Raport: Apple Watch X (2024) z trzema ważnymi nowościami

Tomek Czech   6 listopada 2023

Z najnowszego raportu Marka Gurmana wynika, że przyszłoroczny model “Apple Watch X” ma posiadać dwie nowe, ważne funkcje monitorowania zdrowia. Zegarek ma mieć też nowy, mocno odświeżony dizajn.

Apple Watch 10/X (2024) – co nowego?

Pierwszą nową funkcją będzie pomiar ciśnienia tętniczego krwi, nad czym w Cupertino pracowano od lat. Na razie zegarek nie będzie jednak podawał dokładnych wartości pomiarów skurczowych i rozkurczowych, lecz jedynie rozpoznawał nadciśnienie i alarmował o tym użytkownika.

Jak podaje Bloomberg:

System został zaprojektowany tak, aby po prostu informować użytkownika, czy jego ciśnienie krwi ma tendencję wzrostową i zaoferuje dziennik, w którym użytkownik będzie mógł zanotować, co się działo, gdy wystąpiło nadciśnienie.

Aby uniknąć potencjalnie błędnej diagnozy, użytkownikowi zostanie poradzona rozmowa z lekarzem lub sprawdzenia ciśnienia krwi za pomocą tradycyjnego mankietu, który może zapewnić dokładne pomiary skurczowe i rozkurczowe.

Forbes spekuluje, że funkcja ta może działać przy użyciu spektroskopii w bliskiej podczerwieni,, co oznacza, że zmiany ciśnienia krwi są obliczane poprzez obserwację przepływu krwi w świetle bliskiej podczerwieni.

Zdaniem informatorów Gurmana, przyszłe modele Apple Watcha będą mogły podawać użytkownikowi dokładne wartości pomiarów skurczowych i rozkurczowych.

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max znowu dostępne od ręki na polskim Amazonie

Drugą nową funkcją zdrowotną ma być wykrywanie bezdechu sennego.

Bezdech senny to po prostu przerwa w oddychaniu trwająca dłużej niż 10 sekund. Bezdechy występują u większości zdrowych osób. Ale zbyt często powtarzający się bezdech i znacznie spłycenie oddychania mogą mieć liczne szkodliwe następstwa, jak zmęczenie, bóle głowy, senność podczas dnia, problemy z koncentracją czy nadciśnienie tętnicze. Bezdech zwiększa też ryzyko zawału serca i niewydolności sercowej. Jest także czynnikiem ryzyka udaru mózgu i choroby Alzheimera.

Z raportu Bloomberga wynika, że nowy Apple Watach będzie wykorzystywać wzorce snu i oddychania, aby oszacować, czy ktoś cierpi na tę dolegliwość, a jeśli tak – skieruje użytkownika do lekarza.

Trzecią nowością przyszłorocznego zegarka z Cupertino ma być mocno odświeżony dizajn.

Już kilka miesięcy temu Mars Gurman donosił, że Apple pracuje nad “Apple Watch X” – mocno przeprojektowaną wersją swojego zegarka z okazji jego dziesięciolecia, na wzór przeprojektowania iPhone’a wersją “X” w 2017 r.

Dziennikarz nie zdradza na razie wiele szczegółów na temat nowego wyglądu, poza tym, że koperta zegarka będzie cieńsza niż obecnie, oraz że Apple zastosuje nowy sposób montowania pasków.

Według inżynierów zaangażowanych w tworzenie kolejnych modeli Apple Watcha, dotychczasowy mechanizm montowania pasków zabiera dużo miejsca, które mogłoby być lepiej wykorzystane – np. na dodanie większej baterii lub nowego komponentu.

Dlatego Apple opracowało i testuje już nowy mechanizm – magnetycznego mocowania pasków do koperty Apple Watcha.

Wcześniej Gurman podawał, że Apple Wtach X może być wyposażony w ekran MicroLED, ale z ostatnich doniesień wynika, że taki wyświetlacz ma trafić do zegarka z Cupertino najwcześniej w 2025 r.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: