Kolejna granica złamana – nowe iPhone’y z superszybkim procesorem 5 nm

Łukasz Bernaczyk   9 kwietnia 2019

Firma TSMC produkująca dla Apple procesory serii A, używane między innymi w iPhone’ach i iPadach, poinformowała właśnie, że udało jej się opracować proces produkcji, która pozwoli na wytwarzanie procesorów w technologii 5 nanometrów.

berrolia

5 nm > 7 mn > 10 nm

W przypadku technologii produkcji chipów do urządzeń elektronicznych powyższy nagłówek nie jest matematycznym błędem. Im mniejsza cyfra, tym więcej tranzystorów można „upchać” na milimetrze kwadratowym procesora, co z kolei przekłada się na wyższą wydajność urządzenia i jednocześnie na mniejszą chłonność energetyczną.

Na razie nie wiemy, jak zmiana technologii produkcji procesorów przez TSMC przełoży się  na wydajność i wytrzymałość iPhone’a na jednym ładowaniu baterii.

Dla porównania, iPhone X z 2017 roku posiada procesor Apple A11 Bionic wykonany w technologii 10 nm, natomiast jego następca iPhone XS ma już procesor A12 Bionic w technologii 7 nm. Rezultat jest taki, że dwa główne rdzenie procesora w iPhonie XS są o 15% szybsze przy 40% mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, natomiast pozostałe 4 rdzenie zużywają o 50 % mniej prądu.

architektura procesora A12 Bionic

Jako ciekawostkę dodam, że procesor A11 Bionic w iPhone’e X jest zbudowany z 4,3 mld tranzystorów, a A12 Bionic w XS ma ich aż o 2,6 mld więcej.

Jeszcze szybciej

W praktyce, dzięki zastosowaniu technologii procesorów 5 nm, przyszłoroczne iPhone’y powinny działać jeszcze wydajniej. Szybszy procesor pomoże w jeszcze większym rozwoju technologii wymagających dużych mocy obliczeniowych, jak na przykład wirtualna rzeczywistość, na którą Apple mocno stawia. Ma też wspomóc obłsugę 5G oraz procesy uczenia maszynowego.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: