iOS 18 – pierwsze informacje o nowościach

Tomek Czech   9 września 2023

Kilkanaście dni przed premierą finalnej wersji iOS 17 pojawiają się pierwsze przecieki na temat nowości, jaka pojawi się w przyszłorocznym iOS 18. Na prace nad nową funkcjonalnością Apple ma wydawać “miliony dolarów dziennie”.

berrolia

iOS 18 – pierwsze nowości

Jak podaje bardzo wiarygodne źródło, jakim z pewnością jest The InformationApple bardzo intensywnie pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji, w szczególności uczenia maszynowego. Wydaje na ten cel setki milionów dolarów, głównie na hardware, który jest potrzebny w olbrzymich ilościach dla trenowania modeli językowych.

Jednym z głównych celów Apple jest opracowania funkcji, która pozwoliłaby asystentowi głosowemu, takiemu jak Siri, zautomatyzować wieloetapowe zadania. Ta funkcja jest już co prawda dostępna na iPhonie, ale wszystkie zadania muszą być ręcznie konfigurowane za pomocą aplikacji Skróty.

Zdaniem informatorów, pierwsze efekty tej pracy powinniśmy zobaczyć w iOS 18, który otrzyma funkcję wieloetapowej, zaawansowanej automatyzacji, sterowanej głosowo przez Siri.

Generalnie dzięki Siri ma być możliwe wykonanie zadania, które teraz możemy zrealizować za pomocą aplikacji Skróty. Z tą różnicą, że zamiast ręcznego konfigurowania wielu poszczególnych kroków, zrealizowanie całej automatyzacji ma być możliwe przy użyciu jednej komendy głosowej.

Siri ma być na przykład w stanie wykonać takie zadanie, jak zrobienie serii pięciu zdjęć, przekształcenie ich w GIF i wysłanie go do znajomego – wszystko jako jedna czynność. Automatyczna konwersja zdjęć do GIF-ów jest obecnie możliwa w Skrótach, ale trzeba ją skonfigurować ręcznie.

Oczywiście nowa funkcja w iOS 18 ma pozwalać na wykonywanie zdecydowanie bardziej zaawansowanych automatyzacji.

Jak wynika z przecieku, Apple ma również zespoły AI, które pracują nad oprogramowaniem do generowania filmów i obrazów, a także nad multimodalną sztuczną inteligencją, która działa z obrazami, wideo i tekstem. Chatbot, którego używa Apple, jest rzekomo bardziej wydajny niż oryginalny Chat GPT 3.5 i został przeszkolony na 200 miliardach parametrów.

Premiera iOS 18 nastąpi najprawdopodobniej w czerwcu przyszłego roku, podczas WWDC 2024.

Tymczasem już za kilkanaście dni spodziewamy się premiery finalnej wersji iOS 17.

O wszystkich najważniejszych funkcjach iOS 17 przeczytacie tutaj, a nowości, które trafiły do poprzednich wersji beta znajdziecie tutaj.

Chcesz pobrać iOS 17 już teraz? Zobacz jak

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: