iOS 18 – Apple wstrzymało prace nad nowym systemem, żeby… uczynić go lepszym

Tomek Czech   8 listopada 2023

Jak podaje Mark Gurman w swoim najnowszym raporcie w Bloombergu, w ubiegłym tygodniu Apple na krótko wstrzymało prace nad przyszłorocznymi aktualizacjami iOS 18, iPadOS 18, macOS 15, watchOS 11 i tvOS 18, żeby skupić się na wyeliminowania błędów obecnych w kodzie nowego software’u dla iPhone’a, iPada, Maca, Apple Watcha i Apple TV.

Według informatorów Gurmana, takie sytuacje zdarzają się w Cupertino bardzo rzadko.

berrolia

Apple wstrzymuje prace nad iOS 18 i innymi systemami

Jak podają informatorzy Gurmana, w październiku Apple ukończyło prace nad “pierwszymi wersjami” iOS 18, macOS 15 i watchOS 11. Zawierały one jednak na tyle dużo błędów, że poszczególne części kodu nie przechodziły kontroli jakości. Dlatego w zeszłym tygodniu Apple ogłosiło wewnętrznie, że wszelkie prace rozwojowe nad iOS 18 i pozostałymi systemami zostają wstrzymane do czasu naprawy błędów i poprawy wydajności oprogramowania.

Nad całym procesem osobiście czuwa Craig Federighi, szef oprogramowania Apple, który – według źródeł Bloomberga – jest gotów opóźnić nowe funkcje w nadchodzących systemach operacyjnych, żeby wyeliminować z oprogramowania nawet najmniejsze błędy. W ostatnich tygodniach zespół zarządzający oprogramowaniem, pracujący pod kierownictwem Federighiego, znalazł zbyt wiele błędów, które wcześniej zostały pominięte w wewnętrznych testach.

Bloomberg opisuje metody działania Federighiego:

W 2019 roku dokonał on przeglądu sposobu, w jaki Apple rozwija oprogramowanie, podejmując kolejną próbę uniknięcia problemów. Zgodnie z nowym podejściem, każda funkcja musi być włączana ręcznie – poprzez proces nazwany “flagami funkcji” – umożliwiając testerom pracowników wyizolowanie wpływu na cały system przed jej dodaniem.

W tym samym roku przyjął również to, co w Apple znane jest jako “Pakt”. Umowa wymaga od pracowników, aby nigdy świadomie nie dopuszczali do “regresji oprogramowania” – gdy oprogramowanie, które kiedyś działało, przestaje działać poprawnie, należy natychmiast naprawić błąd, zamiast odłożyć to na później. Polityka Federighiego przyniosła dobre rezultaty: w ostatnich latach oprogramowanie Apple zawierało mniej błędów i mniej funkcji musiało być opóźnianych.

W tym tygodniu prace rozwojowe nad nowymi funkcjami w iOS 18 i resztą przyszłorocznych systemów mają być wznowione. Informatorzy twierdzą, że tygodniowa przerwa nie wpłynie na datę ich premiery.

Wszystko, co dotychczas wiemy o iOS 18 znajdziesz tutaj.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: