iOS 17.4 z “sideloadingiem” w UE już za kilka tygodni

Tomek Czech   25 stycznia 2024

Aktualizacja: Apple udostępniło iOS 17.4 beta 1 z “sideloadingiem” – znamy wszystkie szczegóły! [sprawdź tutaj]

***

Już za kilka tygodni, wraz z premierą iOS 17.4, użytkownicy iPhone’ów w Unii Europejskiej powinni być w stanie instalować na iPhonie czy iPadzie aplikacje spoza App Store. Choć przez wiele lat Apple broniło się przed takim rozwiązaniem, zostało do niego zmuszone przez UE.

iPhone i aplikacje spoza App Store

Do 7 marca giganci cyfrowi, w tym Apple, muszą zastosować się do przepisów wynikających z uchwalonego w ubiegłym roku przez Parlament Europejski “Aktu o Rynkach Cyfrowych” (Digital Markets Act – DMA). Wymaga on od globalnych korporacji cyfrowych, tzw. “gatekeeperów”, otwarcia swoich platform i usług dla innych firm i deweloperów.

DMA będzie miał duży wpływ na platformy Apple i może spowodować, że firma z Cupertino wprowadzi poważne zmiany nie tylko w App Store, ale także w Wiadomościach, FaceTime czy Siri.

Zacznie się jednak od App Store – jak podawał pod koniec ubiegłego roku Mark Gurman z Bloomberga, aby zachować zgodność z europejskimi przepisami, już w pierwszej połowie 2024 r. Apple umożliwi użytkownikom iPhone’ów w Unii Europejskiej pobieranie aplikacji hostowanych poza oficjalnym sklepem firmy.

Dla deweloperów tych aplikacji oznacza to, że nie będą musili płacić firmie z Cupertino prowizji w wysokości 15-30%.

Źródła Gurmana twierdziły, że Apple wprowadzi również zmiany w Wiadomościach i aplikacjach płatniczych.

iOS 17.4

W związku z tym, że obecnie najnowszą dostępna publicznie wersją iOS jest iOS 17.3 (udostępniony wczoraj), oraz że na dostosowanie się do przepisów DMA zostało już tylko kilka tygodni (do 7 marca), pojawienie się “sideloadingu” spodziewane jest w następnej aktualizacji, czyli iOS 17.4.

Pierwsza beta iOS 17.4 może zostać udostępniona już w tym tygodniu, choć rozwiązania umożliwiające instalowanie aplikacji spoza App Store mogą się pojawić dopiero w którejś z kolejnych wersji testowych.

Kilka dni temu Bloomberga donosił, że Apple rozpoczęło proces “dzielenia” App Store de facto na dwa osobne sklepy – jeden dla użytkowników w Unii Europejskiej i drugi dla wszystkich pozostałych użytkowników. Oczekuje się, że firma z Cupertino doda obsługę zarówno zewnętrznych sklepów z aplikacjami, jak i możliwość instalowania aplikacji bezpośrednio ze stron deweloperów.

Apple od lat twierdziło, że “sideloading” poważnie osłabia ochronę prywatności i bezpieczeństwo, na których polegają użytkownicy iPhone’ów, pozostawiając ich podatnymi na złośliwe oprogramowanie, oszustwa, zbieranie danych wrażliwych itp. Jednak niezależnie od swojego stanowiska w tej sprawie, Cupertino musi przestrzegać DMA, w przeciwnym razie ryzykowałoby płacenie grzywien w wysokości nawet 20 procent swoich globalnych przychodów.

Jak podaje Bloomberg, wprowadzenie wymogu “sideloadingu” rozważają też inne kraje, w tym Stany Zjednoczone.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: