Apple przygotowuje się do “podzielenia” App Store na dwie części, żeby umożliwić “sideloading”

Szymon Siębor   16 stycznia 2024

Mark Gurman z Bloomberga donosi, że Apple rozpoczęło proces dzielenia App Store na “dwie odrębne części”. Jest to odpowiedź na wymogi unijnej dyrektywy DMA (Akt o rynkach cyfrowych). Planowane przez Apple zmiany mają na celu umożliwienie użytkownikom w Unii Europejskiej na instalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu.

Instalowanie aplikacji spoza App Store

Jak donoszą media, Tim Cook spotkał się niedawno z Margrethe Vestager, komisarzem UE ds. konkurencji. Vestager przypomniała Cookowi o zbliżającym się terminie implementacji DMA (7 marca) oraz o obowiązkach firmy wynikających ze wspomnianej dyrektywy.

Zmiany wynikające z DMA mają ułatwić mniejszym deweloperom i amatorom na dzielenie się swoimi aplikacjami bez konieczności posiadania specjalnego, płatnego konta deweloperskiego.

Dla użytkowników iPhone’ów w Unii Europejskiej ma to oznaczać możliwość pobierania aplikacji hostowanych poza App Store.

Nowe przepisy prawne będą również obligowały Apple do pozwolenia twórcom oprogramowania na integracje alternatywnych metod płatności i niepłacenie prowizji firmie z Cupertino. Obecnie Apple pobiera 15-30% prowizji od transakcji przeprowadzanych przez swój system płatności.

Niewykluczone również, że nowe prawo wymusi na Apple zmiany nie tylko w App Store. Usługi takie jak FaceTime, iMessage, iCloud lub Siri w Europie będą mogły się ostatecznie różnić od wersji przeznaczonych na inne rynki, np. na Stany Zjednoczone.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Szymon Siębor

Twórca treści w internecie. Student dziennikarstwa. Pasjonat sztuk cyfrowych i wizualnych. Apple-user od 15 lat.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: