iPhone 13 (mini/Pro/Max) – wszystko, co musisz wiedzieć o nowych flagowcach Apple

Tomek Czech   15 września 2021

Wczoraj Apple zaprezentowało swoje tegoroczne flagowe smartfony: dwie podstawowe wersje – iPhone’a 13 i 13 mini oraz dwa modele Pro – iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max.

Choć kilka doniesień na temat nowych telefonów się nie potwierdziło (np. tych dotyczących kolorystyki wersji Pro czy niegasnącego ekranu), to jednak zdecydowana większość przecieków znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości (zajrzyjcie, co pisaliśmy o iPhonie 13 w ostatnim zestawieniu przed premierą).

Ale skoro teraz mamy już oficjalne i szczegółowe informacje od Apple – podsumujmy wszystko, co trzeba wiedzieć o czterech modelach iPhone’a 13.

iPhone 13

iPhone 13 – wygląd

Nowe flagowce mają ten sam dizajn, co iPhone’y 12. Wizualnie odróżniają się od nich przez: mniejszy notch, nieco inny moduł tylnej kamery i nowe wersje kolorystyczne.

Jak podaje Apple, notch w iPhonie 13 jest o 20% mniejszy niż w poprzednich modelach. Widzimy, że jest teraz zdecydowanie węższy, ale za to odrobinę wyższy.

Moduł tylnej kamery (popularnie zwany „wysepką”) jest większy we wszystkich modelach.

W iPhonie 13 i 13 mini obiektywy są teraz umieszczone po przekątnej i są wyraźnie większe.

Podobnie jest w przypadku iPhone 13 Pro i 13 Pro Max. Tutaj większe obiektywy mają dodatkowo obwódkę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Dwa podstawowe modele dostępne są w pięciu wersjach kolorystycznych:

  • różowy
  • niebieski
  • (PRODUCT)RED
  • północ
  • księżycowa poświata

Modele Pro są dostępne w czterech kolorach:

  • srebrny
  • mocny grafit
  • złoty
  • górski błękit

iPhone 13 – ekran

Cztery modele iPhone’a 13 mają ekrany OLED Super Retina XDR o takiej samej przekątnej, co ich poprzednicy:

  • iPhone 13 mini: 5,4 cala
  • iPhone 13: 6,1 cala
  • iPhone 13 Pro: 6,1 cala
  • iPhone 13 Pro Max: 6,7 cala

Apple podaje, że wyświetlacz w iPhonie 13 i 13 mini jest o 28% jaśniejszy niż w poprzednich modelach (800 nitów lub do 1200 nitów w HDR wideo). Z kolei ekran w modelach Pro jest o 25% jaśniejszy niż u poprzedników (do 1200 nitów szczytowej jasności na zdjęciach i filmach HDR).

ProMotion 120 Hz z adaptacyjnym odświeżaniem

Doczekaliśmy się w końcu iPhone’a z ekranem o częstotliwości odświeżania 120 Hz – w takie wyświetlacze, nazywane przez Apple „ProMotion”, wyposażone są iPhone 13 Pro i 13 Pro Max.

Ekran ProMotion w nowych iPhone’a oferuje jeszcze bardziej płynne przewijanie treści i lepsze wrażenia podczas grania. W zależności od tego, jaką czynność wykonujemy na smartfonie, system automatycznie dostosowuje prędkość odświeżania od 10 do 120 Hz.

Nowy wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion korzysta z całego wachlarza częstotliwości odświeżania od 10 do 120 razy na sekundę. Inteligentnie przyspiesza, kiedy potrzebujesz grafiki powalającej jakości. A kiedy wystarczy świetna, automatycznie zwalnia, oszczędzając baterię. Dostosowuje się nawet do prędkości, z jaką przewijasz treści na ekranie.

iPhone 13 – procesor A15 Bionic

Co ciekawe, stworzony w technologii 5 nm procesor A15 Bionic użyty w dwóch podstawowych wersjach różni się nieco od tego zastosowanego w modelach Pro – w iPhonie 13 i 13 mini znajdziemy układ A15 Bionic z 4-rdzeniowym GPU, natomiast iPhone 13 Pro i 13 Pro Max wyposażone są w nowy, 5-rdzeniowy procesor graficzny. Obydwa mają tyle samo rdzeni CPU, co układ A14 – sześć (dwa rdzenie wysokowydajne i cztery energooszczędne)

Apple podaje, że układ A15 w modelach Pro to „najszybszy na świecie chip kiedykolwiek użyty w smartfonie”. Natomiast opisując procesor zastosowany w dwóch tańszych wersjach informuje, że „jedyny chip, który go prześcignął, znajdziesz w iPhonie 13 Pro”.

A15 Bionic jest przeprojektowany i ulepszony względem A14 Bionic, ale Apple nie podaje, jak bardzo jest od niego szybszy. Czytamy tylko, że układ w iPhonie 13 i 13 mini ma o 50% szybsze CPU i o 30% bardziej wydajny GPU niż u (bliżej niesprecyzowanej) konkurencji. W przypadku wersji Pro ma to być o 50% szybciej od najlepszych chipów montowanych w Androidach w przypadku zarówno CPU, jak i GPU.

A15 Bionic ma ulepszony, 16-rdzeniowy system Neural Engine, który może wykonywać 15,8 bilionów operacji na sekundę oraz nowy procesor obrazu (ISP). Jest złożony z 15 miliardów tranzystorów.

iPhone 13 – kamera

Tylna kamera to element, który uległ znacznemu ulepszeniu we wszystkich modelach, ale przede wszystkim w dwóch wersjach Pro.

  • Kamera w iPhonie 13 i 13 mini

Dwie podstawowe wersje nowego flagowca mają nadal podwójną tylną kamerę, ale obydwa obiektywy zostały ulepszone względem poprzedników.

Obiektyw szerokokątny wpuszcza teraz 47% więcej światła, natomiast obiektyw ultraszerokokątny wyposażono w nowy przetwornik obrazu.

Kamera w obydwu modelach posiada automatyczną stabilizację matrycy (sensor-shift OIS), w którą do tej pory wyposażony był jedynie iPhone 12 Pro.

Niestety, dwie tańsze wersje iPhone’a 13 nadal nie posiadają skanera LiDAR, który pozostaje ekskluzywnym wyposażeniem modeli Pro.

  • Kamera w iPhonie 13 Pro i 13 Pro max

Na początku trzeba podkreślić, że – inaczej niż w przypadku swoich poprzedników – dwa tegoroczne modele Pro mają tylne kamery o identycznych parametrach. Niczym się od siebie nie różnią.

Apple twierdzi, że jest to najlepszy aparat kiedykolwiek zastosowany w iPhonie.

Obiektyw szerokokątny posiada teraz największą matrycę, jaką stworzyło Apple (z pikselami o wielkości 1,9 µm) i szerszą przesłonę o wartości ƒ/1.5. Pozwala to na przepuszczanie 2,2 razy więcej światła niż w przypadku iPhone’a 12 Pro i 1,5 raza więcej niż w przypadku iPhone’a 12 Pro Max. Automatyczna stabilizacja matrycy – obecna teraz w obydwu modelach Pro – pozwala na osiągnięcie ostrych zdjęć stabilnych ujęć wideo.

Obiektyw ultraszerokokątny jest teraz znacznie jaśniejszy (przesłona f/1.8, w porównaniu z f/2.4 w iPhonie 12 Pro/Max) i przepuszcza o 92% więcej światła. Zyskał też szybszą matrycę i nowy autofokus. To właśnie nowy autofokus z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą zaledwie 2 cm umożliwia prawdziwą makrofotografię. W trybie makro można też teraz nim filmować.

Nowy aparat z teleobiektywem ma ogniskową 77 mm i 3-krotny zoom optyczny. W całym systemie mamy więc do czynienia z 6-krotnym zoomem optycznym.

Teleobiektyw, jak dwa pozostałe obiektywy, działa teraz w Trybie nocnym.

  • Style fotograficzne

Wszystkie cztery modele posiadają też nową funkcję nazwaną „Style fotograficzne”. Style dostosowują odcienie i temperaturę barw zdjęć według naszych preferowanych ustawień, ale – w odróżnieniu od filtrów – nie zmieniają naturalnego kolorytu skóry i nieba.

Możemy wybrać jeden z gotowych stylów zaprojektowanych przez Apple – Żywy, Bardzo kontrastowy, Ciepły lub Chłodny – i zmodyfikować go po swojemu. Ustawiamy raz i pożądany efekt uzyskujemy na każdym zdjęciu.

iPhone 13 – Cinematic video

We wszystkich modelach iPhone’a 13 znajdziemy też funkcję „Cinematic video”, czyli Tryb filmowy – działający na podobnej zasadzie, co Tryb portretowy przy fotografowaniu. Kręcąc wideo możemy teraz zastosować małą głębię ostrości, z wyraźnym obiektem na pierwszym planie i rozmazanym tłem. Co więcej, efekt gębi możemy dowolnie edytować w już nakręconym wideo.

Wsparcie dla Trybu filmowego oferują obiektyw szerokokątny i teleobiektyw, a także przednia kamera TrueDepth.

iPhone 13 – ProRes

Jak podaje Apple, iPhone 13 Pro i 13 Pro Max „są pierwszymi smartfonami umożliwiającymi kompleksową, w pełni profesjonalną rejestrację i obróbkę wideo w ProRes lub Dolby Vision”.

ProRes to zaawansowany kodek wideo, używany przez profesjonalnych realizatorów obrazu. Daje m.in. większe możliwości edycji w postprodukcji, np. w Final Cut Pro. Choć wideo nagrane w ProRes będzie można także edytować na iPhonie.

Nowy format zostanie udostępniony „już wkrótce” za pomocą aktualizacji iOS i pozwoli rejestrować wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę. 1 minuta takiego nagrania może zająć około 4 GB pamięci.

iPhone 13 – długość pracy na baterii

Świetna wiadomość dla osób zamierzającyh kupić iPhone’a 13 jest taka, że wszystkie cztery modele oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z serii „12”:

  • iPhone 13 mini i 13 Pro: do 1,5 godz. dłużej na baterii
  • iPhone 13 i 13 Pro Max: do 2,5 godz. dłużej na baterii

Apple podaje, że „iPhone 13 Pro Max na baterii działa najdłużej ze wszystkich iPhone’ów w historii”.

iPhone 13 – nowe pojemności dysku

W przypadku iPhone’a 13 i 13 mini podstawowa wersja pojemnościowa to teraz 128 GB, czyli dwa razy więcej niż u ich poprzedników. iPhone’y 13 w wersji Pro sprzedawane są teraz również w wersji 1 TB.

iPhone 13 i 13 mini:

  • 128 GB
  • 256 GB
  • 512 GB

iPhone 13 Pro i 13 Pro Max:

  • 128 GB
  • 256 GB
  • 512 GB
  • 1 TB

iPhone 13 – cena

Ceny najmniejszych wersji pojemnościowych iPhone’a wszystkich modeli nie zmieniły się w stosunku do zeszłorocznych iPhone’ów 12. Z tym, że w przypadku iPhone’a 13 i 13 mini za tę samą cenę dostajemy teraz dwa razy więcej powierzchni dyskowej. Mniej zapłacimy też za wersję 256 GB.

Ceny iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max są identyczne jak ich poprzedników, z tym, że teraz mamy do wyboru również wersję 1 TB.

Polskie ceny wszystkich modeli:

iPhone 13 mini

  • 128 GB: 3599 zł
  • 256 GB: 4099 zł
  • 512 GB: 5099 zł

iPhone 13

  • 128 GB: 4199 zł
  • 256 GB: 4699 zł
  • 512 GB: 5699 zł

iPhone 13 Pro

  • 128 GB: 5199 zł
  • 256 GB: 5699 zł
  • 512 GB: 6699 zł
  • 1 TB: 7699 zł

iPhone 13 Pro Max

  • 128 GB: 5699 zł
  • 256 GB: 6199 zł
  • 512 GB: 7199 zł
  • 1 TB: 8199 zł

iPhone 13 – dostępność

Przedsprzedaż wszystkich czterech nowych iPhone’ów rusza już w najbliższy piątek, 17 września. Oficjalna premiera sklepowa odbędzie się tydzień później, 24 września.