Kolejna granica złamana – nowe iPhone’y z superszybkim procesorem 5 nm

Łukasz Bernaczyk   9 kwietnia 2019

Firma TSMC produkująca dla Apple procesory serii A, używane między innymi w iPhone’ach i iPadach, poinformowała właśnie, że udało jej się opracować proces produkcji, która pozwoli na wytwarzanie procesorów w technologii 5 nanometrów.

berrolia

5 nm > 7 mn > 10 nm

W przypadku technologii produkcji chipów do urządzeń elektronicznych powyższy nagłówek nie jest matematycznym błędem. Im mniejsza cyfra, tym więcej tranzystorów można „upchać” na milimetrze kwadratowym procesora, co z kolei przekłada się na wyższą wydajność urządzenia i jednocześnie na mniejszą chłonność energetyczną.

Na razie nie wiemy, jak zmiana technologii produkcji procesorów przez TSMC przełoży się  na wydajność i wytrzymałość iPhone’a na jednym ładowaniu baterii.

Dla porównania, iPhone X z 2017 roku posiada procesor Apple A11 Bionic wykonany w technologii 10 nm, natomiast jego następca iPhone XS ma już procesor A12 Bionic w technologii 7 nm. Rezultat jest taki, że dwa główne rdzenie procesora w iPhonie XS są o 15% szybsze przy 40% mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, natomiast pozostałe 4 rdzenie zużywają o 50 % mniej prądu.

architektura procesora A12 Bionic

Jako ciekawostkę dodam, że procesor A11 Bionic w iPhone’e X jest zbudowany z 4,3 mld tranzystorów, a A12 Bionic w XS ma ich aż o 2,6 mld więcej.

Jeszcze szybciej

W praktyce, dzięki zastosowaniu technologii procesorów 5 nm, przyszłoroczne iPhone’y powinny działać jeszcze wydajniej. Szybszy procesor pomoże w jeszcze większym rozwoju technologii wymagających dużych mocy obliczeniowych, jak na przykład wirtualna rzeczywistość, na którą Apple mocno stawia. Ma też wspomóc obłsugę 5G oraz procesy uczenia maszynowego.

mophie dual wireless charging pad - najlepsza na rynku podwójna ładowarka bezprzewodowa

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: