iOS 17.2 beta 2 umożliwia nagrywanie wideo przestrzennego dla Apple Vision Pro za pomocą iPhone’a 15 Pro

Tomek Czech   10 listopada 2023

Podczas wrześniowej prezentacji iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max Apple zapowiedziało, że jeszcze przed końcem 2023 r., dzięki aktualizacji iOS 17, nowe flagowce otrzymają funkcję nagrywania obrazów przestrzennych dla gogli Apple Vison Pro. I tak rzeczywiście się stało – nowa funkcja znalazła się w udostępnionej wczoraj drugiej becie iOS 17.2.

berrolia

iOS 17.2 i obrazy przestrzenne dla Vision Pro

We wrześniu Apple oficjalnie zapowiedziało:

Jeszcze w tym roku iPhone 15 Pro wejdzie w nowy wymiar wideo, zyskując możliwość rejestracji obrazów przestrzennych dla Apple Vision Pro.

Użytkownicy będą mogli zachować cenne wspomnienia w trzech wymiarach i wracać do wspaniałych przeżyć za sprawą Apple Vision Pro, gdy tylko urządzenie to stanie się dostępne w USA na początku przyszłego roku.

W udostępnionej wczoraj aktualizacji iOS 17.2 beta 2 funkcję rejestracji obrazów przestrzennych znajdujemy w: Ustawienia > Aparat > Formaty, gdzie możemy włączyć lub wyłączyć opcję “Wideo przestrzenne dla Apple Vision Pro”.

Apple pisze o niej tak:

Nagrywaj przestrzenne wideo z niezwykłą głębią do oglądania w aplikacji Zdjęcia na Apple Vision Pro. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podczas nagrywania iPhone powinien być ustawiony w orientacji poziomej i stabilny.

Wideo jest nagrywane z prędkością 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p. Minuta wideo przestrzennego zajmuje około 130 MB.

Po włączeniu tej opcji w interfejsie “Wideo” w aplikacji Aparat, w lewym dolnym rogu zobaczymy żółtą ikonkę z zarysem gogli Vision Pro. Pojawi się też informacja, żeby odwrócić telefon do pozycji horyzontalnej.

Nagrane w ten sposób wideo przestrzenne możemy zobaczyć już dzisiaj na iPhonie 15 Pro/Pro Max, jednak nie różni się ono od innych nagrań. Zmieni się to po wejściu na rynek Vision Pro, które umożliwią obejrzenie tych filmów w formacie przestrzennym.

Wideo przestrzenne będzie można też rejestrować za pomocą samych gogli.

Premiera Apple Vision Pro zapowiedziana jest na “początek 2024 r.”. W pierwszej kolejności gogle będą dostępne jedynie w Stanach Zjednoczonych (w cenie 3499 dół.). Przed końcem przyszłego roku mają się też pojawić w “innych krajach”. Ze względu na brak polskiej Siri trudno się spodziewać, że będzie wśród nich Polska.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: