iOS 7: wszystko, co musisz wiedzieć o AirDrop

by Kuba on 30 września 2013

airdrop

Technologia AirDrop po raz pierwszy pojawiła się dwa lata temu w OS X Lion, by umożliwić szybką wymianę plików pomiędzy dwoma Makami. O ile funkcja ta nie stała się hitem wśród użytkowników Maków (sam użyłem jej zaledwie kilka razy), to już cieszy się dużą popularnością wśród posiadaczy iUrządzeń z iOS 7.

Wprowadzone do iOS 7 AirDrop to alternatywa dla niechcianego przez Apple NFC. Pozwala na szybkie przesyłania zdjęć, wideo, kontaktów i wszelkich innych plików z naszego iPhona/iPada/iPoda touch, do innego użytkownika iUrządzenia, który znajduje się w pobliżu.

shareAirDrop to funkcja systemowa – pojawia się w menu Udostępnij (Share), a więc jest dostępna w każdej aplikacji, która obsługuje funkcję „dzielenia się”.

 

Kompatybilność

AirDrop działa na następujacych urządzeniach (z zainstalowanym iOS 7):

 • iPhone 5, 5s, 5c
 • iPad 4
 • iPad mini
 • iPod touch 5-tej generacji

Oto jak działa AirDrop:

 1. wybierz plik, który chcesz przesłać;
 2. naciśnij Udostępnij i wybierz AirDrop;
 3. iPhone automatycznie rozpozna i wyświetli wszystkich użytkowników iOS 7 z włączoną funkcją AirDrop znajdujących się blisko Ciebie;
 4. wybierz jedną lub kilka osób i Twój iPhone/iPad/iPod touch natychmiast podejmnie próbę wysłania pliku;
 5. odbiorca zostanie powiadomiony o próbie połączenia – może zaakceptować transfer lub nie przyjąć pliku;
 6. jeśli zaakceptuje, plik natychmiast otworzy się w aplikacji, która obsługuje dany typ plików (zdjęcia trafią do aplikacji Zdjęcia, kontakty do Telefon, etc.).

W zależności od wyboru ustawień, Twoje urządzenie może być widoczne:

a) dla wszystkich;
b) tylko dla Twoich kontaktów (wymaga bycia zalogowanym w iCloud);
c) dla nikogo (gdy funkcja jest wyłączona).

 airdrop3

AirDrop działa poprzez WiFi i Bluetooth (jednocześnie; połączenie hybrydowe peer-to-peer). Bluetooth odpowiada za znalezienie pobliskich urządzeń i nawiązania kontaktu, tymczasowe połączenie WiFi jest użyte do transferu danych (bo jest szybsze). Oba urządzenia (wysyłające i odbierające) muszą mieć włączone zarówno WiFi, jak i Bluetooth. Telefon odbiorcy musi być włączony i mieć aktywną funkcję AirDrop.

Wszystkie dane przesyłane są oczywiście w zaszyfrowanej formie.

Na razie AirDrop umożliwia wymianę plików tylko pomiędzy urządzeniami mobilnymi z iOS 7, nie zostało jeszcze zintegrowane z Makami. Możemy jednak przypuszczać, że OS X Mavericks, którego premiera odbędzie się prawdopodobnie pod koniec października, będzie wspierał AirDrop pomiędzy Makami a urządzeniami iOS.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić informacji o innych nowościach w iOS 7.

Podobne tematy:

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Pingback: Oszczędzanie baterii w iOS 7 (iPhone/iPad/iPod touch) | ThinkApple()

 • Azawakh

  W przypadku przesyłania plików przez AirDrop spotkałem się z niemożnością przesyłania zdjęć pomiędzy iPadami z iOS7 posidającymi to samo konto, Apple ID. Do przesłania w ten sposób plików zdjęciowych trzeba mieć urządzenia z różnym Apple ID. W przypadku tradycyjnego bluetootha oraz NFC nie ma takiego ograniczenia i można z powodzeniem przesyłać pliki między urządzeniami posiadającym to samo konto.

Previous post:

Next post: