Aktualizacja: wyniki konkursu na końcu wpisu.
***
Projektanci, graficy i ilustratorzy od lat kojarzeni są przede wszystkim ze sprzętem Apple, który zapewnia im potrzebną wydajność, komfort i przyjemność z pracy. Ale czy sam komputer jest w stanie uczynić ich lepszymi w swojej pracy?
Z okazji Walentynek Lantre poprosiło współpracujących z nimi projektantów graficznych, by opowiedzieli o tym, za co najbardziej kochają produkty z logo nadgryzionego jabłka. Jak Maki, iPady, a nawet iPhone’y wpływają na ich wydajność, jak ekosystem Apple zmienia ich workflow.
Poniżej znajdziecie kilka najciekawszych odpowiedzi, które pozwalają dobrze zrozumieć, dlaczego najlepsi w tej branży wybierają właśnie komputery firmy z Cupertino.
A na deser, razem z Lantre, mamy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać AirTaga. Szczegóły poniżej.
Za co projektanci cenią sprzęt Apple
Wiesz czym jest Próg Doherty’ego? To pojęcie, używane w terminologii UX, które mówi o tym, że wydajność rośnie, jeżeli komputer i użytkownik wchodzą ze sobą w interakcję poniżej 400 milisekund. Im bardziej przekraczany jest ten czas (im dłużej interfejs odpowiada użytkownikowi), tym dłużej zajmuje mu podjęcie decyzji jaką następną czynność wykonać, a tym samym działanie wymaga więcej energii i praca przestaje być tak płynna. W konsekwencji prowadzi to do spadku produktywności.
Jak to odnieść do codziennej pracy na sprzęcie, który używamy do projektowania czy rysowania? Czy w związku z tym możemy powiedzieć, że komputer jest w stanie uczynić nas lepszym projektantem lub grafikiem? Pewnie byłoby to na wyrost, ale z rozmów z twórcami i osobami z branży kreatywnej wiemy, że poziom motywacji oraz sama jakość pracy i zwinność ma ogromny wpływ na to, ile i z jakim efektem tworzymy.
Za co projektanci cenią Apple? Lantre zapytało o to współpracujących z nimi twórców: Polę Augustynowicz, Magdę Chołaścińską, Zuzę Gadomską, Łukasza Drzycimskiego i Maćka Wolańskiego. Oto niektóre z ich odpowiedzi (cały, bardzo ciekawy materiał, znajdziecie na blogu Lantre).
Design i interfejs, które robią różnicę
Każdy lubi otaczać się ładnymi rzeczami, a dla ludzi z branży kreatywnej jest to szczególnie istotne. Dlatego też twórcy wymieniają design produktów Apple jako ten czynnik, który sprawia, że praca na tym sprzęcie jest po prostu przyjemna.
Maciek: Produkty Apple pokochałem przede wszystkim za ich stabilny i intuicyjny system. Mam poczucie, że ten sprzęt był projektowany przez użytkowników dla użytkowników. To przywiązanie do detali sprawia, że to dobre produkty.
Pola: Cenię sprzęt Apple za design i cały interfejs. Nie wyobrażam sobie teraz pracy bez tych komputerów. Dużym atutem jest, powiedziałabym, lekkość pracy – wcześniej projektowałam na innym sprzęcie i mimo, że pliki wektorowe nie są duże, to jednak tę różnicę w jakości pracy po prostu czuć.
Zuza: Pracując z ilustracją cyfrową spędzam z tym sprzętem bardzo dużo czasu i nie ukrywam, że jego estetyka, design, jak i interface systemu są dla mnie bardzo ważne – najzwyczajniej w świecie lubię otaczać się pięknymi przedmiotami 🙂
Łukasz: Wszystko działa bardzo intuicyjnie i widać, że w każdym, nawet najmniejszym detalu, twórcy mieli na względzie dobro użytkownika – wygodę, ergonomię pracy czy zwykłą przyjemność z korzystania z produktów Apple.
Ekosystem, który wiele ułatwia
Jedną z najczęściej wymienianych przez twórców zalet jest praca w ekosystemie Apple. Wszystkie produkty świetnie ze sobą współpracują, przez co proces tworzenia jest łatwiejszy, szybszy i daje dużo wolności, która w pracy kreatywnej jest szczególnie cenna.
Zuza: Po przesiadce do środowiska Mac w całości (MacBook Pro, iPad oraz iPhone) mogę pracować nad jednym projektem na wszystkich trzech urządzeniach jednocześnie i ta praca jest bardzo płynna. Nigdy wcześniej nie doświadczyłam takiej kompatybilności pomiędzy sprzętami. Ta sprawność w komunikacji pomiędzy nimi jest nieocenioną zaletą.
Magda: Mogę bez problemu przeskakiwać między sprzętami. Pracując nad jedną ilustracją, mogę wspierać się różnorodnym oprogramowaniem, korzystając z różnych sprzętów jednocześnie, co bardzo wspiera moją kreatywność.
Dodatkowa moc w tworzeniu
No i na końcu najważniejsze – wydajność. Sprzęty Apple od zawsze słynęły ze swoje mocy, a po tym, gdy Cupertino zaczęło produkować własne procesory (z serii “A” dla iPhone’a/iPada i z serii “M” dla Maca), ich urządzenia już zupełnie odleciały konkurencji.
Łukasz: Potężna moc w pięknym opakowaniu. Co więcej, sprzęt Apple pozwala bez ograniczeń pracować płynnie w najróżniejszych warunkach, a system operacyjny jest wprost stworzony dla wielozadaniowości.
Zuza: Programy przeznaczone dla projektantów pracują lepiej na macOS.
Stosowane w Macach czipy M1 i M2 są tak zbudowane, że procesor graficzny, procesor centralny i pamięć RAM są zintegrowane w tym samym układzie SoC, co umożliwia szybką wymianę informacji między nimi oraz efektywne współdzielenie pamięci RAM – tak istotnej, by sprawnie pracować np. nad wizualizacjami 3D czy dużymi plikami z obrazem lub wideo. Do tego szybkie dyski SSD, które gwarantują płynną pracę.
Cały materiał znajdziecie na blogu Lantre.
Zobacz też: Jakiego Maca wybrać do projektowania graficznego?
Zakochaj się w Apple… i wygraj AirTaga!
Razem z Lantre mamy dla Was konkurs – opowiedzcie nam, za co kochacie sprzęt Apple i wygrajcie AirTaga!
Jeśli nie chcecie, żeby było aż tak fanbosjko, podstawcie “cenię” w miejsce “kocham”. No więc za co najbardziej cenicie produkty z logo nadgryzionego jabłka?
Odpowiedzcie w komentarzu pod tym artykułem, pod postem konkursowym na Facebooku (tutaj) lub – jeśli nie chcecie się rozpisywać – na Twitterze (tutaj). Odpowiedź możecie też podesłać mailem na: konkurs@thinkapple.pl.
Razem z Lantre wybierzemy 10 najciekawszych odpowiedzi i nagrodzimy ich autorów/autorki lokalizatorem Apple – AirTagiem.
Warto polubić Lantre na Facebooku lub Instagramie, żeby nie przegapić ciekawych informacji, nowości i promocji organizowanych przez tego autoryzowanego sprzedawcę Apple.
Konkurs trwa do poniedziałku, 20 lutego, do 23:59. Wyniki ogłosimy w środę, 22 lutego.
Powodzenia!
***
Wyniki konkursu