10 najważniejszych nowych funkcji w iOS 17.2

Tomek Czech   5 grudnia 2023

Już od kilku tygodni Apple testuje kolejną dużą aktualizację iOS 17wersję 17.2. W czterech dotychczasowych betach znalazło się wiele ważnych nowości, w tym wyczekiwana od czerwcowej WWDC 2023 aplikacja Dziennik.

Premiera finalnej wersji iOS 17.2 spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni. Tymczasem zobaczmy 10 najważniejszych nowych funkcji, które znajdziemy w tej aktualizacji.

iOS 17.2 – najważniejsze nowości

1. Aplikacja Dziennik

Jedna z największych nowości w iOS 17, zapowiedziana już w czerwcu na WWDC 2023 – aplikacja Dziennik (Journal), w końcu pojawia się w iOS 17.2.

Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie.

Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów w Dzienniku.

Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Pomagają rozpocząć wpis, a regularne powiadomienia ułatwiają wyrobienie nawyku prowadzenia dziennika.

Możliwość zablokowania aplikacji, przetwarzanie danych na urządzeniu i szyfrowanie danych na całej drodze przesyłu sprawiają, że aplikacja Dziennik skutecznie chroni prywatność użytkownika. Nikt – nawet Apple – nie ma dostępu do wpisów.

Na początku aplikacja nie będzie dostępna ani na iPadzie, ani na Macu.

2. Nowa funkcja Przycisku czynności – tłumaczenie

Przycisk czynności (Action botton), który znajdziemy w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max, zyskuje nową możliwość w iOS 17.2 – szybkiego tłumaczenia dźwięku na tekst z jednego języka na drugi, bez konieczności uruchamiania aplikacji Tłumacz.

Rozpoznany dźwięk jest tłumaczony na język wcześniej zdefiniowany w apce Tłumacz.

3. Weryfikacja kluczy kontaktów

Zapowiedziana już wiele miesięcy temu nowa funkcja bezpieczeństwa pojawiła się w końcu w iOS 17.2.

Weryfikacja kluczy kontaktów w iMessage pozwala użytkownikom sprawdzać, czy nie rozmawiają z oszustami, którzy podszywają się pod ich znajomych. Funkcja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób szczególnie narażonych na zagrożenia cyfrowe – na przykład dziennikarek, obrońców praw człowieka czy polityczek.

Zdecydowana większość użytkowników nigdy nie padnie ofiarą ściśle ukierunkowanych cyberataków, jednak osoby narażone na tego typu działania zyskują teraz skuteczniejszą ochronę.

W przypadku rozmów między użytkownikami, którzy włączyli weryfikację kluczy kontaktów w iMessage, będą automatycznie uruchamiane specjalne alerty. Poinformują one o sytuacjach, w których wyjątkowo zaawansowane zagrożenia, na przykład szkodliwe programy opracowane na zlecenie niektórych rządów, mogłyby złamać zabezpieczenia serwerów chmurowych i zaimplementować oprogramowanie służące do podsłuchiwania szyfrowanych konwersacji.

Użytkownicy korzystający z weryfikacji kluczy kontaktów w iMessage mogą również porównywać kod weryfikacyjny kontaktu osobiście, podczas rozmowy przez FaceTime lub za pośrednictwem innego zabezpieczonego połączenia.

4. Rejestracja obrazów przestrzennych dla Apple Vision Pro

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max zyskują dzięki iOS 17.2 możliwość rejestracji “obrazów przestrzennych” (czyli trójwymiarowego wideo) dla Apple Vision Pro.

Apple pisze o tym tak:

Nagrywaj przestrzenne wideo z niezwykłą głębią do oglądania w aplikacji Zdjęcia na Apple Vision Pro.

Wideo jest nagrywane z prędkością 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p. Minuta wideo przestrzennego zajmuje około 130 MB.

W iOS 17.2 funkcję rejestracji obrazów przestrzennych znajdziemy w: Ustawienia > Aparat > Formaty, gdzie możemy włączyć lub wyłączyć opcję “Wideo przestrzenne dla Apple Vision Pro”.

Po włączeniu tej opcji w interfejsie “Wideo” w aplikacji Aparat, w lewym dolnym rogu zobaczymy żółtą ikonkę z zarysem gogli Vision Pro. Pojawi się też informacja, żeby odwrócić telefon do pozycji horyzontalnej.

Nagrane w ten sposób wideo przestrzenne można zobaczyć na iPhonie 15 Pro/Pro Max, jednak nie różni się ono od innych nagrań. Zmieni się to po wejściu na rynek Vision Pro (w pierwszej połowie 2024 r.), które umożliwią obejrzenie tych filmów w formacie przestrzennym.

5. Współdzielone playlisty w Apple Music

W Apple Music można teraz tworzyć współdzielone playlisty, do których utwory może dodawać każda z zaproszonych osób.

W aplikacji możemy wygenerować link do playlisty lub kod QR, dzieci którym nasi znajomi mogą dołączyć do playlisty.

6. Playlista “Ulubione”

Playlista jest generowana automatycznie z utworów, które oznaczaliśmy jako “ulubione” w Apple Music.

7. Blokada historii odtwarzania

Używanie historii odtwarzania oznacza, że muzyka odtwarzana na naszym urządzeniu jest widoczna na liście “Ostatnio odtwarzane” i w miksach Replay, ma wpływ na nasze rekomendacje i jest widoczna dla osób obserwujących nas (jeśli mamy skonfigurowany profil w Apple Music).

Już teraz w Ustawieniach możemy zdecydować, czy chcemy używać historii odtwarzania czy nie. iOS 17.2 dodaje kolejną opcję – będziemy mogli blokować używanie historii odtwarzania wtedy, gdy włączymy jeden z trybów skupienia (Focus Mode).

8. Zmiana domyślnego dźwięku i wibracji 

Ciekawą nową funkcjonalnością w iOS 17.2 jest ta umożliwiająca wybór domyślnego dźwięku używanego do powiadomień systemowych. Do tej pory taka opcja była możliwa wyłącznie dla: Wiadomość, Poczta Głosowa, Mail, Kalendarz czy Przypomnienia.

Co ciekawe, istnieje także opcja zmiany domyślnych wibracji. 

9. Nowe widżety

W iOS 17.2 Apple dodało trzy nowe widżety aplikacji Pogoda:

  • Szczegóły (indeks UV, prawdopodobieństwo opadów, siła i kierunek wiatru itp.)
  • Prognoza dzienna
  • Wschód i zachód słońca

Dodano też nowy widżet aplikacji Zegar – “Zegar cyfrowy”.

10. Nowe możliwości reakcji w Wiadomościach

W Wiadomościach iMessage możemy w iOS 17.2 reagować na otrzymane wiadomości za pomocą wszystkich emoji i naklejek.

Po przytrzymaniu wiadomości pojawi się menu podręczne, z którego możemy wybrać “Dodaj naklejkę”, co da nam możliwość wyboru dowolnej naklejki lub emotikonu.

Codziennie nowy HOT DEAL na Apple!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: