Apple Watch po raz kolejny ratuje życie, tym razem wykrywając upadek

Łukasz Bernaczyk   6 lutego 2019

W Norwegii doszło do wypadku, jakich na całym świecie zdarza mnóstwo: w nocy straszy mężczyzna upadł w łazience i doznał obrażeń głowy. Najprawdopodobniej nie przeżyłby, gdyby nie Apple Watch.

67-letni Toralv Ostvang nocą udał się do toalety, tam upadł i rozbił głowę, tracąc przy tym przytomność. Na całe szczęście miał na ręce Apple Watch 4. generacji, który wykrył upadek i powiadomił służby medyczne, przesyłając lokalizację, w której doszło do nieszczęśliwego wydarzenia.

Ratownicy medyczni szybko dotarli na miejsce i znaleźli mężczyznę na podłodze łazienki – nieprzytomnego i zakrwawionego. Rannemu udzielono natychmiastowej pomocy, po czym przewieziono do szpitala.

Jak się później okazało, po wypadku u pacjenta zdiagnozowano pęknięcie czaszki w trzech miejscach oraz krwotok nim spowodowany. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że gdyby nie Apple Watch, mężczyzna nie przeżyłby do rana.

Jak dodała córka poszkodowanego, ojciec w chwili wypadku nie miał przy sobie telefonu. Nigdy też wcześniej nie rozważał zakupu żadnych urządzeń, które mogłyby alarmować pomoc medyczną o stanie jego zdrowia lub potencjalnym wypadku.

Jak działa wykrywanie upadków w Apple Watchu?

Jeżeli akcelerometr znajdujący się w Apple Watchu wykryje nagły upadek, zegarek zareaguje sygnałem haptycznym, sygnałem dźwiękowym oraz wyświetli alert – na ekranie zegarka zobaczymy pytanie: „Czy zdarzył Ci się upadek?”.

Jeżeli zegarek wykryje ruch, poczeka, aż użytkownik sam zareaguje na alarm.

Jeśli natomiast zegarek nie wykryje ruchu użytkownika prze okres około minuty, automatycznie wykona połączenie alarmowe.

Po zakończeniu połączenia zegarek wyśle do kontaktów alarmowych wiadomość z informacjami o lokalizacji, zawiadamiającą o wykryciu bolesnego upadku i wezwaniu służb ratunkowych. Zegarek pozyskuje kontakty alarmowe z karty medycznej.

Przypadków, w których Apple Watch uratował życie użytkownika było już naprawdę sporo, a będzie jeszcze więcej, gdyż Apple cały czas pracuje nad nowymi funkcjami monitorowania parametrów życiowych.

Przypomnę, że już teraz Apple Watch jest w stanie wykryć zbyt wysoki puls, migotanie przedsionków, wspomniany upadek czy wykonać badanie EKG.

ļZobacz, jak działa EKG w Apple Watchu.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: