iOS 8 – “najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na świecie” – jest już publicznie dostępny i gotowy, żeby rozgościć się w Twoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch. Startujemy z naszym przewodnikiem po nowych funkcjach i ulepszeniach w iOS 8. Na początek aplikacje Zdjęcia i Aparat.
Uwaga: koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć przed instalacją iOS 8.
W iOS 8, każde zdjęcie oraz każde wideo, które zrobimy dowolnym iUrządzeniem, trafia do chmury nazywanej Biblioteką zdjęć iCloud.
Do Biblioteki mamy dostęp z każdego urządzenia z iOS 8, na każdym urządzeniu możemy też zdjęcia modyfikować, a ich nowe wersje zapisują się w chmurze i są od razu dostępne na wszystkich urządzeniach (edytowanie jest odwracalne, możemy wrócić do poprzedniej/oryginalnej wersji).
Brak miejsca na dysku iPhone’a/iPada będzie teraz trochę mniejszym problemem, bo oryginalne zdjęcia (w pełnej rozdzielczości i z zachowaniem oryginalnego formatu, nawet jeśli są to pliki RAW) automatycznie zapisywane są w chmurze, natomiast w urządzeniach pozostaną ich lżejsze wersje o “optymalnym rozmiarze”.
W aplikacji Zdjęcia znajdziemy teraz również “inteligentne albumy” dla wideo w zwolnionym tempie, serii, panoram oraz filmów poklatkowych.
Również foldery są automatycznie synchronizowane z wszystkimi urządzeniami.
Uwaga: aplikacja iPhoto nie jest obsługiwana w iOS 8. Wszytkie zdjęcia i metadane zostaną przeniesione z iPhoto do aplikacji Zdjęcia, a książki, dzienniki i pokazy slajdów zostaną skonwertowane na albumy zawierające tylko zdjęcia.
iOS 8 wprowadza opcję wyszukiwania zdjęć według daty, godziny lub miejsca wykonania albo nazwy albumu.
iOS 8 to też nowe narzędzia do edycji zdjęć:
– inteligentne kadrowanie: w trybie edycji znajdziemy teraz narządzie do automatycznego prostowania horyzontu i kadrowania zdjęć;
– inteligentne korekty: przy pomocy inteligentnego suwaka możemy teraz zmienić oświetlenie kadru (aplikacja automatycznie wyreguluje wtedy ekspozycję, jasność, kontrast i kilka innych parametrów).
W iOS 8 deweloperzy mają też możliwość tworzenia własnych filtrów i narzędzi do edycji, które są dostępne bezpośrednio w aplikacji Zdjęcia.
W tym trybie aparat robi seryjne zdjęcia w “dynamicznie wybieranych odstępach czasu” (sami decydujemy o tym, jak długo ma trwać robienie zdjęć). W rezultacie powstaje wideo dające efekt “szybciej płynącego”, “przyspieszonego” czasu.
Wielu użytkowników iPhone’ów zna już tą funkcję ze stworzonej przez Instagram aplikacji Hyperlapse.
W iOS 8 w końcu pojawia się funkcja timera (dostępna w innych aplikacjach od lat). Do wyboru tradycyjnie 3 lub 10 sekund.
Zmniejszamy lub zwiększamy ekspozycję przesuwając palcem w dół lub w górę ekranu.
W iPhonie 5s/6/6 Plus możemy teraz wykonywać zdjęcia seryjne przednią kamerą
Tryb panoramiczny jest teraz dostępny również na iPadzie Air i iPadzie mini z wyświetlaczem Retina
Podłącz się do ThinkApple na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić kolejnych odcinków cyklu “Wszystko o iOS 8”.
Czytaj też: