iOS 8: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zainstalujesz

Tomek Czech   17 września 2014

ios-8

Już za niecałą godzinę Apple udostępni publicznie iOS 8, “najbardziej zawansowany mobilny system operacyjnie na świecie”. Oto wszystko, co musicie wiedzieć, zanim zainstalujecie go na swoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch.

berrolia

1. Kiedy będzie dostępny iOS 8?

Apple zazwyczaj publicznie udostępnia nowe OS-y o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Cupertino, czyli o 19:00 czasu polskiego.

W pierwszych godzinach serwery Apple będą z pewnością bardzo obciążone, więc możliwe jest, że uda Ci się dokonać aktualizacji dopiero kilka godzin po 19:00.

2. Które iUrządzenia są kompatybilne z iOS 8?

iOS 8 będzie działał na:

 • iPhone 4S
 • iPhone 5
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPad 2, 3, 4
 • iPad Air
 • iPad mini
 • iPad mini z Retiną
 • iPod touch 5-tej generacji

Z gry tym razem wypada iPhone 4.

3. Przed instalacją

Zanim zainstalujesz iOS 8, koniecznie zrób kopię zapasową Twojego urządzenia.

Nawet, jeśli masz włączony automatyczny backup do iCloud, warto zrobić też kopię zapasową na komputerze. W tym celu:

a) podłącz urządzenie do komputera
b) uruchom iTunes
c) idź do: iPhone/iPad/iPod touch -> Podsumowanie -> Kopie zapasowe -> Archiwizuj automatycznie
d) wybierz “Ten komputer” -> “Archiwizuj teraz”

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz wrócić do automatycznego archiwizowania w iCloud: Archiwizuj automatycznie -> iCloud.

Jeśli w rolce aparatu przechowujesz kilkadziesiąt GB zdjęć i wideo, lepiej zgraj je wcześniej na dysk komputera (lub zarchiwizuje w jakikolwiek inny sposób, np. przez iPhoto) i skasuj przed rozpoczęciem backupu – proces tworzenia (i ewentualnie odtwarzania) kopii zapasowej będzie wtedy o wiele szybszy.

Zanim iOS 8 będzie dostępny do pobrania, sprawdź też, czy na pewno korzystasz z najnowszej wersji iOS, czyli iOS 7.1.2 (Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia). Jeśli nie, zaktualizuj do wersji 7.1.2 – to powinno zapewnić bezproblemową i szybszą aktualizację do iOS 8.

Z tych samych względów upewnij się też, że używasz najnowszej wersji iTunes (11.4).

4. A co z jailbreakim? (Przed)Ostatnia szansa na odwrót

Jeśli używacie zjailbreakowanego urządzenia, aktualizacja do iOS 8 oczywiście usunie jailbreak. Nie wiadomo, jak szybko pojawi się jailbreak dla iOS 8 (haker BlackGeek twierdzi co prawda, że był w stanie wykonać jailbreak Pangu na iOS 8 beta 2, do takich informacji należy jednak podchodzić ostrożnie), ale prawdopodobne jest, że trzeba będzie na niego poczekać nawet kilka tygodni: hakerzy prawdopodobnie udostępnią jailbreak dopiero dla iOS 8.1, który pojawi się raczej dopiero w październiku.

Natomiast jeśli macie zapisane tzw. SHSH blobs dla Waszego urządzenia w wersji iOS 7.0 – 7.1.2, możecie oczywiście zaktualizować do iOS 8 i ewentualnie później wrócić do uwolnionego iOS 7.

5. Czy wszystkie moje aplikacje będą działać pod iOS 8? (Naprawdę)Ostatnia szansa na odwrót

Choć iOS 8 jest dostępny dla deweloperów już od czerwca i większość z nich przygotowała już kompatybilną z nowym OSem wersję swojej aplikacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy nie zdążyli z aktualizacją i ich aplikacje nie będą działały pod iOS 8 już dzisiaj.

Dlatego jeśli jest aplikacja, z której musisz korzystać nieprzerwanie, sprawdź (najlepiej w App Store), czy jest już ona kompatybilna z iOS 8.

google-maps-ios-8

6. Jak pobrać/zainstalować

iOS 8 będzie można zainstalować na trzy sposoby:

1) bezpośrednio z urządzenia: poprzez tzw. OTA (over the air) update, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia -> Zainstaluj.

W tym wypadku, aktualizacja będzie ściągnięta na urządzenie, na co potrzebujemy około 3 GB (aktualizacja: nawet do 5,7 GB!) wolnego miejsca (sam plik zajmuje około 700 MB, ale w procesie aktualizacji system wymaga większej ilości wolnego miejsca).

Aktualizowanie tą metodą jest oczywiście wolniejsze, niż przy aktualizacji przez iTunes.

2) przez iTunes (automatycznie): podłączając urządzenie do komputera (Mac lub Windows) i uruchamiając iTunes. Program sam powiadomi nas o dostępności nowego iOS i możliwości pobrania i zainstalowania go. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyrazić zgodę na aktualizację.

Będziemy też potrzebowali około 1,4 – 2 GB wolnego miejsca na komputerze.

Przy tej metodzie iTunes sam stworzy kopię zapasową naszego urządzenia przed rozpoczęciem aktualizacji.

3) poprzez iTunes (manualnie): jeśli powyższe dwie metody z jakichś powodów zawiodły, możecie pobrać plik z aktualizacją z serwerów Apple (linki znajdziecie np. tutaj), a następnie zainstalować iOS 8 manualnie w iTunes:

a) pobierz plik odpowiedni dla Twojego urządzenia
b) uruchom iTunes
c) program poinformuje Cię o dostępności aktualizacji

itunes-manual

d) trzymając wciśnięty przycisk option/alt kliknij w przycisk “Aktualizuj” (Update) i wskaż pobrany przed chwilą plik z aktualizacją
e) potwierdź i iTunes rozpocznie uaktualnianie Twojego urządzenia do iOS 8.

Powodzenia!

7. Po aktualizacji

Po skończeniu aktualizacji, na Twoim urządzeniu wyświetli się ekran powitalny (“Hello” w różnych językach). System poprosi Cię o wybranie języka, połączenie się z Wi-Fi, wybór kilku dodatkowych ustawień i zapyta, z której kopii zapasowej odtworzyć stan urządzenia sprzed aktualizacji. Zdecyduj, czy wolisz odtworzyć backup z komputera, czy z iCloud i po chwili Twój iPhone/iPad/iPod touch będzie gotowy do akcji.

Po pomyślnym uruchomieniu urządzenia, przeczytaj też:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych istotnych informacji o iOS 8.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: