M1 Ultra nie daje szans konkurencji – zostawia w tyle Intel Xeon, Intel i9 czy AMD Ryzen 9

Łukasz Bernaczyk   11 marca 2022

W sieci pojawiły się pierwsze testy wydajnościowe nowego komputera Mac Studio z potężnym układem M1 Ultra, który jest najmocniejszym procesorem stworzonym przez Apple. M1 Ultra pokonał wszystkie dostępne na rynku procesory, łącznie z potężnym, 28-rdzeniowym Intel Xeon z Maca Pro.

berrolia

Apple M1 Ultra nokautuje konkurencję

Kiedy na rynku pojawił się pierwszy autorski układ Apple – M1, już wtedy wiedzieliśmy, że jest to potężny procesor, który mocno namiesza i sprawi spore problemy konkurencji.

Nieco później Apple pokazało jeszcze mocniejsze układy M1 Pro i M1 Max, które swoją mocą i wydajnością przeskoczyły Intela i AMD o lata.

Kilka dni temu Apple wykonało ostatni krok w swojej supremacji na rynku procesorów i wraz z nowym Makiem Studio pokazało najmocniejszy układ z linii „M”, czyli M1 Ultra, który w skrócie można opisać jako połączenie dwóch potężnych układów M1 Max w jeden procesor.

W sieci pojawiły się właśnie pierwsze testy Geekbench nowego układu M1 Ultra, które chyba najlepiej pokazują, z jaką mocą obliczeniową mamy do czynienia.

Apple M1 Ultra – wyniki Geekbench

Jaki widzimy na powyższym zestawieniu, nowy układ M1 Ultra jest o 20% wydajniejszy od zastosowanego w najmocniejszej konfiguracji Maca Pro procesora Intel Xeon, wyposażonego w 28 rdzeni CPU.

Najmocniejszy Intel i9 i AMD Ryzen 9 pozostają w tyle o 40% lub więcej w stosunku do M1 Ultra.

Natomiast jeżeli chodzi o układy Apple M1 Max oraz Intel i5, to by wyrównać moc M1 Ultra, potrzebne byłyby dwa takie procesory połączone ze sobą.

Układ M1 Ultra pokazał, że w przypadku procesorów Apple nie zamierza brać jeńców. Konkurencja jest daleko w tyle i nic nie zapowiada, żeby była w stanie odrobić straty. Wręcz przeciwnie – bardziej prawdopodobne jest, że przepaść będzie się jeszcze powiększać.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: