Raport: iPhone 15 Pro bez fizycznych przycisków

Łukasz Bernaczyk   26 listopada 2022

Jeden z dostawców Apple potwierdził w liście do udziałowców informacje o tym, że przyszłoroczne iPhone’y z lini “pro”, czyli iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max (lub “Ultra”) zostaną wyposażone w haptyczne przyciski boczne, w miejsce tradycyjnych, mechanicznych przełączników zmiany głośności oraz “Power”.

berrolia

iPhone’y 15 Pro bez fizycznych przycisków

Przed miesiącem znany analityk i leaker Ming-Chi Kuo poinformował, że przyszłoroczne iPhone’y 15 Pro mogą otrzymać przyciski boczne (regulacji głośności oraz przycisk Włącz/Wyłącz) typu “solid-state”, czyli dotykowe, haptyczne, takie same, jak na przykład przycisk Home w iPhonie 7 (i nowszych).

Kilka dni temu dostawca Apple, firma Cirrus Logic, w liście do udziałowców potwierdziła doniesienia Kuo, choć nie wprost. W treści listu czytamy, że pochodząca z Texasu firma nawiązała nową współpracę “z jednym ze swoich strategicznych klientów” na dostawę komponentów HPSM.

HPMS to skrót nazwy układów “high-performance mixed-signal” produkowanych przez Cirrus Logic, zawierających sterowniki do silników haptycznych w iPhone’ach, zwanych “Taptic Engine”. Najprawdopodobniej chodzi tu o sterowniki do dwóch silników haptycznych, o których wspomniał Kuo. Każdy z nich znajdzie się po jednej ze stron iPhone’a, na której obecnie znajdują się mechaniczne przyciski głośności i “Power”.

Silniki, podobnie jak chociażby we wspomnianych iPhone’ach 7 i nowszych z przyciskiem Home, będą symulowały reakcję przycisku, by odczucia użytkownika przy dotykaniu haptycznego przełącznika były jak najbardziej zbliżone do odczuć przy wciskaniu zwykłego, mechanicznego przycisku.

Mimo, iż Cirrus Logic nigdy nie podało wprost, że owym “strategicznym klientem” jest Apple, to właśnie na firmę z Cupertino wskazuje czas, w którym komponenty HPMS mają być dostarczone przez producenta, określony jako druga połowa przyszłego roku.

Wyposażenie iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max w przyciski haptyczne w miejsce mechanicznych z pewnością zwiększy wodoodporność tych smartfonów oraz zmniejszy ryzyko awarii mechanicznych części od nadmiernego zużycia.

Black Friday 2022 – najlepsze promocje na sprzęt Apple

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: