O ile podrożał iPhone przez 12 lat? Polska wśród krajów, gdzie relatywnie podrożał… najmniej

Tomek Czech   11 lipca 2019

Wiemy, że przez 12 lat od premiery pierwszego iPhone’a ceny nowych modeli znacznie wzrosły. Od 399 dol. za iPhone’a 2G w 2007 r. do 999 dol. za iPhone’a XS w 2018 r. Pierwszy model dostępny w Polsce – iPhone 3G, kosztował w ofercie bez abonamentu w Orange 1799 zł, natomiast za najtańszego nowego iPhone’a (XR) w 2018 r. trzeba było zapłacić 3729 zł, a najtańszego flagowca (XS) 4979 zł.

Ale jak bardzo ceny zmieniła się stosunku do realnej siły nabywczej mieszkańców krajów, w których iPhone jest dostępny? Okazuje się, że najbardziej podrożał w Wielkiej Brytanii, a najmniej w Irlandii. W Polsce też relatywnie podrożał tylko minimalnie.

berrolia

iPhone – cena na przestrzeni lat

Sprawę zbadali specjaliści firmy Self Lender, którzy stworzyli właśnie iPhone Price Index. Zbadali oni wzrost ceny nowego iPhone’a na przestrzeni lat w kilkudziesięciu krajach świata w stosunku do wzrostu PKB per capita (produkt krajowy brutto na mieszkańca). Czyli określili zmianę ceny smartfona z Cupertino w stosunku do realnej siły nabywczej mieszkańców danego kraju.

Okazuje się, że globalnie przez te 12 lat iPhone „realnie” podrożał o 70%.

Najmniej w Irlandii (wzrost ceny o 2%), na Filipinach (4%) i właśnie w Polsce (10%).

Największy wzrost nastąpił w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (122%), Brazylii (127%) i Wielkiej Brytanii (133%).

Jeśli chodzi o Polskę, twórcy iPhone Price Index wzięli pod uwagę zmianę ceny od 2009 r., czyli od momentu pojawianie się iPhone’a 3GS, który bez abonamentu kosztował 2899 zł. W tym czasie PKB per capita w Polsce wzrosło z 18310 dol. do 32356 dol.

Więcej szczegółów o „realnej” zmianie cen iPhone’a na przestrzeni lat, metodologii stosowanej przez Self Lender oraz interaktywną mapę znajdziecie na oficjalnej stronie iPhone Price Index.

Twoje poszukiwania maski idealnej właśnie dobiegły końca

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: