Rewolucja – iMessage z Androidem, czyli Apple doda wsparcie RCS do iPhone’a wraz z iOS 18

Tomek Czech   16 listopada 2023

Apple podało dzisiaj dość zaskakującą, ale bardzo korzystną dla użytkowników wiadomość – w przyszłym roku wprowadzi do iPhone’a wraz z iOS 18 wsparcie dla RCS (Rich Communication Services). Umożliwi to wymienienie się wiadomościami z użytkownikami Androida z wykorzystaniem podobnych funkcji, jakie daje iMessage.

berrolia

RCS w iPhonie z iOS 18 (2024)

RCS to standard komunikacji mobilnej, multimedialny następca wiadomości SMS i MMS, nazywany standardem “SMS 2.0”.

RCS to kilkadziesiąt razy dłuższe wiadomości tekstowe, możliwość przesyłania zdjęć i wideo w dobrej jakości, tworzenie rozmów grupowych, wysyłanie popularnych GIF-ów i śledzenie na żywo, kiedy odbiorca odczytał i czy jest w trakcie odpowiadania na wiadomość. To także możliwość udostępniania swojej lokalizacji.

W odróżnieniu od SMS, RCS działa poprzez WiFi oraz mobilny transfer danych.

Wiadomości RCS są odpowiedzią na największe ograniczenia SMS-ów, a dzięki rozbudowanej funkcjonalności i braku pobierania dodatkowych opłat – doskonałą alternatywą dla MMS-ów.

Dzięki RCS podstawowa aplikacja “Wiadomości” w Androidzie zyskała to, co umożliwiały inne komunikatory (np. Messenger czy WhatsApp), a także wykorzystywany w iPhone’ach iMessage.

Wsparcie dla RCS w iOS oznacza, że użytkownicy iPhone’ów będą mogli komunikować się przez aplikacje Wiadomości z użytkownikami telefonów z Androidem w podobny sposób, w jaki komunikują się teraz z innymi posiadaczami iPhone’ów.

Dodanie wsparcia dla Rich Communication Services do iPhone’a potwierdziło dziś oficjalne Apple w oświadczeniach przesłanych do TechRadar i 9to5Mac:

Pod koniec przyszłego roku dodamy obsługę uniwersalnego profilu RCS, standardu zaaprobowanego przez GSM Association. Wierzymy, że uniwersalny profil RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu do SMS-ów i MMS-ów. Będzie to działać równolegle z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple.

Black Friday 2023 na Amazonie – zobacz najlepsze promocje!

Apple wyraźnie podkreśla, że nie jest to otwarcie iMessage na Androida, lecz raczej dodanie nowych możliwości do standardowej wymiany wiadomości pomiędzy użytkownikami telefonów z iOS i Androidem.

Wsparcie dla RCS w iPhonie ma się pojawić w drugiej połowie 2024 r. wraz z aktualizacją iOS 18.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: