Jak, gdzie i kiedy kupić Apple Watch (kompletny przewodnik)

Marek Twejn   10 kwietnia 2015

apple-watch-apple-store

Aktualizacja: Ruszyła przedsprzedaż. Nie można rezerwować z odbiorem w Apple Store, należy podać adres dostawy w którymś z 9 krajów. Planowany termin dostawy dla wielu modeli od początku wynosił 4-6 tygodni.

Już za kilka godzin będzie można składać zamówienia na Apple Watch. Procedura zakupu applowskiego zegarka wydaje się być jednak nieco bardziej skomplikowana od tej, zgodnie z którą do tej pory rezerwowaliśmy i kupowaliśmy iPhone’y czy iPady. Spróbujemy więc wyjaśnić gdzie, kiedy i jak dokładnie będziemy mogli kupić Apple Watch.

berrolia

Gdzie?

Apple Watch będzie na początku dostępny w 9 krajach: Australii, Chinach, Francji, Hong Kongu, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W tych państwach zegarek będzie dostępny zarówno w internetowym Apple Online Store, jak i stacjonarnych sklepach Apple.

Dodatkowo, Apple Watch będzie można kupić w butikach: Colette i Galeries Lafayette w Paryżu, Selfridges i Dover Street Market w Londonie, The Corner w Berlinie, Maxfield w Los Angeles oraz Isetan i Dover Street Market w Tokyo.

Kiedy?

Zamówienia (preorders) można składać już od dzisiaj, 10 kwietnia. Oficjalna sprzedaż rusza 24 kwietnia.

System rezerwacji otworzy się dzisiaj o godz. 12:01 czasu PDT. W Polsce, Niemczech i Francji będzie wtedy 9:01 rano, w Wielkiej Brytanii 8:01.

Składając zamówienie określamy, czy zegarek ma zostać wysłany do nas pocztą, czy osobiście odbierzemy go w którymś z Apple Stores 24 kwietnia (lub w późniejszym terminie).

Jeśli decydujemy się na przesyłkę pocztą, musimy podać adres dostawy w którymś z 9 wyżej wymienionych państw. Jeśli chcemy odebrać zegarek osobiście w sklepie Apple, również musimy wyznaczyć któryś z Apple Stores w jednym z 9 krajów (zobacz poniżej jak zrobić zamówienie online).

iDream

Sesje

Również od dzisiaj (po 9:01) będzie można umówić się na specjalną, 15-minutową sesję w Apple Store, podczas której będziemy mogli założyć i wypróbować Apple Watch.

Na sesję umawiamy się poprzez wypełnienie formularza online.

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy złożenie rezerwacji online i sesja oglądania Apple Watch będą niezależne od siebie. Jeśli tak,  będziemy mogli zrobić rezerwację online i:

a) nie umawiać się na sesję w Apple Store;

b) umówić się na sesję, obejrzeć zamówiony model zegarka i porównać go z innymi (np. żeby przekonać się, czy zamówiliśmy właściwy model; po powrocie do domu będziemy mogli ewentualnie odwołać rezerwację i/lub zarezerwować inny model).

Jednak według informacji 9to5Mac, Apple opracowało nowy, dwustopniowy system rezerwacji Apple Watch: najpierw składamy wstępną rezerwację online, następnie umawiamy się na wizytę w Apple Store i jeśli wybrany model zegarka nam odpowiada potwierdzamy zamówienie.

Wszystko wyjaśni się już za kilka godzin.

Podczas sesji w Apple Store będziemy mogli obejrzeć zegarki ze wszystkich trzech kolekcji (jednak złoty Apple Watch będzie dostępny tylko w wybranych sklepach).

Sesję możemy też odbyć bez wcześniejszego zapisywania się online: możemy po prostu przyjść do sklepu i poprosić o możliwość obejrzenia i przymierzenia zegarków, ale wtedy zostaniemy ustawieni do kolejki osób oczekujących na sesję. Może się też zdarzyć, że nie będzie wolnych terminów, dlatego Apple zachęca do umawiania się online.

W Galeries Lafayette, Selfridges, Isetan oraz u kilku autoryzowanych dystrybutorów Apple w Japonii i Chinach zegarek można obejrzeć już od 10 kwietnia.

24 kwietnia

Sprzedaż Apple Watch rusza 24 kwietnia. W tym dniu rozpoczyna się wysyłka przesłek i osobiste odbiory w Apple Store.

W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że zamówione produkty były dostarczane jeden, a nawet dwa dni przed oficjalną premierą. Dlatego jeśli wybierzesz opcję dostawy do domu, masz szansę na otrzymanie zegarka jeszcze przed 24 kwietnia (choć może się też zdarzyć, że dostarczony on zostanie po tym terminie).

W pierwszych dniach/tygodniach sprzedaży zegarka nie będzie można zwyczajnie kupić w sklepie. Jedyna metoda to zakup online.

Kiedy złożyć zamówienie? 

Jeśli chcemy cieszyć się zegarkiem już 24 kwietnia, zamówienie najlepiej złożyć w pierwszych minutach po otwarciu systemu rezerwacji. Apple poinformowało, że dostępność Appe Watch będzie na początku bardzo mała, więc jeśli chcesz najpierw umówić się na sesję w Apple Stora, a dopiero poźniej złożyć zamówienie, przygotuj się na to, że zegarek dostaniesz najprawdopodobniej już po 24 kwietnia (kilka dni lub nawet kilka tygodni później).

Jak zrobić zamówienie online?

Po 9:01 polskiego czasu wchodzimy na stronę internetowego sklepu Apple jednego z 9 państw (np. store.apple.com/usstore.apple.com/destore.apple.com/uk), wybieramy interesujący nas model, formę płatności i decydujemy, czy zegarek ma być wysłany kurierem czy odbierzemy go osobiście w którymś ze sklepów Apple (określamy, w którym).

Nie musimy posiadać konta iTunes w tym kraju (logujemy się z Apple ID przypisanym do naszego polskiego konta), możemy też płacić polską kartą (aczkolwiek nie wszystkie karty są akceptowane).

Zamówienie można też zrobić poprzez aplikację Apple Store na iOS. Niestety nie jest ona dostępna w polskim App Store, ale jeśli macie konto iTunes zlokalizowane w kraju, w którym aplikacja jest dostępna, zdecydowanie polecamy zrobić rezerwację poprzez aplikację – zazwyczaj działa to sprawniej niż składanie zamówienia poprzez internetową stronę sklepu Apple.

Ile zegarków mogę zamówić?

Apple nie podało tej informacji, ale spekuluje się, ze będzie można zamówić 1 lub 2 zegarki, w zależności od dostępności w danym kraju/sklepie.

Czy ktoś inny może odebrać moje zamówienie?

Tak, ale przy zakupie online trzeba będzie podać dane osoby, która będzie odbierała zegarek za nas.

Dodatkowe paski

Chociaż Apple tego oficjalnie nie ogłosiło, najprawdopodobniej również od 10 kwietnia będzie można zamawiać dodatkowe paski do Apple Watch.

Apple Watch w Polsce

Apple nie podało jeszcze informacji na temat dostępności Apple Watch w Polsce. Firma zapowiedziała tylko, że w następnych krajach zegarek ma pojawiać się „w kolejnych miesiącach” (po kwietniowej premierze w pierwszej grupie państw).

Jednak już teraz możesz sprawdzić przypuszczalne ceny Apple Watch w Polsce (zobacz też, ile będą kosztować paski).

Więcej o Apple Watch:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: