Jakiego Maca wybrać do projektowania graficznego? Na co zwrócić uwagę i propozycje najlepszych modeli (w dobrej cenie!)

Tomek Czech   29 października 2022

Maki od dawna są komputerami pierwszego wyboru dla osób zajmujących się projektowaniem graficznym. Niezawodność, idealna optymalizacja z najlepszymi programami graficznymi, profesjonalne wyświetlacze z wzorowym odzwierciedleniem kolorów, olbrzymia moc, świetna relacja jakości do ceny – powodów jest wiele.

Nie będziemy się więc tutaj zastanawiać, czy wybrać Maca czy „peceta” – podamy kilka najważniejszych argumentów za Makiem, odpowiemy na pytanie, które parametry komputera są najważniejsze w pracy z grafiką i polecimy kilka najlepszych naszym zdaniem modeli.

berrolia

Dlaczego mac?

 • Niezawodność 

To z pewnością najważniejsza cecha Maców.

Komputer nie będzie się zawieszał, czy nieoczekiwanie wyłączał. Maki słyną z tego, że są niemal bezawaryjne.

To dam nam olbrzymi komfort pracy i sprawi, że nie będziemy narażeni na stratę czasu i niepotrzebne nerwy.

I najważniejsze – nie stracimy żadnych danych. Przez awarię systemu czy sprzętu nie przepadnie nam np. kilka godzin naszej ciężkiej, twórczej pracy. To dlatego profesjonaliści wybierają przede wszystkim Maki – wiedzą, że nie należy ryzykować, jak to ma miejsce w przypadku PC.

 • System operacyjny macOS

“Kto poważnie myśli o sprzęcie, tworzy dla niego autorski system operacyjny” – to jedna z najważniejszych zasad panujących w firmie z Cupertino niemal od samego jej powstania.

Dlaczego to takie ważne? Bo ktoś, kto od podszewki zna wszystkie hardware’owe komponenty urządzenia, będzie potrafił stworzyć perfekcyjnie skrojony pod niego software. A taki właśnie software powoduje, że komputer jest szybki, bezpieczny i niezawodny. Apple słynie z optymailizacji swoich systemów operacyjnych, które potrafią wycisnąć maksimum z każdego komponentu komputera.

Poza tym macOS jest bardzo często aktualizowany, dzięki czemu trafiają do niego nowe funkcje, drobne ulepszenia i eliminowane są błędy. No i kupując Maca masz pewność, że przez długie lata będzie można zainstalować na nim najnowszą wersję systemu stworzonego przez Apple.

 • Optymalnie działające programy graficzne

Jako że Maki od dawna są pierwszym wyborem dla osób zajmujących się grafiką, twórcy oprogramowania, w tym przede wszystkim oczywiście Adobe, od lat starają się, żeby ich aplikacje były idealnie zoptymalizowane z komputerami Apple. Żeby działały szybko i płynnie, wykorzystując pełny potencjał zarówno hardware’u, jak i systemu macOS.

Adobe wykonało wiele pracy, żeby jak najlepiej zoptymalizować swoje oprogramowanie pod architekturę stworzonego przez Apple układu “M”, który jest obecnie stosowany w Macach. Wszystkie najważniejsze aplikacje firmy, jak Photoshop, Illustrator, Lightoroom, InDesign, Premiere Pro czy After Effects działają już natywnie na komputerach z procesorem Apple M1.

Firma poinformowała na przykład, że Photoshop działa natywnie na komputerach z układami Apple M1 z szybkością o 50% większą(!) niż w przypadku podobnie skonfigurowanych systemów wcześniejszych generacji.

 • Długi czas pracy na baterii

Jeśli potrzebujesz dużej mobilności i szukasz komputera, którego będzie można wszędzie ze sobą zabrać, MacBooki to świetne rozwiązanie również ze względu na bardzo długi czas pracy na baterii.

Obecne modele gwarantują pracę na jednym ładowaniu od 17 do nawet 21 godzin!

 • Olbrzymia moc w dobrej cenie

Do projektowania potrzebna jest duża moc obliczeniowa komputera, więc musimy wybrać Maca z mocnym procesorem, wydajną grafiką i dużą ilością RAM. Konieczny jest też pojemny dysk. To wszystko kosztuje.

Choć panuje powszechne przekonanie, że sprzęt Apple jest drogi, jego użytkownicy doskonale wiedzą, że to nieprawda. Jeśli weźmiemy pod uwagę parametry komputera “na papierze”, rzeczywiście “pecet” o danej konfiguracji będzie kosztował mniej niż Mac. Jednak ten Mac będzie zdecydowanie szybszy, bardziej wydajny niż PC!

Z dwóch zasadniczych powodów – po pierwsze, dzięki wspomnianej wyżej optymalizacji hardware’u z softwarem, a po drugie, dzięki temu, że Apple samo tworzy większość komponentów do swoich komputerów, z procesorem na czele. Procesory z serii “M” , używane teraz w Macach, są niezwykle wydaje i we wszelkich testach biją na głowę procesory Intela. Kilka testów stało się głośnych na cały świat, kiedy pokazano, że stosunkowo tani MacBook Air z chipem M1 jest mocniejszy od profesjonalnego, znacznie droższego komputera z procesorem Intela.

Możesz wybrać więc Maca droższego od PC w podobnej konfiguracji i mieć znacznie szybszy komputer. Ale możesz też wybrać Maca, który na papierze będzie miał gorsze parametry od droższego “peceta”, ale i tak będzie od niego mocniejszy.

Wybór jest chyba oczywisty.

Poza tym sprzęt Apple to przede wszystkim inwestycja – niemal bezawaryjny, długowieczny. Będzie dobrze służył przez wiele lat. W dodatku nie traci szybko na wartości, więc po kilku latach można go odsprzedać w dobrej cenie i kupić nowy model.

Co brać pod uwagę wybierając Maca do projektowania graficznego?

 • Moc

Renderowanie, modelowanie 3D, praca z bardzo dużymi plikami  – żeby sobie z tym sprawnie i szybko poradzić potrzebna jest duża moc obliczeniowa.

Dlatego wybierając komputer do projektowania graficznego będziemy zwracać dużą uwagę na wybór odpowiedniego układu Apple z serii M, który oprócz procesora obliczeniowego (CPU), dodatkowo posiada niezwykle wydajny procesor graficzny (GPU) oraz zunifikowaną pamięć RAM.

Każdy Mac z procesorem Apple z serii “M” będzie się nadawał do projektowania graficznego – pamiętajmy, że nawet podstawowy układ M1 okazał się mocniejszy przy zadaniach graficznych od wielu modeli przeznaczonych dla profesjonalistów komputerów z najsilniejszymi prokcesroiami i kartami graficznymi Intela, na których przecież wcześniej z powodzeniem pracowało wielu grafików.

Oczywiście, im bardziej zaawansowaną technicznie grafikę tworzymy, tym bardziej zaawansowany procesor będzie dla nas optymalnym wyborem.

Oto, jak Apple opisuje procesor graficzny (GPU) w podstawowej wersji układu M1:

Osiem dedykowanych rdzeni graficznychMac mini otrzymał superszybki zintegrowany układ graficzny — w postaci procesora GPU w czipie M1. Ma osiem potężnych rdzeni GPU przeznaczonych specjalnie do tworzenia płynnej, szybkiej i zachwycającej grafiki. Wideo 8K odtwarza się idealnie płynnie, a skomplikowane operacje graficzne są kończone, zanim się obejrzysz.

Niesamowita wydajność grafiki

Renderowanie osi czasu w Final Cut Pro odbywa się nawet 6x szybciej niż w poprzednim modelu z procesorem Intela. Nawet 4x szybsza jest edycja zdjęć w wysokiej rozdzielczości w Affinity Photo.

Musimy pamiętać, że każda kolejna wersja – M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra i M2, to jeszcze szybsza, płynniejszą grafika.

Do podstawowych zadań możemy wybrać komputer z chipem M1, który znajdziemy w MacBooku Air z 2020 r, 13-calowym MacBooku Pro z 2020 r., Macu mini z 2020 r., a także iMacu z 2021 r.

Jego następcą jest nieco mocniejszy chip M2, który zastosowano w tegorocznym MacBooku Air oraz MacBookuPro 13″.

Do bardziej zaawansowanych zdań rekomendujemy wybór co najmniej procesora M1 Pro, który w podstawowej konfiguracji posiada 8-rdzeniowy CPU i 14-rdzeniowe GPU. Ten chip znajdziemy w 14- oraz 16-calowym MacBooku Pro.

Apple ma w swojej ofercie dwa mocniejsze procesory – M1 Max oraz M1 Ultra. Pierwszy z nich zastosowano w MacBooku Pro 14″/16″, drugi – w najpotężniejszym obecnie komputerze firmy z Cupertino – Macu Studio.

M1 Ultra w najwyższej konfiguracji posiada 20-rdzeniowy CPU i 64-rdzeniowy GPU.

Gdybyśmy pisali o wcześniejszych Macach z procesorami i grafiką Intela, rekomendowalibyśmy co najmniej 16 GB RAM. Ale testy pokazały, że układ Apple M1 nawet w podstawowej wersji z 8 GB RAM radzi sobie lepiej z zadaniami graficznymi niż komputery z Intelem ze znacznie większą ilością RAM.

M1 posiada zunifikowaną pamięć RAM. Pojedyncza pula pamięci o wysokiej przepustowości i minimalnym opóźnieniu pozwala aplikacjom efektywnie rozdzielać dane między CPU, GPU i system Neural Engine. Dlatego cokolwiek robimy na tym komputerze, wszystko działa szybko i płynnie.

Oczywiście, jeśli mamy większy budżet, zdecydowanie wybrać więcej RAM. A jeśli pracujemy z zaawansowaną grafiką – nawet trzeba. Maksymalna konfiguracja MacBook Pro ma obecnie 64 GB RAM, a Maca Studio – 128 GB.

 • Pojemny, szybki dysk

Pojemność odpowiedniego dla nas dysku zależy oczywiście od tego, gdzie zwykliśmy przechowywać nasze pliki i całe projekty. Jednak nawet, jeśli wiele z nich trzymamy w chmurze lub na dysku zewnętrznym, ważne jest, żebyśmy mieli odpowiednio dużo miejsca dla nich na dysku komputera, na którym pracujemy, choćby dla szybkiego dostępu do nich czy dla bezpieczeństwa (backup).

Minimalna pojemności, jaką powinniśmy rozważać to 512 GB lub 1 TB. Do większości swoich komputerów Apple umożliwia dodanie dysków o pojemności do 8 TB.

Co ważne, są bardzo szybkie dyski SSD z prędkością odczytu danych do 7,4 GBps.

 • Ekran

Apple jest znane z dbania o najwyższą jakość wyświetlaczy używanych w swoich sprzętu – od Apple Watcha po iMaca, bo wie, że to jeden z kluczowych elementów każdego urządzenia zarówno dla tzw. “zwykłych użytkowników”, jak i profesjonalistów, dla których niezwykle ważne jest poprawne, realistyczne odwzorowanie kolorów.

W każdym z MacBooków Air i Pro oraz w iMacu 24″ znajdziemy ekran Retina o wysokiej rozdzielczości i jasności, z obsługą szerokiej gamy kolorów P3 i technologią True Tone.

Wyjątkowymi ekranami mogą się pochwalić MacBooki Pro 14″ i 16″ – posiadają wykonane w technologii mini-LED wyświetlacze Liquid Retina XDR o jasności szczytowej 1600 nitów(!) i adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz (technologia ProMotion).

W swojej ofercie Apple posiada też dwa profesjonale monitory, które możemy podpiąć do Maca mini lub Maca Studio, ale oczywiście również do Macbooków – Studio Display i Pro Display HDR. Więcej o nich piszemy poniżej.

Uwaga: jeśli lubisz/musisz pracować na więcej niż jednym ekranie jednocześnie, pamiętaj, że różne warianty procesora M1 pozwalają na podłączenie różnej liczny zewnętrznych monitorów:

 • MacBook Air z M1 lub M2: jeden zewnętrzny monitor
 • MacBook Pro 13″ z M1 lub M2: jeden zewnętrzny monitor
 • iMac 24″ z M1: jeden zewnętrzny monitor
 • Mac mini z M1: dwa zewnętrzne monitory
 • MacBook Pro 14″/16″ z M1 Pro: dwa zewnętrzne monitory
 • MacBook Pro 14″/16″ z M1 Max: cztery zewnętrzne monitory
 • Mac Studio z M1 Max lub M1 Ultra: pięć zewnętrznych monitorów

CTO (Configure-To-Order) – konfiguracje na zamówienie

O ile Maca w niezbyt zaawansowanej konfiguracji (wystarczającej np. do prostej obróbki zdjeć w Photoshopie) bez problemu możemy kupić od ręki, o tyle komputery w bardzo rozbudowanych konfiguracjach (CTO – Configure-To-Order), o mocniejszych parametrach, są zazwyczaj przygotowywane na zamówienie i czas oczekiwania na nie wynosi około miesiąca, a nierzadko nawet dłużej – dwa/trzy miesiące. A czekać, zwłaszcza tak długo, nie tylko nie lubimy, ale często też nie możemy, np. gdy komputer jest naszym narzędziem pracy i potrzebujemy go “na już”, do realizacji ważnego projektu.

Na szczęście jest jedno miejsce w Polsce, gdzie możecie dostać Maca w najbardziej nawet rozbudowanej konfiguracji od ręki. Pisaliśmy o tym na ThinkApple kilka tygodni temu – to Lantre, nowy autoryzowany sprzedawca Apple na polskim rynku, który jedną z najważniejszych części swojej oferty uczyniło właśnie CTO – Maki w rozbudowanych konfiguracjach dostępne od ręki, najczęściej z wysyłką w 24h.

Dlatego rekomendowane przez nas Maki do projektowania graficznego wybierzemy z oferty Lantre, bo nie dość, że posiada szeroką ofertę CTO dostępnych od ręki, to jeszcze wiele modeli jest w świetnej cenie (ze zniżką sięgającą nawet blisko 5 tys. zł!).

Mac do projektowania graficznego – propozycje

 • iMac 24″

Najnowszy iMac stworzony przez Apple, dostępny w siedmiu pastelowych kolorach, jest niezwykle smukły i elegancki, będzie ozdobą każdej przestrzeni, w której będziemy na niem pracować.

Ale najważniejsze, że dzięki chipowi Apple M1 z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym procesorem graficznym z łatwością poradzi sobie z większością zadań, czy to w Photoshopie, Lightroomie czy Ilustratorze.

Praca na 24-calowym wyświetlaczu Retina 4,5K będzie prawdziwą przyjemnością. Ekran posiada szeroką gamę kolorów P3 (ponad miliard barw), jasność 500 nitów i jedną z najlepszych na rynku powłok antyodblaskowych. Technologia True Tone automatycznie dopasowuje temperaturę barw do oświetlenia w otoczeniu, żeby wszystko wyglądało naturalniej.

Komputer posiada aż 4 porty USB-C (2x USB 4/Thunderbolt, 2x USB 3) i można do niego podłączyć dodatkowy zewnętrzny monitor.

Polecany model: iMac 24″ 4,5K Retina, M1 8-core CPU + 8-core GPU, 8 GB RAM, 512 GB SSD, gigabit Ethernet, niebieski

Cena: 9699 zł (-5% z kodem “thinkapple5” = 9214 zł)

 • Mac mini

To zdecydowanie najbardziej budżetowa opcja, zwłaszcza dla osób, które posiadają już zewnętrzny monitor, do którego będzie można podpiąć Maca mini.

