Jakie ładowanie jest najlepsze dla żywotności baterii iPhone’a? Apple odpowiada

by Tomek Czech on 7 listopada 2017

iPhone’y możemy ładować na coraz więcej sposobów. Oprócz tradycyjnego ładowania z użyciem dołączonego zasilacza,  tegoroczne modele – 8, 8 Plus i X – możemy ładować również indukcyjnie lub używając ładowarki ze wsparciem dla szybkiego ładowania USB-C PD. Ale wcześniejsze modele też mogliśmy ładować szybciej przy pomocy 10- lub 12-watowej ładowarki do iPada.

Wiele osób zastanawiało się jednak, czy zbyt częste szybkie ładowanie nie wpływa źle na żywotność baterii. Ich zdaniem mogłoby to wyjaśniać, dlaczego Apple nie dołącza do pudełka iPhone’a mocniejszego zasilacza.

To pytanie nurtowało też Johna Grubera z Daring Fireball. Jako że ma dużo kontaktów w Cupertino, postanowił wyjaśnić sprawę u źródła. Zapytał Apple o to, czy szybkie ładowanie nie skraca czasem długości życia baterii. I czy negatywnie na żywotność baterii nie wpływa też ładowanie indukcyjne.

Odpowiedź Apple była jednoznaczna – firma wspiera tylko te rozwiązania, które uważa za najlepsze dla zachowania długiej żywotności baterii. Innymi słowy – dopóki używamy oryginalnych lub certyfikowanych przez Apple zasilaczy, nie damy rady „źle naładować iPhone’a”. Nie musimy się więc zastanawiać, jak go ładować, żeby nie zaszkodzić baterii – wszystkie metody mają na nią jednakowy wpływ.

Apple zdradziło też, że m.in. dlatego tak długo pracowało nad dodaniem do iPhone’a wsparcia dla ładowania bezprzewodowego, żeby upewnić się, że nie przyczyni się ono do skrócenia życia baterii.

Jak wydłużyć czas pracy baterii iPhone’a/iPada z iOS 11

Więcej o ładowaniu iPhone’a:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: The Talk Show

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
  • Shamtu

    Czyli jak załaduje ładowarka samsunga 5-9V podpiętą do stacją QI teoretycznie z funkcją Fastcharge to popsuje baterie bo Apple tego nie wspiera.

  • MrMariano007pl

    w moim przypadku iPhone 6s ładowany oryginalną ładowarką do iPada Pro zaczął się przegrzewać aż w końcu padła płyta główna. W serwisie dostałem odpowiedź że to moja wina ponieważ telefon był ładowany mocniejszą ładowarką i koszt naprawy 1500zł (wymiana na nowy). Teoria teorią a w praktyce serwis apple tak jak kiedyś był przyjazny klientom tak teraz stał się kolejnym… wykorzystującym różne „kruczki”…

  • Pitu pitu. Nie ważne czy bedzie to ładowarka Apple czy Zenek&Chińczyk Co. Jeśli bedzie mocniejsza niż dedykowana to szybciej zajedzie baterię.

  • Mikolaj

    Wolniej znaczy lepiej, dla baterii oczywiście. To kwestia praw fizyki.

Previous post:

Next post: