IT coraz bardziej się feminizuje

Redakcja   22 listopada 2021

Branża IT coraz bardziej się feminizuje. Co się do tego przyczynia? Jakie inicjatywy zachęcają kobiety do wejścia do świata programowania? Gdzie znajdują one wsparcie? Aż w końcu – jak firmy technologiczne i rekruterzy postrzegają kobiety w IT?

W poniższym tekście piszemy o polskich inicjatywach wspierające kobiety wchodzące do branży informatycznej. Wspominamy też o programach mentorskich, stypendiach dla kobiet oraz firmach, których zespoły deweloperskie są mocno sfeminizowane.

berrolia

Kobiety w IT

Programy mentorskie i stypendia dla kobiet – z roku na rok przybywa inicjatyw, których celem jest zwiększenie odsetka kobiet pracujących w branży IT. I to działa! W ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się feminatywy, a rekruterzy firm technologicznych dążą do wyrównania proporcji zatrudnionych kobiet i mężczyzn w swoich zespołach. Coraz częściej zdarzają się już wręcz teamy IT całkowicie zdominowane przez kobiety.

Coraz głośniej jest też o sukcesach kobiet w sektorze IT i licznych projektach, które pomagają im rozwijać się w branży. Powstają inicjatywy wspierające już aktywne zawodowo programistki, ale i programy stypendialne dofinansowujące naukę kodowania dla tych kobiet, które dopiero chcą wejść do świata IT. Jednym z nich jest stypendium CoderGirl, dzięki któremu dwie kobiety dostaną możliwość uczestnictwa w trwającym rok weekendowym kursie full-stack developer bez ponoszenia jego kosztów.

– W Unii Europejskiej brakuje ok. 600 tys. programistów, w Polsce szacuje się, że liczba ta wynosi 50 tys. Niewystarczająca ilość zasobów ludzkich to żniwa popularnych przez lata stereotypów, że branża IT przeznaczona jest dla mężczyzn. Jednak nic bardziej mylnego – kobiety świetnie sprawdzają się jako programistki, a jako osoby w większości przebranżowione, są znacznie bardziej wszechstronne i wnoszą do całej branży sporą dawkę różnorodności – komentuje Olga Zelent, Country Manager w Codecool.

– Tymczasem w Polsce, w sektorze IT, kobiety stanowią 30 proc. Chcemy zmniejszyć lukę na rynku pracy i wyrównać proporcje zapraszając kobiety do wzięcia udziału w tworzeniu bardziej zróżnicowanej przyszłości – dodaje Zelent.

Pomoc na start

Stypendia to nie jedyna inicjatywa wspierająca zwiększenie reprezentacji kobiet w IT. Jednym z ciekawszych i prężnie działających na polskim rynku projektów na rzecz lepszej pozycji kobiet w branży informatycznej jest Dare IT, które prowadzi programy mentoringowe, szkolenia oraz oferuje wsparcie psychologiczne dla kobiet rozpoczynających pracę w IT.

Do Dare IT trafiają w dużej mierze osoby przebranżowione. Dopasowana indywidualnie do każdej uczestniczki ścieżka programu mentoringowego pomaga usystematyzować i poszerzyć wiedzę techniczną, ale i przygotowuje do rekrutacji i pracy w branży IT.

To także niezastąpione wsparcie od innych kobiet, które są w tym samym miejscu i zmagają się z tymi samymi problemami. Co jednak jest najważniejsze, Dare IT jest tworzone przez kobiety i dla kobiet, dzięki czemu idealnie odpowiada na potrzeby pań wchodzących na rynek IT.

Programistka poszukiwana

Działania promujące naukę programowania wśród kobiet to jednak nie wszystko – kluczem jest rzeczywiste zapotrzebowanie na programistki na rynku pracy oraz chęć ich zatrudniania przez pracodawców. W ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się feminatywy, a rekruterzy firm technologicznych dążą do wyrównania proporcji zatrudnionych kobiet i mężczyzn w swoich zespołach.

– Wydawałoby się, że nasza branża jest mocno zmaskulinizowana, tymczasem my to zmieniamy z powodzeniem. Liczymy, że w procesie aktualnej rekrutacji uda nam się zwiększyć odsetek zatrudnionych w SatRevolution kobiet – mówiła Joanna Jaworska-Piszkiewicz, Specjalistka ds. HR w SatRevolution, spółce działającej w sektorze kosmicznym, zapraszając do rekrutacji programistki, mechaniczki, techniczki i inżynierki.

Ciekawym – i coraz częściej obserwowanym – przypadkiem są także firmy, w których teamy deweloperskie zostały zdominowane przez kobiety. Przykładem jest dataplace.ai, firma specjalizująca się w usługach typu “location intelligence”, gdzie w zespole deweloperskim na siedem osób, aż pięć to kobiety.

– To był przypadek. Nie planowaliśmy tego przed rekrutacją. Mieliśmy po prostu szczęście, że podczas rozmów rekrutacyjnych trafiliśmy na naprawdę zdolne i utalentowane kobiety. Czuliśmy, że chcemy mieć je w zespole i z nimi współpracować ze względu na ich kompetencje. To, że były to akurat w większości kobiety, nie miało wpływu na naszą decyzję. Cieszymy się jednak, że przykład naszej firmy pokazuje, że obszary uznawane za domenę mężczyzn to już przeszłość. Widać, że w wielu branżach, w tym w branży IT, zmieniają się ograniczające przekonania i bardzo nas to cieszy. Rynek pracy idzie w dobrym kierunku – dodaje Weronika Czaplewska, Operational and Strategic Manager w dataplace.ai.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: