Proces przejścia na własne procesory w komputerach Apple trwa i można powiedzieć, że przekroczył już półmetek. Mimo to firma z Cupertino szykuje się do wprowadzenia na rynek Maca Pro z nowym procesorem Intela. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego Mac Pro nie od razu otrzyma układ Apple Silicon.
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Marka Gurmana z Bloomberga, w 2022 r. Apple wprowadzi do sprzedaży dwa nowe modele Maca Pro.
Pierwszy z nich może ujrzeć światło dzienne już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jedyną różnicą w stosunku do obecnie sprzedawanego Maca Pro będzie nowszy procesor… Intela.
Stacjonarny komputer Apple z linii Pro ma otrzymać procesor Intel Xeon z serii W-33XX. Układy te są wyposażone w nawet 38 rdzeni i 76 wątków.
Nieco później, ale jeszcze przed końcem 2022 r., Apple zaprezentuje kolejnego Maca Pro, tym razem całkowicie przeprojektowanego i to zarówno wizualnie, jak i pod względem architektury, która oparta będzie o procesory Apple Silicon.
Model ten ma otrzymać układy Apple z serii „M” o łącznie nawet 32 rdzeniach CPU wysokiej wydajności i 128 rdzeniach graficznych. Jego wygląd również ma mocno się zmienić i nabrać bardziej kompaktowej formy.
Dlaczego kolejny Mac z Intelem?
Wypuszczanie przez Apple komputera z nowym układem Intela teraz, kiedy kolejne modele Maców otrzymują znacznie wydajniejsze i bardziej energooszczędne układy Apple Silicon może wydawać się niezrozumiałe, ale już tłumaczę, dlaczego Apple zdecydowało się na taki krok.
Mac Pro to najdroższy i jednocześnie najmocniejszy komputer z Cupertino, którego używają w zasadzie wysokiej klasy specjaliści z praktycznie nieograniczonym budżetem na sprzęt.
Często Maców Pro używają studia filmowe w Hollywood do realizacji swoich filmów, studia muzyczne czy graficzne, dla których Mac Pro za kilkadziesiąt tysięcy dolarów jest niezbędnym narzędziem pracy.
Mac Pro z układami Apple Silicon to pod wieloma względami zupełnie nowy komputer, który będzie znacząco różnił się od poprzednika.
W związku z tym Apple nie może sobie pozwolić tutaj na wpadkę. Mac Pro po przejściu na układy Apple Silicon musi działać bez zastrzeżeń, bo wielu osobom służy po prostu do pracy i wizerunkowo Apple strasznie by ucierpiało, gdyby komputer dla profesjonalistów z autorskimi procesorami, które mają być znacznie szybsze i wydajniejsze od konkurencji, nie działały poprawnie, nie były niezawodne lub oprogramowanie nie wykorzystywało potencjału sprzętowego komputera.
W związku z tym, wypuszczając nowego Macaa Pro z Intelem Apple daje sobie więcej czasu, by dopracować i porządnie przetestować nowy model z własnym chipem, nim wprowadzi go na rynek.