Czy niegasnący ekran “always-on” w iPhonie 14 Pro będzie mocno drenował baterię? Apple podaje 8 przypadków, kiedy ekran sam się wyłącza

Łukasz Bernaczyk   16 września 2022

Niegasnący ekran nowych iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max jednak czasami gaśnie i jest to oczywiście celowe. Apple podało osiem scenariuszy, kiedy  “always-on display” wyłącza się automatycznie. Wszystko oczywiście po to, by ograniczyć zużycie baterii.

berrolia

iPhone 14 Pro – kiedy niegasnący ekran sam się wyłącza?

Wielu nowych i potencjalnych użytkowników iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max obawia się, że nowy, niegasnący wyświetlacz będzie znacząco wpływał na obniżenie czasu pracy na baterii.

Jako że pierwsze egzemplarze tych telefonów dopiero trafiają do użytkowników, nie ma jeszcze żadnych porządnych, empirycznych badań na ten temat. Jednak choćby z pierwszych recenzji nowych flagowców wynika, że wpływ “always-on display” na długość pracy telefonu na jednym ładowaniu jest marginalny.

Po pierwsze, Apple zapewnia, że nowy układ A16 Bionic w tych smartfonach używa specjalnych koprocesorów zużywających “minimalną ilość energii”, by odświeżać wyświetlacz jak najbardziej optymalnie (nawet do 1 Hz), co czyni ekran iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max – jak pisze samo Apple – “niesamowicie energooszczędnym”.

Po drugie, nazywany powszechnie “niegasnącym” ekran nowych flagowców firmy z Cupertino jednak czasami gaśnie, by jeszcze bardziej zaoszczędzić baterię. W oficjalnym dokumencie wsparcia Apple podaje osiem scenariuszy, w których wyświetlacz iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max wyłącza się całkowicie.

Są to następujące przypadki:

  • iPhone jest położony ekranem do dołu;
  • iPhone znajduje się w kieszeni lub w torbie;
  • jest włączony tryb skupienia “Sen”;
  • jest włączony tryb niskiego zużycia energii;
  • iPhone jest połączony z CarPlay;
  • iPhone jest używany jako Continuity Camera;
  • iPhone wykryje, że jego użytkownik, posiadający sparowanego z nim Apple Watcha, oddalił się od telefonu
  • iPhone nie był używany (ruszany) przez dłuższy czas – jak podaje Apple, iPhone’y 14 Pro i 14 Pro Max uczą się wzorców aktywności użytkownika i według nich same wyłączają ekran. Na przykład, jeżeli użytkownik używa budzika w telefonie lub korzysta z funkcji harmonogramu snu, iPhone wyłączy wyświetlacz do czasu uruchomienia alarmu.

Wygląda na to, że Apple dokładnie przemyślało efektywność energetyczną niegasnących ekranów (które jednak czasami gasną) w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max. Jeżeli jednak wszystkie powyżej opisane funkcjonalności nadal nie przekonają użytkownika o tym, że wpływ niegasnącego ekranu na baterię jest rzeczywiście znikomy, to należy pamiętać o możliwości zupełnego wyłączenia funkcji “always-on” w ustawieniach systemu iOS 16.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: