O ile przyspieszy iPhone 14 Pro z A16 Bionic? Znamy wyliczenia

Łukasz Bernaczyk   26 lipca 2022

W tym roku po raz pierwszy tylko iPhone’y 14 z linii Pro otrzymają nowy procesor A16 Bionic. Chip ma być znacznie szybszy od poprzednika. Wiemy już, jakich osiągów możemy się po nim spodziewać, a w związku z tym, o ile przyspieszą iPhone 14 Pro i 14 Pro Max.

berrolia

A16 Bionic w iPhonie 14 Pro – szacowany przyrost mocy

Do wrześniowej premiery całej linii iPhone’ów 14 pozostało niewiele ponad miesiąc. Od dawna słyszymy, że w tym roku tylko nowe iPhone’y w wersji „pro” otrzymają nowy układ – Apple A16 Bionic (dwa tańsze modele będą wyposażone w A15 Bionic, ale jego mocniejszą wersję, którą obecnie znajdziemy w iPhonie 13 Pro i 13 Pro Max).

Redaktor magazynu Macworld i ekspert w temacie procesorów mobilnych, Jason Cross, postanowił obliczyć, jakie będą osiągi iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max w porównaniu z obecnymi flagowcami. Swoje obliczenia oparł na wszystkich dostępnych już danych na temat technologii, w której jest produkowany A16 Bionic oraz modułów RAM, w jakie mają zostać tegoroczne modele „pro”.

CPU: +15%

Tu redaktor Macworld nie ma wątpliwości – układ A16 jest produkowany przez TSMC w litografii 5 nm, 3. generacji, zwanej “N4P”.

W stosunku do poprzednich procesów technologicznych, “N4P” oferuje 11-procentowy wzrost wydajności i 22-procentową poprawę efektywności energetycznej. Dodatkowo, dzięki pamięci o większej przepustowości, Cross szacuje, że średnio moc układu A16 Bionic z iPhone’ów 14 Pro i Pro Max będzie o około 15% wyższa niż u poprzedników.

GPU: +25-30%

W przypadku procesora graficznego Jason Cross wskazuje, że dodatkowy rdzeń układu, zmiany w architekturze procesora oraz szybsza pamięć pozwolą jednostce graficznej chipu A16 Bionic z iPhone’ów 14 Pro/Pro Max osiągnąć przyrost wydajności rzędu 25-30%.

RAM: +50%

Od jakiegoś czasu wiadomo, że w iPhone’ach 14 Pro oraz Pro Max zostanie zastosowana pamięć RAM nowszej generacji – LPDDR5.

W stosunku do RAMu LPDDR4x, stosowanego w całej linii iPhone’ów 13, nowszy RAM LPDDR5, stosowany np. w procesorach M1 Pro i M1 Max, oferuje przepustowość wymiany danych wyższą aż o 50%. Oznacza to, że same dane nie będą wymieniane z większą szybkością, ale w tym samym momencie będzie mogło być wymienianych 2x tyle informacji, co w przypadku zadań o dużym obciążeniu pamięci RAM i tak przełoży się na większą szybkość.

Redaktor MacWorld spodziewa się także, że ze względu na nowy aparat z matrycą 48 MP i wsparcie dla nagrywania wideo w 8K Apple znacząco ulepszy procesor sygnału obrazu (ISP) oraz Neural Engine w A16 Bionic.

Należy pamiętać, że powyższe wyliczenia to szacunki. Prawdziwe dane uzyskamy prawdopodobnie pod koniec września, kiedy iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max trafią do pierwszych klientów.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: