Uber już działa w Polsce: 5 zł za “trzaśnięcie drzwiami”, 1,40 zł za kilometr

Marek Twejn   20 sierpnia 2014

Uber już działa w Warszawie

UWAGA: Jeśli przy rejestracji (na stronie lub w aplikacji) podasz kod promocyjny “m8frgue”, otrzymasz 25 zł do wykorzystania na pierwszą jazdę.

—–

Taksówkarze przygotowują się do protestów, klienci cieszą się z rozpoczynającej się wojny cenowej: Uber wystartował w Polsce. A właściwie w Warszawie, choć w planach są kolejne miasta. Opłata podstawowa (czyli za tzw. “trzaśnięcie drzwiami”) to 5 zł, plus 0,25 zł za minutę i 1,40 zł za kilometr. Czy Uber wprowadzi zamieszanie w taksówkarskim krajobrazie stolicy?

berrolia

W Warszawie dostępna jest na razie jedynie podstawowa usługa uberPOP, która opiera się na łączeniu klienta z kierowcą, czyli na tzw. ridesharingu. uberPOP to opcja najtańsza, bo kursy obsługiwane są najczęściej przez kierowców-amatorów ich własnymi autami (Uber wymaga, aby było to auto “średnie lub duże, w idealnym stanie”).

W innych miastach Uber oferuje więcej usług, np. UberBLACK (prywatny kierowca na żądanie, luksusowe auto), UberSUV (większe auta, przewóz do 6 osób) lub UberLUX (“najlepsze samochody za odpowiednią cenę”).

uber-lux

KOD PROMOCYJNY

m8frgue

Jak to działa?

Kurs zamawiamy przez aplikację Uber (dostępna za darmo w App Store):

  • wybieramy miejsce odbioru (jeśli jest to miejsce, w którym obecnie się znajdujemy, aplikacja lokalizuje je poprzez GPS, nie musimy znać adresu);
  • aplikacja pokaże nam listę znajdujących się w pobliżu kierowców -> wybieramy tego, który najbardziej nam odpowiada (jest najbliżej/ma odpowiadające nam auto/dobrą opinię wśród użytkowników Uber);
  • wprowadzamy punkt docelowy i czekamy na przyjazd “taksówki”;
  • opłata zostanie automatycznie pobrana przez aplikację, gdy dojedziemy na miejsce (z podpiętaj do naszego konta karty, w przejazdach z Uber nie ma żadnej wymiany gotówkowej, oczywiście poza ewentualnymi napiwkami).

Zanim zamówisz kurs, możesz sprawdzić jego szacunkowy koszt: ustaw miejsce odbioru i punkt docelowy, naciśnij “Wycena przejazdu”, a aplikacja pokaże Ci przybliżony koszt kursu w oparciu o odległość i szacunkowy czas przejazdu.

Po zakończeniu kursu, w aplikacji oceniamy przejazd w skali od 1 do 5, mamy też możliwość wystawienia komentarza. “Nie wyobraża pan sobie, jak szybko trafia do nas informacja, że w tym a tym samochodzie jest nieprzyjemny zapach”, mówi w wywiadzie dla Wyborcza.biz Swathi Prithivi, odpowiadająca za wprowadzenie Uber do Polski.

Opłata za rezygnację z kursu to 10 zł.

Aplikacja umożliwia również dzielenie kosztów przejazdu z innymi pasażerami, pod warunkiem, że są oni zarejestrowaymi użytkownikami Uber. Po rozpoczęciu kursu wybieramy z menu opcję Wspólna opłata i dodajemy pozostałych pasażerów – każdy z nich zapłaci niewielką opłatę transakcyjną, ale karty kredytowe wszystkich pasażerów zostaną obciążone równą opłatą za przejazd.

Jeśli w punkcie docelowym ktoś na nas czeka, możemy poinformwać go/ją o szacunkowym czasie dojazdu: w menu wybieramy opcję Udostępnij mój szac. czas przyjazdu, a aplikacja utworzy wiadomość tekstową z linkiem do naszej podróży. Wprowadzamy odbiorcę i klikamy Wyślij.

uber-funkcje

Jak Uber rozwiązuje kwestię legalności działania w Polsce? Otóż firma deklaruje, że nie jest przewoźnikiem, ani nie świadczy usług transportowych. Jest jedynie “dostawcą aplikacji”, która kojarzy kierowców z klientami. Uber nie wnika w umowę między nimi, umywając w ten sposób ręce, bo – jak sama przyznaje – sytuacja, kiedy kierowca nie zajmuje się transportem profesjonalnym, jest to w Polsce prawnie nieuregulowana.

Aby uniknac jakichkolwiek watpliwosci: firma Uber nie swiadczy uslug transportowych ani nie jest przewoznikiem. Uslugi transportowe oferuje Dostawca Uslug Transportowych. Uslugi takie mozna zamówic przy uzyciu Aplikacji i/lub Uslugi. Firma Uber pelni jedynie role posrednika pomiedzy uzytkownikiem a Dostawca Uslug Transportowych. Swiadczenie uslug transportowych przez Dostawce Uslug Transportowych na rzecz uzytkownika odbywa sie z zastrzezeniem zawarcia umowy pomiedzy uzytkownikiem a Dostawca Uslug Transportowych. Firma Uber nigdy nie jest strona takiej umowy.

(pisownia oryginalna)

Podobnie działa popularny Bla Bla Car, tyle że tam przyjazdy odbywają się między miastami. W miastach taksówki poprzez aplikacje mobile można zamawiać np. przez mytaxi czy iTaxi, serwisy te współpracują jednak wyłącznie z licencjonowanymi taksówkarzami.

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić najnowszych informacji ze świata Apple.

Źródło: Uber

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: