Firma TSMC produkująca dla Apple procesory serii A, używane między innymi w iPhone’ach i iPadach, poinformowała właśnie, że udało jej się opracować proces produkcji, która pozwoli na wytwarzanie procesorów w technologii 5 nanometrów.
W przypadku technologii produkcji chipów do urządzeń elektronicznych powyższy nagłówek nie jest matematycznym błędem. Im mniejsza cyfra, tym więcej tranzystorów można „upchać” na milimetrze kwadratowym procesora, co z kolei przekłada się na wyższą wydajność urządzenia i jednocześnie na mniejszą chłonność energetyczną.
Na razie nie wiemy, jak zmiana technologii produkcji procesorów przez TSMC przełoży się na wydajność i wytrzymałość iPhone’a na jednym ładowaniu baterii.
Dla porównania, iPhone X z 2017 roku posiada procesor Apple A11 Bionic wykonany w technologii 10 nm, natomiast jego następca iPhone XS ma już procesor A12 Bionic w technologii 7 nm. Rezultat jest taki, że dwa główne rdzenie procesora w iPhonie XS są o 15% szybsze przy 40% mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, natomiast pozostałe 4 rdzenie zużywają o 50 % mniej prądu.
architektura procesora A12 Bionic
Jako ciekawostkę dodam, że procesor A11 Bionic w iPhone’e X jest zbudowany z 4,3 mld tranzystorów, a A12 Bionic w XS ma ich aż o 2,6 mld więcej.
W praktyce, dzięki zastosowaniu technologii procesorów 5 nm, przyszłoroczne iPhone’y powinny działać jeszcze wydajniej. Szybszy procesor pomoże w jeszcze większym rozwoju technologii wymagających dużych mocy obliczeniowych, jak na przykład wirtualna rzeczywistość, na którą Apple mocno stawia. Ma też wspomóc obłsugę 5G oraz procesy uczenia maszynowego.