Odpowiednią moc zapewni układ Apple M1 (8-rdzeniowy CPU + 8‑rdzeniowy GPU) z 16 GB RAM. Pojemny dysk 1 TB zadba o to, żeby nie zabrakło pamięci na żaden z Twoich plików i projektów.

Mac mini z M1 jest wyposażony w dwa szybkie porty Thunderbolt/USB 4, dwa porty USB‑A, port HDMI 2.0, interfejs Wi‑Fi 6 oraz Gigabit Ethernet (do 10 Gb). Można do niego podłączyć maksymalnie dwa monitory zewnętrzne.

Polecany model: Mac mini z M1 (8-rdzeniowy CPU + 8‑rdzeniowy GPU), 16 GB RAM, 1 TB SSD, srebrny

Cena: 7499 zł -> 6899 zł 

 • MacBook Air M2

Najnowszy, całkowicie przeprojektowany MacBook Air z procesorem M2 to propozycja dla tych, którzy potrzebują zarówno mobilności, jak i odpowiedniej mocy do tworzenia nawet zaawansowanej grafiki.

MacBook Air z M2 to najcieńszy ze wszystkich “Airów” i jeden z najlżejszych (waży zaledwie 1,24 kg). Przemieszczanie się z nim nie będzie więc żadnym problemem. Do tego posiada świetną baterię, która wystarczy nawet na 18 godzin pracy.

Nowy Air ma wyświetlacz Liquid Retina 13,6 cala – największy i najjaśniejszy w historii MacBooka Air, obsługuje pełną tamę kolorów P3 miliardem kolorów. Dlatego tekst jest czytelniejszy, a zdjęcia i filmy wyrazistsze oraz bardziej kontrastowe i szczegółowe.

Chip M2 z 8-rdzeniowym CPU i nawet 10-rdzeniowym GPU pozwala tworzyć olśniewające obrazy i animacje i obsługiwać więcej strumieni wideo 4K i 8K ProRes za pomocą wysoce wydajnego silnika multimedialnego. 10-rdzeniowe GPU w układzie M2 podkręca wydajność nawet o 35 procent w porównaniu z M1.

Jest wyposażony w superszybki dysk pamięci SSD, magnetyczny port ładowania MagSafe 3 oraz dwa porty USB-C (Thunderbolt/USB 4). Można podłączyć do niego jeden monitor zewnętrzny.

Polecany model: MacBook Air M2 (8-rdzeniowy CPU + 10‑rdzeniowy GPU), 24 GB RAM, 1 TB SSD, północ

Cena: 12399 zł -> 11799 zł

 • MacBook Pro 14″

Najnowsze MacBooki Pro cieszą się opinią jednych z najlepszych komputerów stworzonych kiedykolwiek przez Apple. Są mobilne, niezwykle szybkie i mają rewelacyjny wyświetlacz.

Olbrzymią moc zapewniają procesory M1 Pro i M1 Max, wyposażone w nawet 10 rdzeni CPU i 32 rdzenie GPU oraz maksymalnie 64 GB RAM. Układy te posiadają też 16-rdze­niowy system Neural Engine, a przepustowość pamięci sięga oszałamiających 400 GB/s.

Inne notebooki profesjonalne musza kopiować dane w tę i z powrotem przez stosunkowo powolny interfejs. W MacBooku Pro jest inaczej. Jego CPU i GPU korzystają ze wspólnej puli zunifikowanej pamięci RAM. Oznacza to, że każdy komponent czipu może uzyskać dostęp do danych w pamięci bez konieczności ich kopiowania. Dlatego wszystko dzieje się szybciej i wymaga mniej energii.

Apple chwali się, że zastosowany w tym komputerze ekran Liquid Retina XDR to “najlepszy wyświetlacz, jaki kiedykolwiek trafił do notebooka”. Ma on ekstremalnie szeroki zakres dynamiczny i współczynnik kontrastu milion do jednego. Obrazy HDR charakteryzują się idealnie dopieszczonymi refleksami, bogactwem detali w słabo oświetlonych obszarach i żywymi, naturalnymi barwami.

Każdy wyświetlacz jest kalibrowany fabrycznie i oferuje profesjonalne tryby referencyjne do gradingu kolorów na obrazie HDR, fotografii, projektowania i przygotowania do druku.

Mniejszy z dwóch modeli, 14-calowy, z pewnością nada się do przemieszczania. Zapewnia świetny czas pracy na baterii wynoszący 17 godzin.

Polecany model: MackBoook Pro 14″ z M1 Pro (10-rdzeniowy CPU + 16‑rdzeniowy GPU), 16 GB RAM, 1 TB SSD, gwiezdna szarość

Cena: 14399 zł -> 12899 zł 

 • MacBook Pro 14″ (zaawansowana konfiguracja)

Do najbardziej wymagający zadań rekomendujemy model z zaawansowaną konfiguracją. Wciąż jednak mamy wiekszą mobilność wersji 14-calowej.

Polecany model: MacBook Pro 14″ z M1 Max (10-rdzeniowy CPU + 32‑rdzeniowy GPU), 64 GB RAM, 2 TB SSD, gwiezdna szarość

Cena: 23999 zł -> 19999 zł 

 • MacBook Pro 16″

Większy z dwóch najnowszych MacBooków Pro z M1 Pro i M1 Max posiada ekran o przekątnej 16 cali, będzie więc odpowiedni dla tych, którzy cenią sobie większą przestrzeń przestrzeń wyświetlacza (technicznie ekrany nie różnią się niczym pomiędzy modelami 14″ i 16″).

Model 16-calowy ma też fenomenalną baterię – zapewnia do 21 godzin pracy na jednym lądowaniu.

Polecany model: MacBook Pro 16″ z M1 Pro (10-rdzeniowy CPU + 16‑rdzeniowy GPU), 16 GB RAM, 1 TB SSD, gwiezdna szarość

Cena: 15599 zł -> 13899 zł

 • MacBook Pro 16″ (zaawansowana konfiguracja)

Do najbardziej zaawansowanych prac graficznych przyda się model z bardzo mocną konfiguracją.

Polecany model: MacBook Pro 16″ z M1 Max (10-rdzeniowy CPU + 32‑rdzeniowy GPU), 64 GB RAM, 4 TB SSD, gwiezdna szarość

Cena: 28799 zł -> 23999 zł 

 • MacStudio

Mac Studio to obecnie najpotężniejszy komputer w ofercie Apple. W niezwykle kompaktowej formie łączy niesamowitą wydajność i bogactwo portów.

W pierwszej kolejności polecimy model z procesorem M1 Max, który można znaleźć również w MacBooku Pro 14″/16″. Jest to opcja dla osób, które potrzebują komputera przede wszystkim do pracy stacjonarnej, z zewnętrznym monitorem. Mac Studio w mocnej konfiguracji z chipem M1 Max jest znacznie tańszy (o około 6-7 tys.) niż MacBook Pro w podobnej specyfikacji.

Układ M1 Max jest złożony z 57 miliardów tranzystorów, może wykonywać nawet 11 bilionów operacji na sekundę, obsługiwać do 9 strumieni wideo 8K ProRes i pięć wyświetlaczy. Przepustowość pamięci sięga 400 GB/s. 

Polecany model: Mac Studio z M1 Max (10-rdzeniowy CPU + 24‑rdzeniowy GPU), 64 GB RAM, 512 SSD, srebrny

Cena: 13799 zł

 • Mac Studio (zaawansowana konfiguracja)

Do najbardziej wymagających zadań przeznaczony jest Mac Studio z potężnym procesorem M1 Ultra – najmocniejszym, jaki kiedykolwiek stworzyło Apple (i – jak twierdzi firma z Cupertino – “najpotężniejszy, jaki widziano w komputerze osobistym”).

M1 Ultra jest zbudowany z dwóch czipów M1 Max przy wykorzystaniu technologii UltraFusion. Umożliwia ona osiągnięcie potężnej – 2,5 TB/s – przepustowości wymiany danych między dwiema strukturami procesorowymi. Z niskimi opóźnieniami i przy bardzo małym poborze mocy.

M1 Ultra to 20-rdzeniowe CPU, nawet 64-rdzeniowe GPU, 32-rdzeniowy system Neural Engine i przepustowość pamięci sięgająca oszałamiających 800 Gb/s.

Możesz na nim prowadzić złożone symulacje ruchów cząsteczek czy pracować ze szczegółowymi środowiskami 3D, których dotychczas nie sposób było renderować. Mając teraz dwa razy więcej silników multimedialnych, M1 Ultra wspomaga odtwarzanie nawet 18 strumieni wideo 8K ProRes 422. Żaden inny czip w komputerze osobistym tego nie potrafi.

Polecany model: Mac Studio z M1 Ultra (20 rdzeniowy CPU + 64 rdzeniowy GPU), 128 GB RAM, 4 TB SSD

Cena: 401999 zł (-5% z kodem “thinkapple5” = 38189 zł)

Który monitor od Apple wybrać?

Tutaj decyzję pozwoli nam podjąć budżet, jakim dysponujemy, bo dwa monitory oferowane obecnie przez Apple mocno różnią się ceną – Studio Display kupimy już za 8499 zł, podczas gdy za Pro Display XDR musimy zapłacić co najmniej 23999 zł.

 • Pro Display XDR

Pro Display XDR to profesjonalny monitor referencyjny, z wykonanym w technologii mini-LED 32-calowym wyświetlaczem Retina XDR 6K (6016 x 3384 px, 218 ppi). Oferuje jasność ekranu sięgającą 1600 nitów, niesamowity kontrast 1 000 000:1 i superszeroki kąt widzenia dzięki technologii polaryzacji.

Jego parametry daleko wykraczają poza HDR, oferując standard Extreme Dynamic Range (XDR). Dzięki 10-bitowej głębi Pro Display XDR perfekcyjnie odzwierciedla ponad miliard kolorów. Charakteryzuje się też radykalnie niskim współczynnikiem odbicia, miedzy innymi dzięki matowej matrycy ze szkłem nanostrukturalnym (dostępnej opcjonalnie).

Wszystkie egzemplarze Apple poddaje rygorystycznej kalibracji kolorów. Ponadto każda z 576 diod LED jest indywidualnie kalibrowana, a informacje o jej profilu emisji są zapisywane. Następnie specjalny algorytm wykorzystuje te dane do regulowania natężenia światła, które powinny emitować poszczególne diody, aby generować możliwie najlepszy obraz.

Cena: od 23999 zł 

Dowiedz się więcej na temat Pro Display XDR

 • Studio Display

Studio Display ma 27-calowy wyświetlacz Retina 5K (14,7 mln pikseli) oferujący jasność 600 nitów i szeroką gamę kolorów P3.

Standardowo jest wyposażony w znakomitą powłokę antyodblaskową, która niweluje refleksy do miniumum, zapewniając lepszą czytelność i większy komfort pracy. Opcjonalnie Studio Display można skonfigurować z innowacyjnym ekranem ze szkła nanostrukturalnego. To idealne rozwiązanie dla jasno oświetlonych lub intensywnie nasłonecznionych pracowni. Dodatkowe rozproszenie światła jeszcze bardziej minimalizuje odblaski. A obraz ma doskonałą jakość nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Monitor posiada też kamerę 12 MP z obiektywem ultraszeroko­kątnym i funkcją Centrum uwagi, układ trzech mikrofonów klasy studyjnej oraz system sześciu głośników z dźwiękiem przestrzennym (spatial audio). Napędzany jest układem scalonym od Apple – A13 Bionic.

Cena: od 8499 zł 

Dowiedz się więcej na temat Studio Display

***

Tekst powstał we współpracy z Lantre – autoryzowanym sprzedawcą produktów Apple. Więcej modeli Maców i wszystkich innych sprzętów formy z Cupertino znajdziecie na lantre.pl oraz w salonie Lantre w warszawskiej Fabryce Norblina.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: