Historyczny moment dla Apple – to będzie ostatni taki komputer

Łukasz Bernaczyk   22 grudnia 2021

Proces przejścia na własne procesory w komputerach Apple trwa i można powiedzieć, że przekroczył już półmetek. Mimo to firma z Cupertino szykuje się do wprowadzenia na rynek Maca Pro z nowym procesorem Intela. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego Mac Pro nie od razu otrzyma układ Apple Silicon.

berrolia

Dwa Maki Pro w 2022

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Marka Gurmana z Bloomberga, w 2022 r. Apple wprowadzi do sprzedaży dwa nowe modele Maca Pro.

Pierwszy z nich może ujrzeć światło dzienne już w pierwszym kwartale przyszłego roku.  Jedyną różnicą w stosunku do obecnie sprzedawanego Maca Pro będzie nowszy procesor… Intela.

Stacjonarny komputer Apple z linii Pro ma otrzymać procesor Intel Xeon z serii W-33XX. Układy te są wyposażone w nawet 38 rdzeni i 76 wątków.

Nieco później, ale jeszcze przed końcem 2022 r., Apple zaprezentuje kolejnego Maca Pro, tym razem całkowicie przeprojektowanego i to zarówno wizualnie, jak i pod względem architektury, która oparta będzie o procesory Apple Silicon.

Model ten ma otrzymać układy Apple z serii „M” o łącznie nawet 32 rdzeniach CPU wysokiej wydajności  i 128 rdzeniach graficznych. Jego wygląd również ma mocno się zmienić i nabrać bardziej kompaktowej formy.

Dlaczego kolejny Mac z Intelem?

Wypuszczanie przez Apple komputera z nowym układem Intela teraz, kiedy kolejne modele Maców otrzymują znacznie wydajniejsze i bardziej energooszczędne układy Apple Silicon może wydawać się niezrozumiałe, ale już tłumaczę, dlaczego Apple zdecydowało się na taki krok.

Mac Pro to najdroższy i jednocześnie najmocniejszy komputer z Cupertino, którego używają w zasadzie wysokiej klasy specjaliści z praktycznie nieograniczonym budżetem na sprzęt.

Często Maców Pro używają studia filmowe w Hollywood do realizacji swoich filmów, studia muzyczne czy graficzne, dla których Mac Pro za kilkadziesiąt tysięcy dolarów jest niezbędnym narzędziem pracy.

Mac Pro z układami Apple Silicon to pod wieloma względami zupełnie nowy komputer, który będzie znacząco różnił się od poprzednika.

W związku z tym Apple nie może sobie pozwolić tutaj na wpadkę. Mac Pro po przejściu na układy Apple Silicon musi działać bez zastrzeżeń, bo wielu osobom służy po prostu do pracy i wizerunkowo Apple strasznie by ucierpiało, gdyby komputer dla profesjonalistów z autorskimi procesorami, które mają być znacznie szybsze i wydajniejsze od konkurencji, nie działały poprawnie, nie były niezawodne lub oprogramowanie nie wykorzystywało potencjału sprzętowego komputera.

W związku z tym, wypuszczając nowego Macaa Pro z Intelem Apple daje sobie więcej czasu, by dopracować i porządnie przetestować nowy model z własnym chipem, nim wprowadzi go na rynek.

Najlepsza oferta Apple dla firm👇

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: