Apple szykuje się do olbrzymiego skoku technologicznego – układy z nawet 40 rdzeniami CPU

Łukasz Bernaczyk   8 listopada 2021

Najnowsze informacje na temat rozwoju układów Apple Silicon w nadchodzących latach przynoszą bardzo ciekawe wieści. Mocarne 40 rdzeni w litografii 3 nm w roku 2023, a wcześniej 20 rdzeni w ulepszonej litografii 5 nm – to strategia rozwoju procesorów Apple.

berrolia

Dwuukładowe M1 Pro/Max z nawet 20 rdzeniami w ulepszonej litografii 5 nm

Jak twierdzi portal The Information, w przyszłym roku Apple będzie nadal umieszczać w swoich komputerach procesory Apple Silicon obecnej generacji (M1 Pro i M1 Max) w litografii 5 nm, ale zostanie ona ulepszona przez producenta – firmę TSMC, co przełoży się na większą wydajność.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ do MacBooków Pro oraz topowych stacjonarnych Maców Apple może przygotować układy wyposażone w dwa chipy, każdy po 10 rdzeni, co łącznie daje 20 rdzeni i sumaryczną wydajność większą niż dwa osobne układy Apple M1 Pro/Max.

Czteroukładowe Apple Silicon z 4o rdzeniami w litografii 3 nm w roku 2023

Jakby tego było mało, w kolejnym roku Apple dokona jeszcze większego przeskoku jeżeli chodzi o procesory Appel SIlicon.

W 2023 r. zadebiutować ma bowiem kolejna, trzecia generacja Apple Silicon, tym razem wykonana już w litografii 3 nm, co pozwoli “upchnąć” więcej tranzystorów na tej samej powierzchni układu scalonego, tym samym znacznie zwiększając wydajność.

Jak podają źródła The Information, Apple zaimplementuje wtedy technologię czteroukładową, co pozwoli na uzyskanie nawet 40 rdzeni CPU w jednym chipie (dla porównania – układy M1 Pro i M1 Max mają 10-rdzeniowy CPU).

W 2023 r. również chipy montowane w iPhone’ach będą wykonane w litografii 3 nm.

Podsumowanie

Wygląda na to, że wydajnościowa dominacja Apple na rynku procesorów będzie trwać nadal. Już przy obecnych osiągach układów M1 Pro/Max użytkownik w większości przypadków dostaje znacznie więcej niż potrzebuje. Osoby profesjonalnie obrabiające wideo w wysokiej jakości np 4K lub 8K lub renderujące grafiki 3D są w stanie wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie, na piekielnie wydajnych i mocnych MacBookach Pro, co wcześniej zarezerwowane było wyłącznie dla potężnych, stacjonarnych stacji roboczych.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: