsłudze. Lecz nadal to tylko sam podgląd i trzeba o tym pamiętać!
  2. Kolejnym najbardziej wyczekiwanym elementem, są czujniki samej kamery (czujnik ruchu oraz czujnik obecności), które od czasu wprowadzenia wsparcia dla HomeKit możemy wykorzystywać do tworzenia automatyzacji lub najzwyczajniej w świecie wykorzystać do powiadomienia nas np. o wykryciu ruchu, kiedy nie ma nas w domu.

Ok… zdaję sobie sprawę, że osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z HomeKit powiedzą: pff…, nic nadzwyczajnego! Ale tak naprawdę daje nam to ogromne możliwości. Powiem więcej: Netatmo udostępniło nam coś więcej niż standardowy czujnik ruchu – dało nam także czujnik obecności, który jest zupełną nowością i stwarza całkowicie nowe możliwości.

Trochę więcej o czujniku obecności i jego wykorzystaniu

Standardowy czujniku ruchu wykorzystujemy w HomeKit do wielu rzeczy, np: włączania/wyłączania światła czy gniazdek elektrycznych, świateł LED, itp. (np. kiedy wchodzę do pokoju, czujniki ruchu wykryje ruch i włączy światło; kiedy czujnik nie wykryje żadnego ruchu, wyłącza światło).

Jednak czujniki ruchu mają jedną zasadniczą wadę – jeżeli długo się nie ruszamy, czujnik uzna, że nikogo nie ma w pomieszczeniu i np. wyłączy światło.

Czujnik obecności eliminuje największe wady czujników ruchu – jest aktywny dopóki ktoś faktycznie znajduje się w pomieszczeniu. Testowałem ten czujnik w Netatmo Welcome na kilkanaście różnych sposobów z kilkunastoma różnymi automatyzacjami i muszę przyznać, że działa świetnie. Jedyna jego wada jest taka, że reaguje z małym opóźnieniem (nie więcej niż 3 sekundy), więc trzeba się do tego przyzwyczaić.

Niemniej jednak, jest to świetny czujnik, bez którego nie wyobrażam sobie już inteligentnej instalacji w moim mieszkaniu. Aktualnie rozważam zakup kamer do każdego pomieszczenia w moim mieszkaniu, właśnie ze względu na ten czujnik.

Netatmo Welcome – autorskie oprogramowanie i całe mnóstwo możliwości

Możliwości, które stwarza nam HomeKit (integracja z całym naszym inteligentnym domem) to jedno, ale to, co daje nam autorskie oprogramowanie firmy Netatmo to drugie – dopiero tu się zaczyna prawdziwa jazda!

Obsługa za pomocą aplikacji Netatmo Security

Żeby móc w ogóle skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje nam kamera Netatmo, musimy ściągnąć aplikację Netatmo Security, założyć w niej konto oraz skonfigurować samą kamerę. Konfiguracja jest niezwykle prosta i bardzo intuicyjna, nikt nie powinien mieć z nią jakichkolwiek problemów.

Gdy kamera zostanie już poprawnie skonfigurowania z naszą siecią domową i zostanie automatycznie pobrana aktualizacja, która da nam możliwość podpięcia sprzętu do HomeKit, możemy zacząć korzystać w wszystkich dobrodziejstw kamery Netatmo.

Rozpoznawanie twarzy

Pierwszą rzeczą, która z pewnością spodoba się Wam najbardziej, jest sprzętowa możliwość rozpoznawania twarzy, które podczas codziennej pracy zarejestruje kamera Netatmo. Samo dodanie twarzy i przypisanie do niej odpowiedniej osoby odbywa się półautomatycznie. Mianowicie, nie mamy możliwości zrobienia sobie i innym kilku zdjęć i tym samy nauczenia kamery jak wygląda dana osoba. Kamera zdjęcia wykonuje automatycznie podczas codziennej pracy, my tylko pomagamy jej zidentyfikować osoby, które zarejestruje.

W praktyce wygląda to tak, że przez około dwa tygodnie jesteśmy co jakiś czas proszeni o zidentyfikowanie osób, które zostały zarejestrowane. Co ciekawe, po około trzech dniach kamera myli się zaskakująco rzadko, natomiast kiedy stwierdzi, że nauczyła się twarzy danego użytkownika (około dwa tygodnie) nie myli się praktycznie w ogóle.

Ale co ta funkcja wnosi do naszego życia? Bardzo wiele.

Pierwszą bardzo fajną rzeczą jest samo przeglądanie historii nagranego materiału z całego dnia. Kiedy mamy włączone rozpoznawanie twarzy, timeline widoczny w aplikacji bardzo dokładnie pokazuje kogo i o której godzinie zarejestrowała kamera. Oczywiście po wybraniu interesującej nas osoby możemy obejrzeć nagrany materiał wideo.

Kolejną świetną funkcją, jest możliwość automatycznego usuwania wideo z nagraniami danego użytkownika. U mnie działa to w ten sposób, że wszystkie materiały wideo, na których znajduję się ja lub moja żona są automatycznie usuwane, natomiast wszystkie materiały z dziećmi (szczególnie z dziećmi moich sąsiadów – łobuziakami) są zachowywane w pamięci urządzenia.

Jednak najciekawszą funkcja związaną z rozpoznawaniem twarzy są oczywiście powiadomienia. Kamera może automatycznie powiadomić nas o zarejestrowaniu twarzy danej osoby. Dzięki temu dowiemy się, że nasze dzieci wróciły już ze szkoły do domu, żona wróciła z pracy oraz czy nasza gosposia odwiedzała nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności.

Co ciekawe, kamerę i same powiadomienia o rozpoznaniu czyjejś twarzy możesz również wykorzystać w swojej firmie. Teraz już zawsze będziesz wiedział, że Twój pracownik Stanisław przychodzi do pracy o godzinę za wcześnie i o godzinę za późno wychodzi – będziesz wiedział, komu dać podwyżkę!

Więcej możliwości

Wszystkich funkcji i możliwości kamery Netatmo Welcome jest tak dużo, że trudno byłoby je wszystkie opisać. Oto kilka najważniejszych:

  1. Szyfrowane połączenie – Netatmo Welcome została zaprojektowana z myślą o poszanowaniu prywatności wszystkich użytkowników. Ustawienia prywatności są w pełni konfigurowalne dla każdego członka rodziny. To użytkownik decyduje, czy wysyłać powiadomienia, dzięki czemu rodzice są w stanie przestrzegać indywidualnych potrzeb prywatności swoich dzieci lub innych osób. Nagrane filmy i dane identyfikacyjne pozostają całkowicie prywatne dzięki zapisowi na karcie SD, a nie w chmurze. Bez karty SD aparat nie może zapisać żadnych danych. Co więcej, aby zapewnić najwyższy poziom ochrony, dostęp do kamery ze smartfona jest zabezpieczony szyfrowanym połączeniem.
  2. Kamera w nocy – dzięki czujnikowi podczerwieni LED, Netatmo Welcome bardzo dobrze radzi sobie w podczas nocnych nagrań wideo. Obraz jest przejrzysty i czytelny, nikt nie powinien mieć do niego żadnych zastrzeżeń.
  3. Pole widzenia – pole widzenia kamery wynosi 130º i moim zdaniem jest to wystarczający parametr. Jednak zrozumiem, jeżeli ktoś z Was stwierdzi, że dla niego jest to za mało.
  4. Konfiguracja powiadomień – jeżeli chodzi o samą konfigurację powiadomień, mamy w niej olbrzymią dowolność – każdy powinien być zadowolony. Możesz ustawić powiadomienia na konkretną osobę, wykrycie ruchu nawet, kiedy znajdujesz się w domu, itp.
  5. Konfiguracja nagrywania – ponieważ kamera rozpoznaje osoby, daje nam to dodatkowe możliwości konfiguracji, jak np: automatyczne usuwanie konkretnych materiałów wideo.
  6. Podgląd na żywo – sama kamera, jak i aplikacja Netatmo Security oferuje również podgląd na żywo w bardzo dobrej jakości (zależnie od jakości połączenia internetowego).
  7. Zapisywanie wideo bezpośrednio w iPhonie – wszystkie zarejestrowane materiały możemy również zapisywać w naszej rolce aparatu bezpośrednio w iPhonie czy iPadzie. Jest to niezwykle proste i bardzo intuicyjne.

Poniżej zamieściłem film, który pokaże Wam, jak wygląda jakość nagrań wideo oraz samego dźwięku.

Podsumowanie

Netatmo Welcome bardzo trudno nazwać tylko kamerą, ponieważ jest to tylko jedna z wielu funkcji tego urządzenia. Tak naprawdę jest to “kombajn”, który nie tylko zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim, lecz pomoże Ci także wykonywać automatyzację w Twoimi inteligentnym domu i dodatkowo poradzi sobie z tym wyśmienicie.

Pomoże Ci też w codziennych czynnościach za pomocą inteligentnych powiadomień, które z pewnością szybko docenisz. Wyobraź sobie, że wracasz z pracy do domu i masz niezapowiedzianą wizytę teściowej i teścia – dzięki inteligentnemu powiadomieniu będziesz wiedział, że po drodze musisz kupić kwiaty dla teściowej i jakiś dobry trunek dla Ciebie i teścia (możliwości jest naprawdę całe mnóstwo).

Moim zdaniem połączenie natywnych funkcji kamery Netatmo z technologią HomeKit to strzał w dziesiątkę. Daje nam to możliwości, o których wcześniej nawet nie marzyliśmy.

Kamerę Netatmo Welcome możesz kupić za 899 zł – moim zdaniem nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości i funkcje tego urządzenia.

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: