3 aplikacje na Apple Watcha do monitorowania poziomu stresu

Łukasz Bernaczyk   31 stycznia 2023

Niedawno naukowcy udowodnili, że obecne modele Apple Watcha są w stanie monitorować poziom stresu użytkownika. Niestety, do dziś nie doczekaliśmy się natywnej aplikacji od Apple, która oferowała by taką funkcjonalność. Dobra wiadomość jest taka, że w App Store są już aplikacje firm trzecich, które oferują pomiar poziomu stresu.

Aplikacje dla Apple Watch monitujące stres użytkownika

W ramach projektu badawczego na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie naukowcy dowiedli, że Apple Watch  jest w stanie bardzo dokładnie określać poziom stresu użytkownika. Przy użyciu funkcjonalności EKG badacze udowodnili, że istnieje wysoka korelacja między przyspieszaniem i zwalnianiem pracy serca, a deklarowanymi przez uczestników badania poziomami stresu.

Następnie stworzono algorytmy uczenia maszynowego, które przy użyciu danych od użytkowników, ich poziomów stresu oraz pracy serca, wypracowały modele predykcyjne stresu. W podsumowaniu badań (opublikowanym w Frontiers Digital Health) stwierdzono, że Apple Watch ma duży potencjał do wykrywania poziomu stresu użytkownika już teraz – z obecnymi sensorami i oprogramowaniem (w badaniu użyto Apple Watch Series 6, a nowsze modele, potrafiące np. monitorować temperaturę ciała mogą zapewne zdziałać w tej kwestii jeszcze więcej).

HRV

Jednym z parametrów, który Apple Watch już w tej chwili monitoruje (ale dalej nigdzie tego nie wykorzystuje) jest HRV, którego własne pomiary znajdziecie przechodząc w aplikacji Zdrowie do zakładki Przeglądaj, a następnie do kategorii Serce.

HRV to zmienność rytmu zatokowego, która w dużym skrócie jest niższa, jeżeli człowiek jest bardziej zestresowany, a wyższa u ludzi bardziej zrelaksowanych i szczęśliwszych.

Swój wynik HRV możecie porównać chociażby do poniższej tabeli opublikowanej przez whoop.com, przedstawiającej średnie wyniki użytkowników serwisu w zależności od wieku.

Tymczasem, jeżeli już teraz chcecie wypróbować aplikacje monitorujące poziom stresu, wykorzystujące do tego pomiary Apple Watcha, takie jak właśnie HRV, sprawdźcie poniższe trzy apki:

  • Stress Monitor for Watch – jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja przeznaczona przede wszystkim do monitorowania poziomu stresu, wykorzystująca w tym celu pomiary pracy serca z Apple Watcha, ale także śledzenie snu i kilka innych, ciekawych aspektów.
  • Gentler Streak – aplikacja wyróżniona przez Apple tytułem “Apple Watch App of the year 2022”. Nieco bardziej skupia się na aspektach fitness, ale również pomaga w zroziumieniu aktualnego poziomu stresu.
  • Training Today – również mocno zorientowana na fitness i ćwiczenia fizyczne, lecz monitorująca różne parametry naszego serca, w tym właśnie HRV.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: