Problemy z krótkim czasem pracy baterii w Macu? Używaj Safari

Tomek Czech   24 sierpnia 2015

mac-safari

Eksperci z BatteryBox przeprowadzili serię kompleksowych testów trzech najpopularniejszych przeglądarek – Chrome, Firefox i Safari, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: która przeglądarka drenuje baterię w Macu najszybciej, a która daje najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu? Przeglądarką, która najbardziej oszczędza baterię Maca okazała się Safari. Najkrócej na Macu popracujemy używając Chrome’a.

berrolia

Do testów użyto 13-calowego MacBooka Pro Retina przywróconego do ustawień fabrycznych. Testerzy odtwarzali wideo z YouTube, streamowali z Netflixa i Putlockera, wyszukiwali w Google’u, Bingu i DuckDuckGo, używali Facebooka, Twittera i Reddita, pisali maile używając Gmaila i Hotmaila. Przez cały czas jedynym otwartym programem była przeglądarka.

Wyniki:

  • Safari: 6 godz. 21 min
  • Firefox: 5 godz. 29 min
  • Chrome: 5 godz. 8 min

browsers

Jeśli używasz Chrome, przełączając się na Safari możesz więc zyskać dodatkową godzinę pracy Maca na jednym ładowaniu.

Oczywiście na długość życia baterii w Macu wpływ mają dziesiątki innych czynników, więc sama zmiana przeglądarki może nie przynieść dokładnie takich rezultatów, jakie osiągnęli autorzy testu. Ale ten test  daje nam niewątpliwie pojęcie o ilości energii wykorzystywanej przez najpopularniejsze przeglądarki.

Apple od dawna skupiało się na ograniczeniu poboru energii przez Safari. Wprowadzona w OS X Mavericks funkcja Power Saver automatycznie blokuje animacje wyświetlane przez energochłonne pluginy (np. Flash), natomiast funkcja App Nap nie tylko częściowo stopuje nieużywane w danym momencie aplikacje, ale również ogranicza pobór energii przez te karty w Safari, których aktualnie nie przeglądamy.

Już jesienią w nowym Safari w OS X El Capitan znajdziemy Content Blocker, który ma jeszcze skuteczniej blokować automatyczne wyświetlanie treści (głównie reklamowych), zwłaszcza tych, które wymagają dużego poboru mocy przez przeglądarkę.

Czytaj też: 

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: BatteryBox

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: