Osłona na kamerę FaceTime może uszkodzić ekran MacBooka – ostrzega Apple

Łukasz Bernaczyk   17 lipca 2020

Popularne ostatnio osłony zasłaniające kamerę wbudowaną w laptopa mogą uszkodzić ekran MacBooków – ostrzega Apple i odradza użytkownikom MacBooków, MacBooków Pro i MacBooków Air stosowanie tego typu zabezpieczeń.

berrolia

“Nie zamykaj MacBooka, MacBooka Air ani MacBooka Pro z osłoną na kamerze”

Na swojej stronie wsparcia Apple opublikowało artykuł, w którym ostrzega, że “zamknięcie notebooka Mac z osłoną kamery może spowodować uszkodzenie wyświetlacza”.

Jak pisze Apple:

Zamykając notebook Mac z zainstalowaną osłoną kamery, można uszkodzić wyświetlacz, ponieważ prześwit między wyświetlaczem i klawiaturą jest bardzo mały.

Zasłonięcie wbudowanej kamery może również zakłócać pracę czujnika oświetlenia otoczenia i uniemożliwiać działanie funkcji, takich jak automatyczna regulacja jasności i True Tone.

Zamiast osłony kamery, Apple doradza:

  • korzystanie ze wskaźnika do sprawdzania, czy kamera jest aktywna – gdy jest uruchomiona, wskaźnik kamery świeci na zielono. (firma z Cupertino zapewnia, że “konstrukcja kamery uniemożliwia jej aktywowanie bez jednoczesnego włączenia wskaźnika kamery”);

  • decydować, które aplikacje mogą korzystać z kamery (“zanim jakakolwiek aplikacja będzie mogła używać kamery w systemie macOS Mojave lub nowszym, musisz najpierw udzielić jej uprawnień”; listę aplikacji, którym daliśmy dostęp do kamery możemy znaleźć w Preferencjach systemowych).

Apple zaznacza jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że niektóre środowiska robocze wymagają instalacji przesłony kamery FaceTime. W takich wypadkach producent MacBooków radzi, by:

  • upewnić się, że przesłona kamery nie jest grubsza niż 0,1 mm;
  • unikać stosowania kamer, które mogą pozostawiać resztki kleju;
  • usuwać osłonę kamery przed zamknięciem laptopa jeżeli ta ma więcej niż 0,1 mm grubości.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: