Apple liderem na rynku smartfonów. Samsung ustępuje po 13 latach

Szymon Siębor   16 stycznia 2024

Wstępne wyniki badań rynku smartfonów w 2023 r. przeprowadzonych przez firmę analityczną IDC wskazują, że Apple wyprzedził Samsunga, stając się wiodącym globalnym producentem telefonów. Jeśli dane te się potwierdzą, Samsung straci pozycję lidera pierwszy raz od 13 lat.

Sprzedaż smartfonów w 2023

Spadek Samsunga z pozycji lidera można według IDG przypisać dwóm kluczowym czynnikom. Po pierwsze, znaczący wpływ miała wyjątkowo dobra sprzedaż modeli iPhone’ów 14 oraz mocny debiut iPhone’a 15. Po drugie, na sytuację Samsunga wpłynęły dynamiczne zmiany w sektorze telefonów z systemem Android. Chodzi w szczególności o wzrost popularności modeli takich jak Google Pixel czy urządzeń produkowanych przez OnePlus.

IDC przeprowadza swoje analizy opierając się na danych dotyczących udziałów w globalnym rynku dostaw smartfonów w skali roku. Zgodnie z ich raportem, Apple uzyskał 20,1% udziału w rynku, natomiast Samsung osiągnął 19,4%.

Tutaj warto dodać, że średnia cena iPhone’a w 2023 r. wynosiła blisko tysiąc dolarów, podczas gdy średnia cena smartfona sprzedanego przez Samsunga jedynie około 300 dolarów.

Na trzecim miejscu według badania przeprowadzonego przez IDC znalazło się Xiaomi (12,5%), na czwartym OPPO (8,8%), a na piątym wciąż mało znany Transsion (8,1%).

Warto dodać, że Apple ma duże szansę na ustanowienie kolejnego rekordu. Analityk Ming-Chi Kuo, w swoich prognozach z sierpnia 2023 roku, czyli jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem iPhone’ów 15 na rynek przewidywał, że te modele mogą okazać się najbardziej dochodowymi telefonami w historii Apple.

Z miłości do Apple

Szymon Siębor

Twórca treści w internecie. Student dziennikarstwa. Pasjonat sztuk cyfrowych i wizualnych. Apple-user od 15 lat.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: