Tego jeszcze nie było – chip A15 Bionic w iPhonie 13 i 13 mini różni się od tego w modelach Pro

Tomek Czech   15 września 2021

Apple pokazało wczoraj cztery modele iPhone’a 13. Jak w ubiegłym roku, mamy do wyboru dwa podstawowe modele (iPhone’a 13 i 13 mini) oraz dwie wersje Pro (iPhone 13 Pro i 13 Pro Max). Nowością, niespotykaną dotąd w przypadku iPhone’a jest to, że nie wszystkie nowe modele mają dokładnie taki sam procesor.

berrolia

A15 Bionic w iPhonie 13

Podobnie jak zeszłoroczny A14 Bionic, układ A15 jest wykonany w technologii 5 nm i posiada 6-rdzeniowy CPU. Nowy chip ma jednak ulepszony, 16-rdzeniowy system Neural Engine, który może wykonywać 15,8 biliona operacji na sekundę oraz nowy procesor obrazu (ISP). Jest złożony aż z 15 miliardów tranzystorów. Również wszystkie rdzenie CPU zostały przeprojektowane, co powinno oznaczać wzrost wydajności w porównaniu z A14.

Tutaj dochodzimy do zintegrowanego procesora GPU. W chipie A14 Bionic posiadał o 4 rdzenie i podobnie jest w A15 Bionic zastosowanym w iPhonie 13 i 13 mini. Natomiast w modelach Pro zamontowano układ A15 z 5-rdzeniowym GPU.

Wiemy, że 4-rdzeniowy GPU z iPhone’ów 13 i 13 mini, to nie jest dokładnie ten GPU, który zastosowano w poprzednich modelach. Apple podaje, że jest to nowy procesor graficzny. Tak samo, jak w modelach Pro, z tym, że w nich mamy do czynienia z jeszcze wydajniejszym nowym GPU.

Apple podaje, że układ A15 w modelach Pro to „najszybszy na świecie chip kiedykolwiek użyty w smartfonie”. Natomiast opisując procesor zastosowany w dwóch tańszych wersjach informuje, że „jedyny chip, który go prześcignął, znajdziesz w iPhonie 13 Pro”.

Bardziej wydajny procesor graficzny w iPhonie 13 Pro i 13 Pro Max może być związany ze wsparciem formatu ProRes, który oferują tylko te dwa modele. ProRes to zaawansowany kodek wideo, używany przez profesjonalnych realizatorów obrazu. Daje m.in. większe możliwości edycji w postprodukcji, np. w Final Cut Pro. Pozwoli rejestrować wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę.

Apple nie podaje, jak bardzo A15 jest szybszy od A14. Czytamy tylko, że układ w iPhonie 13 i 13 mini ma o 50% szybszy CPU i o 30% bardziej wydajny GPU niż u (bliżej niesprecyzowanej) konkurencji. W przypadku wersji Pro ma to być o 50% szybciej od najlepszych chipów montowanych w Androidach w przypadku zarówno CPU, jak i GPU.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych iPhone’ach 13 znajdziesz tutaj.

A stąd możesz pobrać wszystkie oficjalne tapety z nowych flagowców.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: