iOS 8: wszystko, co musisz wiedzieć o nowych funkcjach w aplikacjach Zdjęcia i Aparat

Marek Twejn   18 września 2014

iOS 8 - Zdjęcia i Aparat

iOS 8 – “najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na świecie” – jest już publicznie dostępny i gotowy, żeby rozgościć się w Twoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch. Startujemy z naszym przewodnikiem po nowych funkcjach i ulepszeniach w iOS 8. Na początek aplikacje Zdjęcia i Aparat.

berrolia

Uwaga: koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć przed instalacją iOS 8.

Nowości w aplikacji Zdjęcia

  • Biblioteka zdjęć iCloud

W iOS 8, każde zdjęcie oraz każde wideo, które zrobimy dowolnym iUrządzeniem, trafia do chmury nazywanej Biblioteką zdjęć iCloud.

Do Biblioteki mamy dostęp z każdego urządzenia z iOS 8, na każdym urządzeniu możemy też zdjęcia modyfikować, a ich nowe wersje zapisują się w chmurze i są od razu dostępne na wszystkich urządzeniach (edytowanie jest odwracalne, możemy wrócić do poprzedniej/oryginalnej wersji).

Brak miejsca na dysku iPhone’a/iPada będzie teraz trochę mniejszym problemem, bo oryginalne zdjęcia (w pełnej rozdzielczości i z zachowaniem oryginalnego formatu, nawet jeśli są to pliki RAW) automatycznie zapisywane są w chmurze, natomiast w urządzeniach pozostaną ich lżejsze wersje o “optymalnym rozmiarze”.

ios8-gallery_photosZ tego powodu będziemy potrzebowali jednak więcej miejsca na naszym dysku w iCloud, dobra wiadomość jest jednak taka, że w zeszłym tygodniu Apple obniżył ceny pakietów dyskowych iCloud

W aplikacji Zdjęcia znajdziemy teraz również “inteligentne albumy” dla wideo w zwolnionym tempie, serii, panoram oraz filmów poklatkowych.

Również foldery są automatycznie synchronizowane z wszystkimi urządzeniami.

Uwaga: aplikacja iPhoto nie jest obsługiwana w iOS 8. Wszytkie zdjęcia i metadane zostaną przeniesione z iPhoto do aplikacji Zdjęcia, a książki, dzienniki i pokazy slajdów zostaną skonwertowane na albumy zawierające tylko zdjęcia.

  • Wyszukiwanie zdjęć

iOS 8 wprowadza opcję wyszukiwania zdjęć według daty, godziny lub miejsca wykonania albo nazwy albumu.

  • Nowe narzędzia do edycji

iOS 8 to też nowe narzędzia do edycji zdjęć:

– inteligentne kadrowanie: w trybie edycji znajdziemy teraz narządzie do automatycznego prostowania horyzontu i  kadrowania zdjęć;

– inteligentne korekty: przy pomocy inteligentnego suwaka możemy teraz zmienić oświetlenie kadru (aplikacja automatycznie wyreguluje wtedy ekspozycję, jasność, kontrast i kilka innych parametrów).

ios-8-korekty

W iOS 8 deweloperzy mają też możliwość tworzenia własnych filtrów i narzędzi do edycji, które są dostępne bezpośrednio w aplikacji Zdjęcia.

Nowości w aplikacji Aparat

  • Zdjęcia poklatkowe (time-lapse)

W tym trybie aparat robi seryjne zdjęcia w “dynamicznie wybieranych odstępach czasu” (sami decydujemy o tym, jak długo ma trwać robienie zdjęć). W rezultacie powstaje wideo dające efekt “szybciej płynącego”, “przyspieszonego” czasu.

Wielu użytkowników iPhone’ów zna już tą funkcję ze stworzonej przez Instagram aplikacji Hyperlapse.

timelapse_ios8

  • Samowyzwalacz

W iOS 8 w końcu pojawia się funkcja timera (dostępna w innych aplikacjach od lat). Do wyboru tradycyjnie 3 lub 10 sekund.

  • Korekcja ekspozycji 

Zmniejszamy lub zwiększamy ekspozycję przesuwając palcem w dół lub w górę ekranu.

  • Tryb zdjęć seryjnych

W iPhonie 5s/6/6 Plus możemy teraz wykonywać zdjęcia seryjne przednią kamerą

  • Zdjęcia panoramiczne 

Tryb panoramiczny jest teraz dostępny również na iPadzie Air i iPadzie mini z wyświetlaczem Retina

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić kolejnych odcinków cyklu “Wszystko o iOS 8”.

Czytaj też:

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: