iOS 17.2 udostępnia funkcję nagrywania wideo przestrzennego na iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max

Tomek Czech   12 grudnia 2023

Wraz z udostępnieniem wczoraj finalnej wersji iOS 17.2 użytkownicy iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max zyskali dostęp do nowej funkcji wideo przestrzennego. Umożliwia ona rejestrowanie nagrań przestrzennych, które można następnie odtwarzać za pomocą gogli Apple Vision Pro, których premiera odbędzie się na początku przyszłego roku.

Wideo przestrzenne na iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max

Nagrywanie przestrzenne włączamy w Ustawieniach najnowszych flagowców – iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max . Obraz jest rejestrowany w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę w standardowym zakresie dynamicznym.

Dzięki zaawansowanym technikom wideografii obliczeniowej oraz kompresji HEVC iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max zapisują niesamowite trójwymiarowe wspomnienia w niewielkich plikach.

Według Apple, minuta wideo przestrzennego zajmuje około 130 MB.

Nagrywanie wideo przestrzennych na iPhonie jest równie łatwe jak nagrywanie standardowych treści wideo: wystarczy przejść do aplikacji Aparat, wybrać tryb Wideo, ustawić iPhone’a w orientacji poziomej, stuknąć ikonę wideo przestrzennego, a następnie stuknąć przycisk nagrywania.

iPhone zaczyna rejestrować wideo zarówno przez aparat główny, jak i ultraszerokokątny, a następnie skaluje obraz rejestrowany aparatem ultraszerokokątnym, dopasowując go do obrazu z aparatu głównego. Zarejestrowane treści są następnie zapisywane jako pojedynczy plik wideo.

Oglądanie wideo przestrzennego

Wideo przestrzenne wyświetlane na iPhonie i innych urządzeniach wyglądają jak standardowe nagrania 2D i można je oglądać lub udostępniać podobnie jak inne nagrania w aplikacjach, takich jak Wiadomości.

Wszystkie wideo przestrzenne znajdują się w nowym albumie “Przestrzenny” w aplikacji Zdjęcia i będą synchronizowane na różnych urządzeniach użytkownika przez iCloud.

Wideo przestrzenne w pełnej okazałości będzie można zobaczyć na Apple Vision Pro. Dzięki iCloud użytkownicy będą mieli dostęp do całej swojej biblioteki w aplikacji Zdjęcia i będą mogli wyświetlać swoje nagrania w naturalnych rozmiarach.

Apple Vision Pro pozwala odtwarzać wideo przestrzenne w oknie lub w widoku przestrzennym, który przenosi użytkownika do wybranego momentu z przeszłości, czy to do zabawy z przyjaciółmi, czy wyjątkowego spotkania z rodziną.

Funkcja rejestrowania wideo przestrzennego na iPhonie pojawia się przed wprowadzeniem na rynek Apple Vision Pro, tak więc użytkownicy iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max mogą już teraz rejestrować nagrania tym formacie, żeby potem odtworzyć je za pomocą Apple Vision Pro.

Dając użytkownikom dostęp do przestrzennego rejestrowania treści w czasie rzeczywistym, wyznaczamy nowe granice możliwości. Wideo przestrzenne ma w sobie odrobinę magii i z niecierpliwością czekamy, aż użytkownicy będą mogli sami jej doświadczyć dzięki Apple Vision Pro już na początku przyszłego roku.

Wideo przestrzenne będzie można też rejestrować za pomocą samych gogli.

Premiera Apple Vision Pro zapowiedziana jest na “początek 2024 r.”. W pierwszej kolejności gogle będą dostępne jedynie w Stanach Zjednoczonych (w cenie 3499 dół.). Przed końcem przyszłego roku mają się też pojawić w “innych krajach”. Ze względu na brak polskiej Siri trudno się spodziewać, że będzie wśród nich Polska.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: