W iOS 8 AirPlay używa peer-to-peer do łączenia się z Apple TV, nie potrzeba już Wi-Fi

Marek Twejn   5 czerwca 2014

peer-to-peer-airplay-apple-tv-ios-8

Dobra wiadomość dla fanów AirPlay: jesienią, kiedy zainstalujecie na Waszych iPhone’ach i iPadach iOS 8, będziecie mogli łączyć się z Apple TV znacznie prościej i szybciej. iOS 8 wprowadza możliwość łączenia się iUrządzeń z Apple TV za pomocą technologii peer-to-peer, a więc bez konieczności logowania się do sieci Wi-Fi.

Aktualnie AirPlay wymaga, aby obydwa urządzeneia były podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Dzięki peer-to-peer, ani Apple TV, ani iPhone/iPad w ogóle nie bądą musiały być połączone z żadną siecią, żeby nawiązać połączenie AirPlay.

Jest to ta sama technologia, z której korzysta AirDrop, z tym, że AirDrop używa Bluetooth, natomiast AirPlay w iOS będzie prawdopodobnie używało Wi-Fi Direct.

Obsługę standardu Wi-Fi Direct zapewniają w tym momencie następujące urządzenia Apple:

  • iPhone 5 i póżniejsze
  • iPad 4 i późniejsze
  • iPad mini i Mini z Retiną
  • iPod touch 5-tej generacji

Jako że przy połączeniu Wi-Fi Direct tylko jedno z dwóch łączących się urządzeń musi obsługiwać standard Direct, możliwe będzie połączenie między którymś z powyższych urządzeń a obecnymi modelami Apple TV (2 i 3).

Funkcja P2P AirPlay nie została dodana do dostępnej obecnie wersji beta iOS 8, ale być może pojawi się w którejś z kolejnych, jeszcze przed publiczną premierą iOS 8 we wrześniu. Możliwe jest też, że aby działała, potrzebna będzie aktualizacja softu Apple TV.

Nowa funkcja będzie przydatna przed wszystkim w sytuacjach biznesowych (stąd umieszczenie jej opisu w sekcji Enterprise), na przykład na potrzeby prezentacji, kiedy łączenie się z firmową siecią i konieczność wpisywania haseł może być zbyt uciążliwa.

Wyświetlanie zdjęć lub wideo na telewizorze u znajomych, bez koniecznosći łączenia się z ich Wi-Fi, jest również ciekawą opcją.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić innych wiadomości na temat iOS 8.

Więcej o iOS 8:

Źródło: Apple, za 9to5Mac

Z miłości do Apple

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: