iOS 8: wszystkie nowe funkcje w aplikacji Wiadomości

Marek Twejn   22 września 2014

 iOS 8 - nowe funkcje w aplikacji Wiadomości

iOS 8 – „najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na świecie” – jest już publicznie dostępny i gotowy, żeby rozgościć się w Twoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch.

Oto druga część naszego przewodnika po nowych funkcjach i ulepszeniach w iOS 8 – tym razem przedstawiamy wszystkie nowości w aplikacji Wiadomości, najczęściej używanej aplikacji iOS.

Przeczytaj też pierwszą część cyklu: nowości w aplikacjach Zdjęcia i Aparat.

Wiadomości w iOS 8

  • Wiadomości audio i wideo

Funkcje od dawna dostępne w innych aplikacjach czatowych, np. popularnym WhatsApp, w końcu trafiają do Wiadomości. W iOS 8 pojawia się opcja szybkiego wysyłania wiadomości dźwiękowych (nazywana Tap to Talk) oraz wideo .

Wiadomości audio

Żeby wysłać wiadomość dźwiękową, dotykamy i przytrzymujemy ikonę mikrofonu, nagrywamy wiadomość, a kiedy skończymy, wysyłamy ją przesuwając palec w górę ekranu (lub kasujemy ruchem palca w lewo).

audio

Żeby  odsłuchać otrzymaną wiadomość, po prostu przykładamy telefon do ucha, tak, jak podczas rozmowy telefonicznej. Można też kliknąć w ikonę “Play”, żeby odtworzyć wiadomość audio klasycznie, w trybie “głośnomówiącym”.

Wiadomości wideo i zdjęcia

iOS 8 umożliwia jeszcze szybsze wysyłanie zdjęć i wideo.

Jeśli dotkniemy ikonę aparatu (po lewej stronie od paska wprowadzania tekstu) i przytrzymamy na niej palec, pojawi się menu z dwiema opcjami:

– jeśli przesuniemy palcem po ekranie w prawo i puścimy – zaczniemy nagrywać wideo (poprzez przednią kamerę FaceTime),

– jeśli przesuniemy palec do góry – zrobimy i wyślemy selfie.

wideo

Jeśli zwyczajnie klikniemy w ikonę aparatu, zobaczymy menu z najnowszymi zdjęciami z rolki aparatu (można je od razu wysłać) oraz opcję wysłania starszych zdjęcia/wideo z rolki aparatu lub zrobienie/nagranie nowych.

Nowością jest możliwość wysłania kilka zdjęć/wideo na raz.

zdjecia

  • Interaktywne powiadomienia o nowych wiadomościach

W iOS 8 pojawiają się interaktywne powiadomienia, które działają również dla wiadomości.

Na nową wiadomości możemy odpowiedzieć bezpośrednio z innej aplikacji, a nawet z ekranu blokady. W tym celu przesuwamy powiadomienie palcem w dół, żeby aktywować opcje odpowiedzi.

Wiadomości audio możemy też odsłuchać bezpośrednio z ekranu blokady lub innych aplikacji poprzez przyłożenie telefonu do ucha. Co ciekawe, w ten sam sposób możemy odpowiedzieć – po prosty unosimy telefon i nagrywamy odpowiedź. Nie musimy nic naciskać.

odpowiedzi

  • Widok Szczegóły

W Wiadomościach pojawia się nowy widok – Szczegóły. Możemy w nim sprawdzić informacje o danym kontakcie/grupie, stąd możemy udostępnić nasze położenie i włączyć funkcję Nie przeszkadzać. Mamy też szybki podgląd na wszystkie “załączniki” (zdjęcia, wideo, wiadomości audio) wymienione z daną osobą/wewnątrz grupy.

widok-szczegoly-ios-8

  • Udostępnianie lokalizacji

To kolejna funkcja znana z innych aplikacji czatowych. Umożliwia udostępnienie innemu użytownikowi lub grupie informacji o naszej obecnej lokalizacji.

Nasze położenie możemy udostępnić:

– jednorazowo, używając opcji Wyślij moje położenie;

– na dłuższy czas, dzięki opcji Wysyłaj moje położenie. Udostępniać naszą lokalizację możemy a) przez jedną godzinę, b) do końca dnia, albo 3) na stałe (czyli w praktyce do momentu ręcznego wyłączenia funkcji).

IMG_0515

  • Funkcja Nie przeszkadzać

Ciekawą, bardzo użyteczną funkcją jest opcja Nie przeszkadzać, czyli możliwość “wyciszenia” powiadomień dla konkretnej rozmowy/wewnątrz grupy (zablokowanie wiadomości przychodzących). W dowolnej chwili możemy tą funkcję z powrotem zdezaktywować.

  • Wiadomości grupowe

Funkcja, która zadecydowała o światowym sukcesie WhatsApp, trafia w końcu do iOS.

wiadomosci-grupowe-ios-8

Żeby stworzyć grupę, klikamy w ikonę “nowa wiadomość”, dodajemy dwóch lub więcej odbiorców i wysyłamy wiadomość. Pojawi się ona na liście wiadomości pod nazwą “grupa”. Przechodzimy wtedy do widoku Szczegóły (prawy, górny róg), gdzie możemy nadać grupie nazwę (przeciągnij palcem w dół po ekranie, żeby odsłonić opcję zmiany nazwy), dodać/usunąć jej członków, wysłać naszą lokalizację, włączyć opcję  Nie przeszkadzać lub szybko podejrzeć wszystkie załączniki przesłane wewnątrz grupy.

Grupę możemy też opuścić na stałe, jeśli nie jesteśmy jej założycielami (jeśli nimi jesteśmy, możemy ją zwyczajnie skasować).

Wiadomości grupowe były dostępne w iOS już wcześniej: każdą wiadomość mogliśmy wysłać do kilku użytkowników naraz. Jeśli wszyscy oni używali iUrządzeń, wiadomość wysyłana była jako iMessage. Jeśli choć jedna osoba nie była użytkownikiem iPhona’a/iPada, cała konwersacja wysyłana była jako MMS (nawet, jeśli zawierała tylko tekst). Tak zostaje nadal.

iOS 8 wprowadza właściwie tylko nowe funkcje do grup (wspomniane powyżej) i daje grupom, w których wszyscy są użytkownikami iUrządzeń możliwość a) nadania/zmiany nazwy grupy, b) dodania członków, c) szybkiego wysyłania wiadomości audio i wideo. Po nadaniu nazwy, do grupy nie można już dodać numeru, który nie jest identyfikowany jako dostępny dla iMessages.

W grupach, w których nie wszyscy są użytkownikami iUrządzeń, można dzielić się lokalizacją, korzystać z funkcji Nie przeszkadzać oraz mieć podgląd na wszystkie załączniki wysłane wewnątrz grupy.

  • Funkcja Integracja (Continuity) dla iMessage

SMSy i MMSy na iPadzie/Maku: w aplikacji Wiadomości na iPadzie i Maku już niedługo będziemy mieli dostęp również do “zwykłych” wiadomości SMS i MMS (“zwykłych”, czyli nie wysłanych przez innego użytkownika iUrządzenia jako iMessage).

Do Maka funkcja ta trafi najprawdopodobniej w październiku, razem z OS X 10.10 Yosemite, do iPada – prawdopodobnie również wtedy (potwierdzenie tej informacji znajduje się też na oficjalnej stronie Apple, w sekcji iOS 8 – “Coming in October”).

SMSy i MMSy nie tylko będziemy mogli odczytać na innych urządzeniach, będziemy je też mogli tworzyć i wysłać z iPada lub Maka.

Z iPada lub Maka będziemy również mogli zainicjować wymianę wiadomości, klikając numer telefonu w Safari, Kontaktach lub Kalendarzu.

sms-mms-iphone-ipad-mac

funkcja Handoff: jeśli zaczniemy pisać wiadomość np. na iPhonie, a znajdujemy się obok Maka/iPada, funkcja Handoff pozwoli na kontynuowanie tworzenia wiadomości na innym urządzeniu od miejsca, w którym skończyliśmy na iPhonie.

Handoff będzie również dostępna w październiku.

  • Dyktowanie

Obecna od dawna w iOS funkcja dyktowania wiadomości, maili, treści notatek, itd. jest w końcu dostępna w języku polskim. Funkcja, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na szybkie, głosowe podyktowanie treści wiadomości.

dyktowanie-sms-mail-ios-8

Nasze testy pokazują, że funkcja działa bez zarzutów – system rozpoznaje nasze słowa niemal bezbłędnie. Świetna opcja do wysłania wiadomości wtedy, kiedy nie możemy stukać w klawiaturę (np. kiedy prowadzimy samochód).

  • Inne funkcje

– Możliwość szybkiego kasowania kilku konwersacji naraz: klikamy w Edycja i wybieramy wątki, które chcemy usunąć.
– Żeby sprawdzić, kiedy wiadomość została wysłana, przeciągamy dymek wiadomości w lewo.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić kolejnych odcinków cyklu „Wszystko o iOS 8″.

Czytaj też:

Z miłości do Apple

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: